Jedz zdrowo

 • Wodorosty nori - właściwości i zastosowanie

  Wodorosty nori - właściwości i zastosowanie

  Nori to określenie, które stosuje się do wielu rodzajów jadalnych wodorostów. Najczęściej spotykane są cienkie, prasowane płaty nori, które przeznaczone są między innymi do zawijania sushi. Wodorosty są najbardziej popularne w kuchni azjatyckiej, ale są chętnie jedzone również w innych obszarach świata. Jakie są rodzaje nori i w jaki sposób się je produkuje? Jakie właściwości mają wodorosty i jak można je jeść?

 • Żurek czy barszcz biały? Który zdrowszy? Czym się różnią?
 • Chrzan - dlaczego nie może go zabraknąć na wielkanocnym stole?

  Chrzan - dlaczego nie może go zabraknąć na wielkanocnym stole?

  Chrzan, chociaż na co dzień przegrywa z wieloma przyprawami i dodatkami do żywności, choćby z keczupem, sosem czosnkowym czy majonezem, na Wielkanoc być musi. Dodawany do jaj, wędlin, mięs, jako składnik ćwikły, a przynajmniej element dekoracyjny. Tak nakazuje tradycja. I słusznie, bo podczas świątecznego obżarstwa chrzan to niezastąpiony lek profilaktyczny.

 • Morwa biała - właściwości, przeciwwskazania, opinie

  Morwa biała - właściwości, przeciwwskazania, opinie

  Morwa jest rośliną, z którą farmakolodzy i lekarze wiążą ogromne nadzieje. Naukowcy od kilku lat próbują przeanalizować jej właściwości. Co ciekawe, jadalne owoce morwy były od wielu wieków wykorzystywane w medycynie ludowej m.in. w Afganistanie. Roślina miała przynosić ulgę w stanach osłabienia organizmu - dzięki niej możliwe było zbicie gorączki. Ponadto morwę wykorzystywano jako lek moczopędny i pobudzający laktację. Dziś wiemy, że liście rośliny mogą bardzo pomóc diabetykom, obniżają bowiem poziom glukozy we krwi.

 • Żurawina - właściwości lecznicze i zastosowanie
 • Mięso z kurczaka jest pożywne, bardzo tanie i uchodzi za zdrowe. A co, jeśli wcale takie nie jest?

  Mięso z kurczaka jest pożywne, bardzo tanie i uchodzi za zdrowe. A co, jeśli wcale takie nie jest?

  Chłopcom od kurzych piersi rośnie biust, a u dziewczynek pojawiają się wąsy? A może jednak drób jest znakomitą, tanią odpowiedzią na rakotwórcze mięso czerwone? Kura z wolnego wybiegu to rzeczywiście zupełnie inna kura? Dlaczego brak jednoznacznych dowodów na to, że mięso z fermy kurzej jest szkodliwe? Dietetyczny (ideologiczny?) spór o kurczaki.

 • Dieta 6:1 - na czym polega i jakie są zalety okresowego postu?

  Dieta 6:1 - na czym polega i jakie są zalety okresowego postu?

  Dieta 6:1 jest dietą zaliczaną do grupy diet IF (skrót od określenia "intermittent fasting", w wolnym tłumaczeniu oznaczającego "post przerywany"). W przypadku diety 6:1 przez 6 dni w tygodniu spożywa się zbilansowane posiłki, natomiast siódmego dnia następuje post. Dieta tego typu nie jest typową dietą odchudzającą, może być natomiast sposobem odżywiania się na całe życie. Na czym polega taka dieta? Jakie są jej zalety i jak należy ją stosować?

 • Dieta pudełkowa - na czym polega, jakie są jej zalety i wady?

  Dieta pudełkowa - na czym polega, jakie są jej zalety i wady?

  W ostatnich czasach jesteśmy coraz bardziej zapracowani i mamy coraz mniej czasu na regularne jedzenie, a także przyrządzanie posiłków. Jednocześnie coraz bardziej zalezy nam na zdrowym stylu życia. Z pomocą przychodzą diety pudełkowe. Wystarczy wybrać odpowiadające nam menu, zamówić pudełka, a codziennie otrzymamy jedzenie z dostawą pod drzwi mieszkania lub biura. Jak działają diety pudełkowe? Jakie są ich zalety i wady? Dla kogo taka dieta będzie odpowiednia?