Białkomocz - nie musi oznaczać choroby nerek, ale to objaw, którego nie wolno lekceważyć

Białkomocz, czyli obecność białka w moczu, choć najczęściej kojarzony jest z chorobą nerek to nie zawsze w niej należy szukać przyczyny. Czasem stanowi jedynie reakcje organizmu na stres lub duży wysiłek fizyczny. W przypadku gdy żaden z tych czynników nie miał miejsca, nie należy go bagatelizować.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Wydalane przez nerki białko to nic innego jak albuminy, czyli naturalnie występujący w moczu aminokwas. Przy prawidłowo działającym układzie wydalniczym w procesie filtracji białko to pozostaje w organizmie. Znacznie częściej dotyka osoby z cukrzycą typu 1 lub 2 oraz niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym . Mimo że stanowi jeden z pierwszych objawów poważnych zmian w nerkach i całym układzie wydalniczym to nie zawsze ma związek z chorobą. Niekiedy duży wysiłek, przemarzniecie, silny stres czy długie siedzenie lub stanie może odpowiadać za obecność białka w wydalanym moczu.

Objawy

Pojawieniu się w moczu białka nie towarzyszą żadne objawy. Tym, co powinno zwrócić uwagę i zapowiadać poważniejsze zmiany w organizmie jest pieniący się mocz. Ponieważ schorzenie może mieć bardzo różny charakter ostateczne potwierdzenie daje badanie moczu . W oparciu o stężenie albumin wyróżnia się:

- znikomy - nie przekracza 500 mg na dobę

- mierny - mieści się w przedziale 500 do 3500 mg

- znaczny - znacznie przewyższa wartość 3500 mg

Białkomocz można podzielić w oparciu o wywołujący go czynnik. W przypadku gdy zmiany dotykają nerki i uszkodzona zostaje błona filtracyjna mówi się o białkomoczu kłębuszkowym. Cewkowy może pojawić się u osób z wrodzoną lub nabytą nefropatią . Białkomocz przednerkowy spowodowany jest przez zbyt dużą ilość białek w surowicy. Czynnościowy to najczęściej konsekwencja bardzo dużego wysiłku, przemarznięcia lub gorączki. Białkomocz zanerkowy spowodowany jest nieprawidłowym działaniem cewek i wydalaniem nadmiernej ilości, naturalnie w niej występujących, białek.

Obecność białka w moczu bywa szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Wykrycie u nich albumin bywa zapowiedzią stanu przedrzucakowego lub samej rzucawki.

Nie tylko nerki

Białkomocz niejednokrotnie pojawia się u pacjentów cierpiących z powodu:

- toksycznego zatrucia nerek

- tocznia

- sakroidozy

- zakrzepicy żyły nerkowej

- zespołu Alporta

- choroby Fabry'ego

- niektórych zakażeń (kiła, HIV, zapalenie wątroby)

- zespołu Fanconiego

- anemii sierpowatej

- szpiczaka

- rodzinnej gorączki śródziemnomorskiej

- zespołu Hellp

Czytaj także:

Torbielowatość nerek

Reninoma

Poliuria (wielomocz)

Kamica ksantynowa

Żurawina zwalcza infekcje pęcherza

Więcej o: