Ból kręgosłupa stał się powszechnym problemem naszych czasów. Dokucza od czasu do czasu niemal wszystkim, niezależnie od wieku i rodzaju pracy. Dolegliwości dolnych odcinków kręgosłupa (lędźwiowego i krzyżowego) powszechnie zwane są "bólami krzyża". Właśnie one bywają mylone z bólem nerek. W okolicy lędźwiowej najszybciej dochodzi do zmian zwyrodnieniowych stawów międzykręgowych. Zmiany patologiczne odcinka krzyżowego najczęściej są spowodowane otyłością bądź urazami- czasem pozornie niewielkimi, które z czasem stają się źródłem zmian zapalnych i bólu.
Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!
Jeśli pracujesz przy komputerze, spędzasz mnóstwo czasu za kółkiem, nieprawidłowo siedzisz (na brzegu krzesła, a nie wygodnie oparta, często zakładasz nogę na nogę, itp.), zapewne nie zdziwi cię ból krzyża . Niewykluczone, że przy silniejszym ataku weźmiesz tabletkę przeciwbólową i uznasz sprawę za zamkniętą. Tymczasem chory kręgosłup trzeba leczyć pod nadzorem specjalisty. Jeśli to tylko początki, wystarczy konsultacja u internisty, zmiana zwyczajów i ewentualnie drobne zabiegi. Przy poważniejszych zmianach, które zwykle pozwala rozpoznać już zdjęcie rtg, konieczna jest pomoc ortopedy i fizjoterapeuty. Pamiętaj, że zaniedbane problemy z "rusztowaniem" mogą dosłownie unieruchomić cię w domu.
Znany ból często lekceważymy, zwłaszcza, gdy wiemy, jak doraźnie go złagodzić. Tymczasem może być objawem poważniejszego schorzenia. Nerki zazwyczaj dokuczają nieco wyżej, niż "krzyż", jednak ból może promieniować i trudno jednoznacznie ocenić źródło.
Jeśli miewasz problemy z pęcherzem (często siusiasz, odczuwasz pieczenie okolic cewki moczowej, czujesz silne parcie, a potem oddajesz niewiele moczu), albo masz skłonność do obrzęków, prawdopodobieństwo, że twoje dolegliwości wywołał kłopot z nerkami, wyraźnie rośnie. Charakterystyczny jest też ból nerek przy wdechu lub lekkim uderzeniu w ich okolicy. Często właśnie w ten sposób lekarz stawia wstępną diagnozę. Sam jednak się raczej nie oklepuj: trzeba wiedzieć gdzie i jak to zrobić.
Możesz jednak, dla pewności, wykonać w laboratorium badanie ogólne moczu. Taka kontrola na pewno nie zaszkodzi, a pozwala łatwo wykryć ewentualne nieprawidłowości. Ostre zapalenie nerek czy kamica nerkowa, w momencie przemieszczania się kamienia, dają tak silne, bolesne objawy, że na pewno trafisz do lekarza. Choroba jednak może być utajona i nie ma sensu czekać na jej niebezpieczny rozwój. Nawet osoby pozornie zdrowe powinny raz w roku, profilaktycznie, wykonać badanie ogólne moczu. Jest nieinwazyjne, proste, a informuje nie tylko o stanie nerek, ale i innych narządów.
Ból pleców bywa także związany z problemami ginekologicznymi, neurologicznymi. Więcej na ten temat w opracowaniu: Ból pleców: powiedz, gdzie i jak boli, podpowiemy dlaczego
Bolą Cię plecy? Zajrzyj na Forum Gazeta.pl:
Hiperostoza usztywniająca kręgosłupa (Choroba Forestiere-Rotes-de Querola)
Ginekolog: potrzebujesz go nie tylko w ciąży