Dlaczego jest mi ciągle zimno? Co może być tego przyczyną? [Zimne dłonie i stopy]

Jeśli należysz do osób, które często zadają pytanie "Dlaczego jest mi ciągle zimno?", być może należałoby udać się do lekarza pierwszego kontaktu i opowiedzieć mu o swoich doznaniach. O ile bowiem odczuwanie chłodu zimą może zostać zbagatelizowane, o tyle ciągle towarzyszące nam, niezależnie od pory roku i temperatury otoczenia, uczucie zimna powinno być dla nas sygnałem alarmowym, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Zimne dłonie i stopy

Zimne dłonie i stopy mogą sygnalizować kłopoty z krążeniem. Osoby, których układ krwionośny nie działa prawidłowo, bardzo często skarżą się na zimne kończyny, choć ogólnie mogą nie odczuwać nadmiernego chłodu. Do takiego stanu rzeczy mogą przyczynić się na przykład choroby serca, które nie jest wówczas w stanie efektywnie pompować krwi, przez co nie dociera ona w najdalsze punkty organizmu, czyli do palców rąk i nóg. Zimne stopy i dłonie mogą mieć również osoby z zatorami tętnic, na obniżoną temperaturę kończyn szczególnie często uskarżają się palacze, których naczynia krwionośne ulegają zwężeniu w związku z odkładaniem się w nich szkodliwych substancji zawartych w papierosach. Czasem jednak niskie ciśnienie krwi nie jest wywołane schorzeniami układu krążenia, a stanowi cechę osobniczą. Wówczas do pewnego stopnia pomóc może zmiana stylu życia: zwiększenie aktywności fizycznej oraz systematyczne nawadnianie organizmu.

"Ciągle mi zimno!"

Jeśli nieustannie powtarzasz "Ciągle mi zimno!", a zwiększenie aktywności fizycznej i nawadnianie organizmu nie pomagają, warto rozważyć wizytę u lekarza. Ciągłe uczucie zimna może być bowiem sygnałem zaburzeń hormonalnych w organizmie. Wystąpienie takich zaburzeń prowadzi do spowolnienia przemiany materii, co z kolei skutkuje zmniejszeniem ilości wytwarzanej przez organizm energii, to zaś wiąże się ze spadkiem temperatury czy wręcz uczuciem zimna w wybranych partiach ciała. Jeśli nieustannemu odczuwaniu chłodu towarzyszy dodatkowo ciągłe uczucie zmęczenia, suchość skóry czy łamliwość włosów, może być to sygnał, że tarczyca nie pracuje prawidłowo. Objawy takie są typowe dla niedoczynności tarczycy, warto więc wykonać badanie krwi pod kątem poziomu TSH w organizmie (hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową). Niedoczynność tarczycy nie jest jednak jedyną chorobą, na którą może wskazywać nieustanne odczuwanie chłodu. Osoby, którym wciąż jest zimno, mogą przechodzić infekcje bądź cierpieć na boreliozę. Chłód w palcach dłoni i stóp mogą również odczuwać osoby chore na cukrzycę, gdy ta doprowadzi u nich do rozwinięcia neuropatii (stanu chorobowego nerwów).

Zobacz wideo Domowe sposoby na przeziębienie

Zimne dłonie u osób z niską wagą

Zimne dłonie to problem, z którym bardzo często borykają się osoby z niedowagą i niskim BMI. Jeśli wskaźnik BMI spada poniżej 18, to zazwyczaj w organizmie jest zbyt mało tkanki tłuszczowej. Ta zaś stanowi niezbędną dla organizmu warstwę izolacyjną, chroniącą go przed niepotrzebną utratą ciepła. Na nadmierne odczuwanie chłodu są narażone osoby, które w krótkim czasie mocno zredukowały masę ciała, a także osoby z zaburzeniami odżywiania. Małe ilości przyjmowanych pokarmów to mniej dostarczonych organizmowi kalorii, a w efekcie mniej ciepła wytwarzanego przez organizm. W takich przypadkach regularne odżywianie i dobrze skomponowana dieta mogą pomóc w pozbyciu się problemów z zimnymi dłońmi czy uczuciem ciągłego wyziębienia. Jeszcze skuteczniejszym sposobem na poradzenie sobie z problemem nadmiernego odczuwania zimna, jest rozbudowanie tkanki mięśniowej. Zwiększenie aktywności fizycznej nie tylko pomoże ogrzać się doraźnie, ale wpłynie na zbudowanie masy mięśniowej, a w efekcie poprawi metabolizm.

Zimne stopy mogą być objawem przemęczenia

Zimne stopy czy dłonie to zjawisko, które często towarzyszy osobom przemęczonym. Fizyczne lub psychiczne zmęczenie, na które narażamy organizm przez długi czas, niedobór snu czy stres to czynniki, które powodują, że układ współczulny podejmuje decyzję o przekierowaniu dobrze utlenowanej krwi przede wszystkim do organów, które jej najbardziej potrzebują. Energia i składniki odżywcze dostarczane są więc do organów odpowiedzialnych za funkcjonowanie organizmu, gdy mniej ważne narządy pozostają niedotlenione i niedożywione. Stąd właśnie zimne stopy i dłonie. Czasem wystarczy przeznaczyć więcej czasu na relaks i nocny odpoczynek, by pozbyć się problemu.

Zimno mi: przyczyną mogą być niedobory

Osobę, która często powtarza "zimno mi", warto wysłać na badania krwi. Uczucie zimna może być bowiem objawem anemii, czyli niedoboru hemoglobiny. Nadmierne odczuwanie chłodu występuje też w przypadku innych niedoborów, na przykład żelaza czy ferrytyny. Uczucie zimna może być też skutkiem niedoboru witaminy B12, czego przyczyną jest zazwyczaj źle skomponowana dieta. Co ciekawe, wrażliwość na odczuwanie chłodu może też towarzyszyć odwodnieniu. Płyny krążące w organizmie odpowiedzialne są za komfort termiczny, odgrywają także ważną rolę w procesach metabolicznych. Gdy przemiana materii zwalnia, odczuwa się przenikliwy chłód. Dlatego tak ważne jest optymalne nawodnienie organizmu.

Zobacz też: Miód faceliowy jest nazywany szlachetnym albo królewskim. Czym zasłużył sobie na te tytuły?

Więcej o: