Olej rycynowy - charakterystyka i zastosowanie. Na co się stosuje olejek rycynowy?

Olej rycynowy jest naturalnym produktem, który chętnie wykorzystuje się w branży kosmetycznej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by sięgać po niego samodzielnie i wykorzystywać w domowym zaciszu. Przekonaj się, w jakich sytuacjach warto go używać i przyjrzyj się uważnie jego najważniejszym cechom.

Olej rycynowy: charakterystyka

Rycynowy olejek to naturalny produkt, który uzyskuje się z nasion rącznika pospolitego. Aby można było w pełni korzystać z jego leczniczych właściwości, tłoczy się go na zimno. Wyróżnia się gęstą konsystencją i bardzo jasną, niekiedy przezroczystą barwą. Sam rącznik w tropikalnym klimacie może dorastać nawet do dwunastu metrów, natomiast w klimacie umiarkowanym jego wysokość nie przekracza zwykle trzech metrów. W składzie oleju rycynowego można wymienić witaminę E, gliceryd 18-węglowego kwasu rycynolowego czy gliceryd kwasu linolowego.

Olejek rycynowy, poza procesem tłoczenia na zimno, można także uzyskać w wyniku gotowania z wodą. Podczas obu tych zabiegów dochodzi do rozłożenia toksyn rycyny, bardzo niebezpiecznej dla zdrowia i życia trucizny. Olej rycynowy nie zalicza się jednak do produktów jadalnych.

Produkt ten przede wszystkim wytwarza się w Chinach, Indiach i Brazylii.

Olej rycynowy: zastosowanie

Chcesz wiedzieć, do czego przyda się olejek rycynowy? Zastosowanie tego naturalnego specyfiku jest niezwykle wszechstronne. Z jego pomocą możesz między innymi:

  • zredukować zaparcia poprzez pobudzenie perystaltyki jelit;
  • ukoić bóle mięśniowe, stawowe i reumatyczne (olejek rycynowy świetnie nadaje się do masażu);
  • ze względu na jego właściwości grzybobójcze, walczyć z grzybicą stóp;
  • pielęgnować w naturalny sposób włosy;
  • niwelować stany zapalne w obrębie skóry;
  • nawilżać suchą skórę;
  • dezynfekować rany z uwagi na swoje właściwości antybakteryjne;
  • hamować proces starzenia, a tym samym przeciwdziałać zmarszczkom.
Zobacz wideo Olejek rycynowy ma wiele przydatnych zastosowań. Wybraliśmy 3 z nich

Olej rycynowy: włosy

Olej rycynowy do włosów to świetny pomysł na ich skuteczne, a przede wszystkim naturalne odświeżenie i przywrócenie im zdrowego wyglądu. W przypadku regularnego stosowania oleju rycynowego na włosy, dostrzeżesz, że nabierają miękkości, wytrzymałości i blasku, a jednocześnie wyglądają dużo zdrowiej niż dotychczas. Za pomocą tego specyfiku zostaje wzmocniona struktura włosa, a także przyspieszone tempo jego wzrostu. Będzie on też idealnym specyfikiem do skóry głowy ze skłonnością do przetłuszczania się, ponieważ ma zdolności do normalizowania pracy gruczołów łojowych. Na pewno warto dodawać go do gotowych kosmetyków, by wzmocnić ich działanie.

Olej rycynowy na zmarszczki

Olej rycynowy na zmarszczki to naprawdę skuteczny środek, który w zauważalny sposób wygładzi skórę, jednocześnie wnikając do jej głębszych warstw. Musisz jednak wiedzieć, że najlepsze efekty można zaobserwować w przypadku płytszych zmarszczek. Olej rycynowy należy nakładać na skórę wokół oczu na noc. O poranku należy go delikatnie zmyć przy pomocy płatka kosmetycznego zwilżonego wodą.

Zobacz też: Czerwona herbata - właściwości i rodzaje: pu-erh, puszong, oolong. Co warto o niej wiedzieć?

Więcej o: