Choroby nerek - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Mianem chorób nerek określamy zbiór różnorodnych schorzeń atakujących ten organ. Ich wspólnym mianownikiem jest poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, a także trudność z rozpoznaniem w pierwszej fazie. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Choroby nerek – przyczyny

Trudno o wskazanie jednej tylko przyczyny chorób nerek, te bowiem zmieniają się w zależności od tego, z jakim pacjentem mamy do czynienia. Nie da się jednak ukryć, że jedną z najpoważniejszych są zaniedbania, do jakich dochodzi ze strony chorego. Niektóre schorzenia są konsekwencją nieleczonych infekcji, inne wywołują bakterie, jeszcze inne są wynikiem braku troski o nerki w życiu codziennym. Oczywiście, przyczyny chorób nerek nie zawsze są nam znane. Czasem możemy się ich tylko domyślać, a jeszcze kiedy indziej – są one spowodowane niewłaściwą reakcją ze strony układu immunologicznego, a lekarze nie mają pojęcia, jak zmienić charakterystyczny dla niego sposób postępowania. Bywa i tak, że problemy z nerkami to następstwo niewłaściwej higieny intymnej, czego w szczególny sposób powinny być świadome panie.

Choroby nerek – zagrożenie

Troska o drogi moczowe powinna być dla nas czymś oczywistym bez względu na nasz wiek i płeć, pewne grupy osób są jednak bardziej zagrożone ich wystąpieniem, niż inne. O szczególnym zagrożeniu mówi się w kontekście ludzi starszych, którzy z racji wieku mają już obniżoną sprawność charakterystyczną dla układu odpornościowego. O szczególnie dużym ryzyku mówi się w kontekście panów zwłaszcza, jeśli mają problem z przerostem prostaty, zagrożone są jednak również panie i osoby z nadciśnieniem tętniczym, bez względu na swój wiek. Stan nerek warto też monitorować wiedząc, że często przyjmuje się leki, w tym zwłaszcza antybiotyki i środki o działaniu przeciwbólowym.

Zobacz wideo

Choroby nerek – objawy

Pytanie o objawy chorób nerek należy do tych, które sprawiają, że lekarze czują się zakłopotani. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że każde schorzenie ma nieco inny przebieg, ale i ze względu na to, że dla tej grupy chorób charakterystyczny jest rozwój bez żadnych symptomów alarmujących chorego. Co gorsza, nawet w momencie pojawienia się problemów ze zdrowiem, nie można mieć pewności, że zostaną one zdiagnozowane we właściwy sposób. Sygnały wysyłane przez organizm potrafią być tak nieswoiste, że chorzy miesiącami są leczeni na schorzenie inne niż to, z którym rzeczywiście się zmagają.

Gdybyśmy jednak mieli wskazać te sygnały, których pojawienie się powinno wzbudzić naszą czujność, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na zmiany dotyczące moczu. Zwykle dostrzegamy te, które dotyczą jego zapachu, zmiany mogą jednak odnosić się także do jego wyglądu, koloru oraz przejrzystości.

Inne objawy są uzależnione przede wszystkim od tego, z jakim schorzeniem mamy do czynienia. Bywa przy tym, że jedynym sygnałem alarmowym jest podwyższone ciśnienie krwi, złe samopoczucie, senność i bóle głowy. O problemach z nerkami mogą świadczyć nawet objawy tak zaskakujące, jak łuszczenie się skóry i wymioty, bywa zaś i tak, że pacjent wyczuwa amoniak nie w moczu, ale w ustach.

Choroby nerek – diagnostyka

Choroby nerek bywają trudne do rozpoznania, nic więc dziwnego, że w procesie ich leczenia duże znaczenie ma profilaktyka. Nieleczone potrafią utrudniać nam normalne funkcjonowanie czasem uniemożliwiając je. Nie warto więc ryzykować schorzenia zwłaszcza, że jego diagnoza we wczesnym stadium wcale nie musi być trudna. Osiągnięcie tego celu jest możliwe dzięki ogólnemu badaniu moczu. Skierowanie na nie powinien wystawić nam lekarz pierwszego kontaktu, nie należy jednak rezygnować z badania nawet, jeśli nie mamy czasu na udanie się po odpowiedni dokument. Mocz może zostać przebadany w niemal każdym laboratorium analitycznym, a ponieważ badanie nie jest skomplikowane, nie jest także drogie.

Zwykle analizie poddaje się obecność białka w moczu, duże znaczenie dla lekarza ma jednak również ustalenie, czy i w jakiej ilości znajdują się w nim krwinki białe oraz czerwone. Stan moczu dobrze jest zresztą obserwować również samemu, aby moc zainterweniować natychmiast, gdy tylko dostrzeżemy pierwsze niepokojące zmiany.

Choroby nerek – leczenie

Leczenie chorób nerek jest uzależnione przede wszystkim od tego, z jakim schorzeniem mamy do czynienia w danym przypadku. Lekarz bierze tez pod uwagę ogólny stan chorego, co ma duże znaczenie w przypadku osób starszych. Kluczowe znaczenie ma zwykle leczenie farmakologiczne, które pozwala na eliminowanie objawów i przyczyn choroby. Od pacjenta oczekuje się jednak również zmiany diety, rezygnacji z używek i większej dbałości o ilość i jakość spożywanych przez siebie płynów.

Niestety, choć farmakologia jest coraz bardziej skuteczna, w pewnych okolicznościach również ona zawodzi. Przy mocznicy mamy do czynienia z leczeniem długotrwałym, które często kończy się dializą, a pacjent z rakiem nerki musi liczyć się z tym, że w pewnym momencie usunięcie zainfekowanego narządu będzie dla niego jedyną szansą na uchronienie się przed śmiercią. W odmiedniczkowym zapaleniu nerek wielu pacjentom pomaga z kolei operacja, w czasie której do pęcherza moczowego zostaje wprowadzony cewnik. W każdym przypadku zaleca się też systematyczną kontrolę lekarską.

Choroby nerek – konsekwencje zaniedbania

Nie wszyscy pacjenci decydują się na leczenie chorób nerek nawet, jeśli te maja przewlekły charakter. Warto więc pamiętać o tym, że konsekwencją takiego podejścia zwykle jest niewydolność nerek. Gdy następuje, w organizmie chorego pojawia się coraz więcej substancji trujących, krew nie jest oczyszczana w odpowiedni sposób,  to sprawia, że problemy z prawidłowym funkcjonowaniem mają też inne narządy, w tym tak ważne jak serce, wątroba, mózg oraz gruczoły wydzielania wewnętrznego. W skrajnych przypadkach niefrasobliwość pacjentów prowadzi do konieczności dializy, a nawet przeszczepu nerki.

Choroby nerek – jak dbać o nerki

Dzięki prostym zasadom można zmniejszyć ryzyko chorób nerek.

  1. Rób regularne badania moczu.
  2. Pamiętaj o odpowiedniej ilości płynów.
  3. Nie nadużywaj leków, w tym zwłaszcza leków przeciwbólowych.
  4. Dbaj o higienę osobistą.
  5. Kontroluj stan moczu.
  6. Monitoruj poziom ciśnienia tętniczego.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: