Złe samopoczucie - co może oznaczać i jak sobie z nim poradzić?

Na pierwszy rzut oka złe samopoczucie może uchodzić za stan, którym nie warto się przejmować. Jeśli coś takiego przydarzyło się raz czy dwa faktycznie nie ma powodów do obaw. Ale kiedy gorszy nastrój często powraca lub utrzymuje się wyjątkowo długo, warto porozmawiać ze specjalistą. Taki stan może zwiastować depresję lub inne zaburzenie psychiczne. Dlatego nigdy nie można go lekceważyć.

Nie każde złe samopoczucie czy obniżony nastrój muszą świadczyć o chorobie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że może być jasnym sygnałem, że z ciałem i duszą dzieje się coś bardzo niepokojącego, coś co będzie wymagało pomocy specjalisty.

Złe samopoczucie a depresja

Przygnębienie, apatia i zły nastrój, który najsilniejszy jest zwłaszcza rano to najbardziej charakterystyczne objawy depresji. O pomocy i wizycie u specjalisty trzeba pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy:

  • obniżony nastrój utrzymuje się co najmniej dwa tygodnie,
  • pojawiają się zaburzenia snu tj. nadmierna senność lub bezsenność,
  • brak apetytu lub wręcz kompulsywne objadanie się,
  • napady lęku,
  • skrajny pesymizm,
  • niskie poczucie własnej wartości,
  • brak motywacji do działania oraz pracy,
  • poczucie winy i obwinianie się o wszystko,
  • unikanie kontaktów i spotkań z ludźmi,
  • odczuwanie silnego fizycznego bólu, mimo że nie ma on żadnego uzasadnienia (somatyzacja).

Ale złe samopoczucie nie zawsze musi mięć związek z depresją. Kiepska forma psychiczna bardzo często ma związek z hormonami. Dotyczy to przede wszystkim kobiet w ciąży, po porodzie czy w trakcie miesiączki. Część pań nie najlepiej czuje w tym czasie i może mieć znacznie obniżone samopoczucie. U tych pań, które spodziewają się dziecka lub właśnie jej urodziły czasem ten stan utrzymuje się dłużej. Do tego dochodzą obawy, że sobie nie poradzą, że będą kiepskimi mamami i źle wychowają swoje dzieci. O ile każda matka ma takie obawy, to kiedy te utrzymują się zbyt długo konieczne może być skorzystanie z pomocy specjalisty.

Zobacz wideo Jak wspierać osobę chorą na depresję?

Złe samopoczucie a problemy ze zdrowiem

W niektórych przypadkach złe samopoczucie może zwiastować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Pogorszenie nastroju niekiedy pojawia się po wypiciu alkoholu, kawy czy wypaleniu papierosa. W sytuacji, gdy idzie ono w parze z kołataniem serca, stany lekowe, nadmierne pocenie się można podejrzewać problemy z nadciśnieniem tętniczym. Trzeba sobie zdawać sprawę, ze nadużywanie kawy czy alkoholu może mieć wpływ na działanie układu nerwowego, a zaburzenia w jego obrębie także mogą się objawiać obniżonym nastrojem. Te kłopoty czasem mają związek z niedoborem magnezu czy witamin z grupy B, które także mają ogromny wpływ na układ nerwowy.

Jeśli złe samopoczucie pojawia się po jedzeniu przyczyną problemu może być choroba układu pokarmowego - żołądka, wątroby czy pęcherzyka żółciowego lub alergie pokarmowe.

Złe samopoczucie – jak z nim walczyć ?

Przy łagodnym obniżeniu nastroju można sobie pomóc samu. Wystarczy zmienić swoje nawyki. Przede wszystkim przyjrzeć się swojej diecie i upewnić się, czy nie brakuje w niej wspomnianego już magnezu i witamin z grupy B, które nie tylko mają korzystny wpływ na układ nerwowy, ale także pomagają pozbyć stresu i napięcia, które także mogą przełożyć się na nie najlepsze samopoczucie. Nie można też zapominać o witaminie D, której niedobory także mogą przełożyć się na kiepską formę psychiczną. Bardzo ważne jest także to, aby się wysypiać i nie zapominać o odpoczynku. Doskonałym sposobem na poprawę samopoczucia jest także sport. Każdy ruch, nawet ten niezbyt intensywny, poza poprawą pracy układu krążenia, oddechowego czy wyszczuplenie sylwetki, pobudza wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Zobacz wideo Słonecznik poprawia nastrój! Ma sporo kalorii, ale nie tuczy!

Jeśli takie doraźne sposoby nie przynoszą żadnego efektu i złe samopoczucie nie mija konieczna może być konsultacja ze specjalistą. Depresja to choroba, która potrafi odebrać chęć i radość życia, choć leczenie oraz powrót do zdrowia mogą trwać bardzo długo, to chorobę można pokonać. Najważniejsze to nie lekceważyć objawów, zapomnieć o wstydzie i poszukać specjalistycznej pomocy. W niektórych przypadkach wystarcza psychoterapia, w innych konieczne jest wprowadzenie farmakoterapii.

Powrót do zdrowia z pewnością będzie szybszy, jeśli chory będzie miał po swojej stronie rodzinę oraz przyjaciół, którzy okażą nie tylko wyrozumiałość, ale przede wszystkim będą go wspierały.

Stwierdzenie depresji powinno być poprzedzone bardzo skrupulatnym wywiadem i odpowiednimi badaniami, które wykluczą inne przyczyny pogorszenia się samopoczucia.

Więcej o: