Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Wydalane przez nerki białko to nic innego jak albuminy, czyli naturalnie występujący w moczu aminokwas. Przy prawidłowo działającym układzie wydalniczym w procesie filtracji białko to pozostaje w organizmie. Znacznie częściej dotyka osoby z cukrzycą typu 1 lub 2 oraz niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym . Mimo że stanowi jeden z pierwszych objawów poważnych zmian w nerkach i całym układzie wydalniczym to nie zawsze ma związek z chorobą. Niekiedy duży wysiłek, przemarzniecie, silny stres czy długie siedzenie lub stanie może odpowiadać za obecność białka w wydalanym moczu.
Pojawieniu się w moczu białka nie towarzyszą żadne objawy. Tym, co powinno zwrócić uwagę i zapowiadać poważniejsze zmiany w organizmie jest pieniący się mocz. Ponieważ schorzenie może mieć bardzo różny charakter ostateczne potwierdzenie daje badanie moczu . W oparciu o stężenie albumin wyróżnia się:
- znikomy - nie przekracza 500 mg na dobę
- mierny - mieści się w przedziale 500 do 3500 mg
- znaczny - znacznie przewyższa wartość 3500 mg
Białkomocz można podzielić w oparciu o wywołujący go czynnik. W przypadku gdy zmiany dotykają nerki i uszkodzona zostaje błona filtracyjna mówi się o białkomoczu kłębuszkowym. Cewkowy może pojawić się u osób z wrodzoną lub nabytą nefropatią . Białkomocz przednerkowy spowodowany jest przez zbyt dużą ilość białek w surowicy. Czynnościowy to najczęściej konsekwencja bardzo dużego wysiłku, przemarznięcia lub gorączki. Białkomocz zanerkowy spowodowany jest nieprawidłowym działaniem cewek i wydalaniem nadmiernej ilości, naturalnie w niej występujących, białek.
Obecność białka w moczu bywa szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Wykrycie u nich albumin bywa zapowiedzią stanu przedrzucakowego lub samej rzucawki.
Białkomocz niejednokrotnie pojawia się u pacjentów cierpiących z powodu:
- toksycznego zatrucia nerek
- tocznia
- sakroidozy
- zakrzepicy żyły nerkowej
- zespołu Alporta
- choroby Fabry'ego
- niektórych zakażeń (kiła, HIV, zapalenie wątroby)
- zespołu Fanconiego
- szpiczaka
- rodzinnej gorączki śródziemnomorskiej