Badanie troponiny - sprawd¼, czy jeste¶ nara¿ony za zawa³

Badanie troponiny zleca siê, aby sprawdziæ, czy miêsieñ sercowy uleg³ uszkodzeniu w wyniku ataku serca. W Polsce z roku na rok coraz wiêcej osób zapada na choroby kardiologiczne. Coraz czê¶ciej pacjenci trafiaj± do szpitali tak¿e z zawa³em serca. Dotychczas dotyczy³ on przede wszystkim pal±cych mê¿czyzn w ¶rednim wieku, z nadwag± i podwy¿szonym cholesterolem. Okazuje siê jednak, ¿e na zawa³ nara¿one s± coraz m³odsze osoby, w tym tak¿e kobiety.

Troponiny to grupy bia³ek, które wystêpuj± w komórkach miê¶niowych. Ich obecno¶æ pozakomórkowa mo¿e ¶wiadczyæ o uszkodzeniu miê¶nia sercowego. W sytuacji zawa³u serca jej obecno¶æ we krwi w pierwszych godzinach po zawale jest bardzo wysoka. Wyró¿niamy a¿ trzy typy bia³ek, jednak badania wykonuje siê g³ównie na obecno¶æ dwóch z nich - troponiny I i T. 

Kobiecy zawa³ - to musisz wiedzieæ

 Jak wygl±da badanie troponiny

Badanie na obecno¶æ troponiny wymaga pobrania krwi od pacjenta. Najczê¶ciej pielêgniarka najpierw czy¶ci obszar wk³ucia przy pomocy ¶rodka dezynfekuj±cego. Pó¼niej pobiera krew z ¿y³y w wewnêtrznych okolicach ³okcia. Próbka jest nastêpnie badana pod k±tem obecno¶ci troponiny. Od pacjenta nie wymaga siê wcze¶niej spe³nienia ¿adnych dodatkowych warunków.

Najczê¶ciej wykonuje siê badanie stê¿enia tylko jednego typu troponiny, które w ci±gu kilku godzin nale¿y powtórzyæ. Nierzadko krew pacjenta bada siê równie¿ na obecno¶æ mioglobiny, która pomaga jeszcze dok³adniej okre¶liæ stan miê¶nia sercowego.

Jak zinterpretowaæ wyniki badania troponiny

Obecno¶æ troponiny we krwi zdrowego cz³owieka jest niewielka i waha siê w okolicach zera. Ka¿dy nag³y wzrost jej poziomu oznacza uszkodzenie serca. Lekarze wskazuj±, ¿e przy warto¶ci 0,014 ugl/l okre¶la siê martwicê komórek miê¶nia sercowego. Jednak ka¿da wy¿sza obecno¶æ troponiny jest sygna³em, ¿e mog³o doj¶æ do zawa³u serca. Czasami wysokie stê¿enie tych bia³ek mo¿e ¶wiadczyæ tak¿e o stanach takich jak zapalenia miê¶nia sercowego, niewydolno¶æ serca, rozwarstwienie aorty, niewydolno¶æ nerek czy uszkodzenie serca poprzez stosowanie niektórych leków kariotokstycznych.

Zobacz tak¿e: