Aronia - właściwości, przeciwwskazania i ogólna charakterystyka. Na co stosować sok z aronii?

Aronia to roślina, której owoce uznaje się za jedne z tych posiadających najwięcej właściwości prozdrowotnych. Dowiedz się o niej więcej i przekonaj się, na co może pomóc i kiedy warto pić sok z aronii.

Aronia czarna – ogólna charakterystyka

Aronia czarna, czyli aronia czarnoowocowa to krzew, który pochodzi z Ameryki Północnej. Obecnie można go znaleźć także w naszym klimacie, ponieważ nasze warunki pogodowe doskonale mu służą. Aronia wyróżnia się bardzo ciemnymi owocami, zbieranymi wczesną jesienią. Co ciekawe, roślina ta nie jest szczególnie trudna w uprawie, dlatego obecnie bardzo często pojawia się w polskich ogródkach.

Owoce aronii można jeść na surowo, jednak nie każdy polubi ich mocno cierpki smak. Najbardziej cenione są więc różnego rodzaju przetwory z aronii oraz wytwarzany z niej sok. Niektórzy wykorzystują też suplementy diety, które zawierają wyciąg z jej owoców.

Aronia: właściwości – jakie wartości w sobie zawiera?

Właściwości aronii są bardzo różnorodne. Nie wiesz, w czym pomoże Ci aronia? Właściwości lecznicze, które zdradza, zawdzięcza substancjom, jakie w sobie zawiera. W jej składzie można wyróżnić antocyjany, flawonoidy, katechiny oraz leukocyjany. Dzięki temu owoce aronii mogą w skuteczny sposób zwalczać wolne rodniki.

W owocach aronii nie zabraknie też witamin. Można wśród nich wymienić te z grupy B (B2, B3, kwas foliowy) oraz C, E, A i K. Aronia to również bogate źródło magnezu, żelaza, wapnia, potasu, fosforu i cynku. Nic więc dziwnego, że owoce te stymulują pracę układu odpornościowego człowieka.

Sok z aronii: właściwości

Chcesz pić sok z aronii? Właściwości zdrowotne, jakie wykazuje, to przede wszystkim działanie przeciwutleniające (ze względu na sprawne zwalczanie wolnych rodników). Może on też wpłynąć na poprawę stanu skóry, paznokci i włosów. Z pomocą aronii obniża się także ciśnienie tętnicze, wzmacniają się naczynia krwionośne, a to w konsekwencji pozwala zapobiegać chorobie miażdżycowej oraz nadciśnieniu. Dzięki sokowi z owoców aronii można też doprowadzić do obniżenia się poziomu złego cholesterolu we krwi, a także uniknąć żylaków i powstawania zakrzepów.

Zobacz wideo Masz planowany pobyt w szpitalu? Nie zapomnij spakować tych rzeczy!

Sok z aronii na nadciśnienie – jak stosować?

Warto wykorzystywać sok z aronii na nadciśnienie. Jak stosować ten napój, by rzeczywiście sobie pomóc? Aby zauważyć różnicę i wesprzeć swoje zdrowie, wystarczy pić 50 ml takiego soku dwa razy na dzień. Aby uzyskać spodziewany efekt, trzeba odczekać mniej więcej od sześciu do ośmiu tygodni i koniecznie zadbać o regularność. Sok z aronii, jeśli jest dla kogoś za mocny, może być rozcieńczony wodą. Warto też przygotowywać koktajle z aronii.

Aronia przeciwwskazania

Interesuje Cię aronia? Przeciwwskazania do wykorzystywania owoców tej rośliny również istnieją. Są to:

  • zbyt niskie ciśnienie krwi;
  • zakrzepowe zapalenie żył;
  • kłopoty żołądkowe (także nadkwasota, stan zapalny czy wrzody).

W takich wypadkach lepiej po prostu unikać jedzenia owoców aronii oraz picia powstałego z nich soku.

Zobacz też: Polifenole: co to takiego? Czy polifenole są zdrowe? Lista produktów bogatych w polifenole

Więcej o: