Kardiowersja elektryczna to zabieg z użyciem impulsu elektrycznego, którego głównym celem jest przywrócenie u pacjenta prawidłowego rytmu serca. Metoda ta stosowana jest od lat 60. XX wieku. Nie należy jej jednak mylić z kardiowersja farmakologiczną, która opiera się na podawaniu leków antyarytmicznych.
Kardiowersja elektryczna, jak podpowiada nazwa, używa prądu elektrycznego. Zabieg ten wykonuje się w przypadku:
Tachykardia - spanikowane serce. Przyczyny, objawy i leczenie tachykardii >>
Na czym dokładnie polega zabieg kardiowersji? Oto krótki opis wpływu wykorzystywanych w trakcie niego impulsów elektrycznych:
Przed zabiegiem chory nie może przyjmować żadnych posiłków przez sześć godzin. Kardiowersja elektryczna wykonywana jest przy krótkim znieczuleniu - osoba poddawana zabiegowi śpi i nie odczuwa bólu, a jej życiowe parametry są monitorowane. To dlatego, że kardiowersja może wywoływać ból, a przejścia elektrycznych impulsów dla większości pacjentów są nieprzyjemnym doznaniem.
Cały zabieg wraz z przebudzeniem zajmuje około 30 minut. Potem pacjent musi zostać poddany obserwacji lekarskiej. Niektórzy jeszcze tego samego dnia mogą opuścić szpital. W ciągu doby od zabiegu nie można jednak prowadzić samochodu.
Innym zabiegiem, w którym stosuje się prąd elektryczny przy nieprawidłowym rytmie serca, jest defibrylacja. W tym drugim przypadku stosuje się jednak większe wartości energii.
Przed wykonaniem zabiegu u pacjenta wykonuje się badanie EKG. To dlatego, że wyładowania w trakcie zabiegu, muszą być w pełni zgrane z zapisem z badań.
Kto może być poddany kardiowersji? To przede wszystkim:
Z kolei kardiowersja farmakologiczna najczęściej stosowana jest w przypadkach migotania przedsionków. Metoda ta sprawdza się zazwyczaj, gdy napad nie trwał dłużej niż siedem dni. Stosuje się wówczas:
Tak jak wiele zabiegów medycznych, kardiowersja może wiązać się z pewnymi powikłaniami. Nie są one częste, jednak warto mieć świadomość takiego zagrożenia. Wśród powikłań po kardiowersji wymienia się m.in.:
Kardiowersja to zabieg, którego celem jest przywrócenie właściwego rytmu serca. W tym celu wykorzystywane są impulsy elektryczne. Nie należy go mylić z defibrylacją, która większe wartości energii. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zobacz także: