Ablacja nerwu trzewnego - innowacyjna metoda leczenia niewydolności serca

Ablacja nerwu trzewnego to alternatywa dla przeszczepu serca. Zabieg ma być sposobem leczenia niewydolności serca. Ablacja nerwu trzewnego to nowa metoda, którą zastosowano na świecie dopiero 4 razy.

Ablacja nerwu trzewnego: co to takiego?

Ablacja nerwu trzewnego to zabieg, który był znany od dawna, jednak nie stosowano go do leczenia niewydolności serca. Na świecie ablację nerwu trzewnego przeprowadzono jedynie cztery razy, w tym dwa razy w Polsce! Przecięcie nerwu ma doprowadzić do odciążenia serca, a co za tym idzie - zredukować jego niewydolność, czyli uratować życie chorego i znacznie poprawić jego jakość.

Niewydolność serca to choroba, która dotyka dziś około 700-800 tysięcy Polaków. Dotychczas mogli oni pokładać nadzieję jedynie w farmakologii i przeszczepie serca, operacji, którą wciąż wykonuje się bardzo rzadko. Ablacja nerwu trzewnego to szansa na skuteczną walkę z chorobą.

Nerw trzewny: jak działa?

Nerw trzewny osób zdrowych pomaga w radzeniu sobie z sytuacjami stresowymi, gdy towarzyszy nam napięcie czy wysiłek. Nerw trzewny chorych z niewydolnością serca nie funkcjonuje poprawnie. Pobudzenie nerwu powoduje nagłą i intensywną mobilizację układu krążenia, który ulega przez to ogromnemu przeciążeniu.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Nerw trzewny: budowa

Nerw trzewny to element układu nerwowego, a ściślej - układu autonomicznego (wegetatywnego). Układ autonomiczny unerwia nasze narządy wewnętrzne. Działa niezależnie od naszej woli - do jego obowiązków należy nadzorowanie przemiany materii, funkcjonowania mięśnia sercowego, gruczołów i narządów rozrodczych, oddychania, bicia serca, trawienia i termoregulacji.

Autonomiczny układ nerwowy dzieli się na układ współczulny (pobudzający) i przywspółczulny (hamujący). Te dwa układy unerwiają jednocześnie wszystkie narządy wewnętrzne, uzupełniają swoje działanie.

> Przeczytaj: UKŁAD NERWOWY - budowa, funkcje i najczęstsze dolegliwości

Nerw trzewny należy do układu współczulnego. Znajduje się w obrębie pnia współczulnego. Wyróżniamy trzy rodzaje nerwów trzewnych piersiowych - nerw trzewny większy, mniejszy i najniższy. Oprócz tego wydziela się także nerwy trzewne lędźwiowe i krzyżowe.

Ablacja nerwu trzewnego: krok po kroku

Na początku robi się drobne nacięcia na klatce piersiowej. Następnie otwiera się klatkę piersiową i przesuwa płuco. Dzięki temu można się dostać do nerwu trzewnego, który zlokalizowany jest w klatce piersiowej przy kręgosłupie. Później chirurg w odpowiednim miejscu precyzyjnie przecina i usuwa nerw. Dzięki temu krew zaczyna płynąć inaczej - większa część zostaje w jamie brzusznej i nie obciąża serca.

> Przeczytaj: Serce: doskonała pompa, zaprogramowana na ponad 100 lat. Jak pracuje i po co?

Nowatorskie operacje zostały przeprowadzone we współpracy Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu i wrocławskiego 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego. Lekarze planują kolejne zabiegi. Jeśli dalej będą przynosić spodziewane efekty, mogą wejść do większej liczby szpitali.

Niewydolność serca - nie tylko przeszczep może uratować życie. Dr n. med. Robert Zymliński o ablacji nerwu trzewnego

Źródło: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Gazeta Wrocławska, Dzień Dobry TVN

Więcej o: