Domowe sposoby na wypadanie włosów. Jak radzić sobie z ich nadmierną utratą?

Domowe sposoby na wypadanie włosów stanowią naturalną odpowiedź na problem, który dotyka wielu kobiet i mężczyzn. Wbrew pozorom, nie jest to przypadłość charakterystyczna wyłącznie dla osób starszych. Nadmierne wypadanie włosów dotyczy także osób młodych, a w pewnym stopniu - także dzieci. Nie czekaj, aż włosy zaczną wychodzić garściami. Szybka reakcja pozwala skutecznie zażegnać problem.

Domowe sposoby na wypadanie włosów - jajko

Domowe sposoby na wypadanie włosów często spotykają się z różnymi opiniami. Wiele osób nie dowierza tego rodzaju metodom, a jest to spory błąd. Problem wypadających włosów może mieć różnorakie podłoże. Często zdarza się, że stanowi objaw zaburzeń w obszarze gospodarki hormonalnej, jednak w wielu przypadkach, nadmierne wypadanie włosów ma związek z niedoborem witamin i innych cennych mikroelementów lub z niewłaściwą pielęgnacją. Aby ustalić przyczynę problemu, należy zasięgnąć porady lekarskiej, jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki, warto wypróbować naturalne metody. Co na wypadanie włosów? 

Aby zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów, trzeba je wzmocnić. Takie działanie wykazuje domowa odżywka, przygotowana na bazie jajka. Aby ją przygotować, musimy oddzielić żółtka od białek - do pielęgnacji włosów należy wykorzystać wyłącznie żółtka. Dodajemy do nich oliwę z oliwek, olejek rycynowy lub miód i dokładnie mieszamy. Tak przygotowaną maskę nakładamy na włosy przed myciem. Mieszankę należy pozostawić na głowie przez pół godziny, obowiązkowo pod czepkiem lub ręcznikiem. Po tym czasie, myjemy włosy delikatnym szamponem. Jajeczna odżywka nawilży włosy, zwiększy ich objętość i zregeneruje skórę głowy. 

Domowe sposoby na wypadanie włosów - drożdże

Kolejna skuteczna metoda na problem nadmiernego wypadania włosów to maska z drożdży. Do rozdrobnionych drożdży dodajemy miód, mleko lub olejek rycynowy i dokładnie mieszamy, do momentu uzyskania jednolitej substancji. Maskę nakładamy na zwilżone włosy, owijamy głowę ręcznikiem i czekamy pół godziny. Po tym czasie, należy umyć głowę delikatnym szamponem. Drożdże nie tylko wzmocnią włosy, ale też przyspieszą ich wzrost.

Zobacz wideo Wypadanie włosów po porodzie - co za horror!

Inne domowe sposoby na wypadanie włosów

W walce z wypadającymi włosami skuteczne okażą się także inne metody, takie jak:

  • wcierka z soku z czarnej rzepy - ma właściwości regeneracyjne, stymuluje krążenie, przywraca prawidłową pracę cebulek i przyspiesza wzrost włosów;
  • wcierka z czosnku - wykazuje właściwości bakteriobójcze, a dzięki zawartości organicznych związków siarki pobudza włosy do wzrostu,
  • odpowiednio skomponowana dieta - jadłospis powinien uwzględniać produkty obfitujące w witaminy B, A, E i C. Przydatne okażą się też napary ze skrzypu polnego i z pokrzywy.

Jeżeli pomimo zastosowania domowych metod włosy nie przestają wypadać, nie należy zwlekać z wizytą u dermatologa. 

Domowe sposoby na wypadanie włosów u dzieci

Wypadanie włosów u dzieci najczęściej jest spowodowane złą dietą, niewłaściwą pielęgnacją, działaniem leków i zaburzeniami hormonalnymi, wynikającymi z problemów z tarczycą. Zdarza się jednak, że niepokojący objaw wskazuje na choroby skóry głowy lub na przewlekły stres.

Każda z przedstawionych wyżej metod może być stosowana także u dzieci. Oprócz nich, warto zastosować wcierki ziołowe (z pokrzywy, skrzypu polnego lub krwawnika), wcierkę z oleju rycynowego i masaż skóry głowy, który pobudzi krążenie krwi. 

W sytuacji, w której problem dotyczy dziecka, nie należy odkładać wizyty u lekarza. Może się bowiem okazać, że wypadanie włosów jest objawem poważniejszego problemu.

Zobacz też: Kiedy wypadanie włosów powinno wzbudzić nasz niepokój?

Więcej o: