Osoby, u których wystąpi delirium, to osoby uzależnione od alkoholu, które pozostają w ciągu alkoholowym przez kilka dni. Objawy białej gorączki alkoholowej można podzielić na 3 grupy: prodromalne (czyli wczesne sygnały, zwiastujące początek stanu zaburzenia świadomości), objawy podstawowe i towarzyszące.
Do objawów prodromalnych zalicza się:
Objawy podstawowe białej gorączki alkoholowej to:
Wśród objawów towarzyszących delirium wyróżnia się:
Najczęstszą przyczyną delirium jest nagłe odstawienie alkoholu po jego długotrwałym spożywaniu. W związku z tym, biała gorączka alkoholowa dotyczy alkoholików, czyli osób, które każdego dnia zatruwają organizm etanolem. Regularne spożywanie alkoholu powoduje przyzwyczajenie się organizmu do tej trucizny, polegające na zmianach w układzie nerwowym. Podczas zażywania alkoholu następuje pobudzenie receptora GABA-A, który oddziałuje hamująco na poszczególne czynności układu nerwowego - zaczynają wówczas przeważać czynniki, które stymulują jego działanie, co skutkuje białą gorączką alkoholową. Podobne procesy zachodzą u osób, które nie zaprzestały picia alkoholu, ale znacznie go ograniczyły - takim alkoholikom również grozi delirium.
Biała gorączka alkoholowa może być również spowodowana występowaniem innych niż alkoholizm, chorób u pacjenta. Schorzenia, takie jak:
w połączeniu ze stałym spożywaniem alkoholu, mogą przyczynić się do powstania delirium.
Ze względu na ryzyko utraty życia, leczenie białej gorączki alkoholowej powinno odbywać się w szpitalu. Kuracja polega na podawaniu leków choremu, które mają za zadanie ograniczyć majaczenie i omamy (benzodiazepiny), drgawki (leki przeciwdrgawkowe) oraz nadaktywność i silne objawy psychotyczne (leki z grupy neuropleptyków). Oprócz tego, pacjentowi dożylnie podawana jest witamina B1, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz duże ilości płynów.
Pacjenci z zaburzeniami świadomości zwykle są odizolowani, jednakże mają dostęp do odsłoniętego okna i zegara (aby móc orientować się w czasie). W leczeniu delirium bardzo ważna jest również opieka psychologiczna, żeby pacjent mógł wiedzieć w jakim miejscu się znajduje oraz jaka jest tego przyczyna.