Olejek rycynowy – co to jest? Jeśli nie miałaś jeszcze okazji wypróbować działania tego naturalnego produktu, koniecznie przyjrzyj się bliżej jego właściwościom i zobacz, jak wiele możesz zyskać dzięki tej wyjątkowej substancji. Olejek rycynowy, znany również jako olejek rącznikowy, jest substancją pozyskiwaną z nasion rącznika pospolitego (rośliny należącej do rodziny wilczomleczowatych). By usunąć trujące substancje, znajdujące się w nasionach rycyny, poddaje się je tłoczeniu na zimno i wygotowuje z wodą. Olej rycynowy jest substancją bezbarwną lub o żółtawym zabarwieniu, wyróżniającą się gęstą konsystencją.
Właściwości olejku rycynowego są cenione już od starożytności. Zawarte w nim substancje wykazują działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Olejek słynie również ze swojego działania przeczyszczająco, które może okazać się doskonałą pomocą w zwalczaniu dolegliwości jelitowych. Substancja pomaga również łagodzić ból. Stosowana w formie okładów, zwalcza problemy z bólem brzucha, głowy i krzyża. Właściwości olejku rycynowego wykorzystywane są także w celach pielęgnacji urody. Naturalny produkt, działający zmiękczająco, uelastyczniająco i nawilżająco, dzięki czemu wspaniale wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci.
Zastosowanie olejku rycynowego jest dość szerokie. Przede wszystkim jest znany jako naturalny środek przeczyszczający. Jego wszechstronne właściwości sprawiają jednak, że wykorzystuje się go w wielu branżach. Olejek rycynowy znajduje swoje zastosowanie w lecznictwie, a także kosmetyce i farmaceutyce. Można go także użyć do produkcji farb, płynów hydraulicznych czy smarów. Co istotne, nadaje się on zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego.
Na co pomaga olejek rycynowy? Pod tym względem jest on także niezwykle wszechstronny. Może pomóc w przypadku problemów z cerą, wpłynąć pozytywnie na stan włosów, skóry głowy, brwi i rzęs, a także paznokci. Doskonale sprawdza się także jako substancja wykorzystywana do okładów, mających niwelować bóle głowy, brzucha czy mięśni.
Olejek rycynowy na przeczyszczenie wykorzystuje się bardzo często. Wykazuje niezwykle silne działanie, a odpowiedzialne za to okazują się enzymy pochodzące z trzustki. Olejek, pod ich wpływem, ulega przemianie, a następnie podrażnia jelita, jednocześnie przyśpieszając ruchy perystaltyczne. Efekty można obserwować po około sześciu godzinach od przyjęcia preparatu.
Jeśli masz problemy z zaparciami, możesz zdecydować się na picie niewielkich ilości olejku rycynowego. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że działa on silnie drażniąco na jelita, dlatego nie należy go przyjmować przesadnie często.
Olejek rycynowy na włosy może okazać się naprawdę świetnym, naturalnym kosmetykiem. Najlepiej sprawdzi się w przypadku włosów o niskiej i średniej porowatości. Nie poleca się natomiast raczej stosować go na włosach wysokoporowatych, ponieważ mogą się one jeszcze mocniej puszyć, a jednocześnie staną się przesuszone.
Na włosy należy nakładać niewielkie ilości olejku rycynowego, by ich nie przetłuścić i tym samym nie przeciążyć. Powinno się go dodać do szamponu lub odżywki. Poleca się natomiast nakładanie olejku na skórę głowy. Dzięki niemu cebulki włosowe zostają pobudzone do szybszego wzrostu, a pH skóry zrównoważone. Ponadto, wpływa on na redukcję wydzielania sebum. Musisz pamiętać o tym, by dokładnie zmyć olej, ponieważ w przeciwnym razie włosy będą wydawały się tłuste u nasady.
Olejek rycynowy na paznokcie może je odpowiednio wzmocnić. Można je w nim moczyć, gdy jest podgrzany i trzymać około 15-20 minut. Olejek można też aplikować bezpośrednio na płytkę paznokcia, za pośrednictwem wacika. Podczas delikatnego wcierania specyfiku dochodzi także do nawilżenia skórek. Dzięki regularnemu stosowaniu olejku rycynowego, uzyskuje się nie tylko optymalne nawilżenie paznokci, ale też ich wzmocnienie i ochronę przed ewentualnymi infekcjami. Można też posmarować olejkiem całe dłonie, założyć rękawiczki i położyć się spać. Nazajutrz skóra powinna wyglądać znacznie zdrowiej, a paznokcie w tym czasie zostaną odpowiednio odżywione.
Olejek rycynowy na twarz jest nieocenionym kosmetykiem ze względu na swoje wszechstronne działanie. Najczęściej używa się go jako naturalnego toniku. Ma za zadanie oczyszczać cerę, a także w odpowiedni sposób nawilżać i odżywiać. Przy okazji olejek rycynowy doskonale oczyszcza z toksyn, zmiękcza skórę, jak również redukuje podrażnienia, jakie wystąpiły na skórze. Jako że wykazuje on właściwości przeciwzapalne, może być stosowany w wypadku przeróżnych infekcji skórnych. Pomoże więc w wypadku trądziku. Z drugiej strony, olejek może zmniejszyć obrzęk obecny na twarzy, a także wpłynąć na spłycenie zmarszczek.
Efekty stosowania olejku rycynowego będą widoczne wówczas, jeśli zdecydujesz się na jego regularne używanie. Pierwsze widoczne różnice pojawiają się już po kilku dniach, jednak o tych bardziej spektakularnych można mówić po dłuższym czasie.
Zobacz też: Biotyna ma uratować każde włosy, a jednak budzi wątpliwości. Szkodzi tarczycy?