Choroba Hashimoto (autoimmunologiczne zapalenie tarczycy): przyczyny, objawy, leczenie

Co jest Hashimoto? To autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które powoduje błąd w pracy układu immunologicznego. W efekcie dochodzi do autoagresji organizmu. Objawy Hashimoto to m.in: sucha skóra, zmęczenie, wysoki cholesterol, obfite miesiączki. Leczenie Hashimoto polega na łagodzeniu skutki choroby.

Białka tarczycowe zaczynają być zwalczane przez organizm. Trudno stwierdzić, dlaczego organizm reaguje w ten sposób, tak samo jak trudno powziąć jakieś kroki zabezpieczające przed tym.

Hashimoto (autoimmunologiczne zapalenie tarczycy) - objawy 

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy to choroba dziedziczna. Jako przyczyny jej uaktywnienia podaje się przewlekły stres, problemy psychiczne czy przemęczenie, które skutecznie osłabiają odporność.

Choroba Hashimoto daje objawy, nie dają one pewności, że dzieje się coś złego. Dlatego często się zdarza, że chorzy nie są świadomi schorzenia, choroba przebiega w utajeniu. Dopiero, gdy objawy zaczną być dokuczliwe lub niepokojące, po wykonaniu dokładnych badań można wdrożyć właściwe leczenie.

Zobacz wideo

W przypadku Hashimoto pewne zmiany można zauważyć w samej tarczycy - może powiększać się tworząc wole lub przeciwnie - zanikać.

Występujące przy tej chorobie objawy to:

  • stałe zmęczenie i znużenie,
  • senność,
  • depresyjne nastroje,
  • problemy z koncentracją,
  • uczucie zimna,
  • bardzo obfite miesiączki u kobiet,
  • suchość skóry,
  • zaparcia,
  • nadmierne wypadanie włosów,
  • bóle mięśni i stawów.

To tylko niektóre z przykładów. Jest ich o wiele więcej i mogą one wskazywać na różne schorzenia albo w ogóle nie wzbudzać żadnych podejrzeń. Właśnie z tego powodu rozpoznanie tej choroby jest bardzo trudne.

Badania na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy

Przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy można stwierdzić jednoznacznie na podstawie badań. Przede wszystkim niezbędny jest wywiad lekarski. Za pomocą dotyku lekarz jest w stanie wyczuć, czy gruczoł przybiera nienaturalne kształty i w przypadku podejrzenia, że coś jest nie tak, kieruje na dalszą diagnostykę.

Jeśli chodzi o badania, to niezbędne i podstawowe staje się określenie we krwi poziomu TSH, czyli tyreotropiny. On jest odpowiedziany za kierowanie pracą tarczycy, dlatego można na podstawie jego ilości we krwi stwierdzić, czy zachodzą jakieś anomalie. Jeśli poziom tego hormonu jest wyższy niż przewidują normy, wówczas oznacza to niedoczynność tarczycy. I tutaj pojawiają się następne kwestie: taki stan rzeczy u osoby dorosłej może wskazywać na to, że pacjent jest chory na chorobę Hashimoto – jeśli nie miał operacji na tarczycę, nie zażywa leków, które powodują niedoczynność czy też nie korzystał z leczenia jodem radioaktywnym.

Choroba Hashimoto  - leczenie

Wszelkie problemy z tarczycą muszą być od razu konsultowane z lekarzem. Mimo że autoimmunologiczne zapalenie tarczycy w zasadzie nie może być leczone przyczynowo, to zgłoszenie się do lekarza pozwoli na wdrożenie jakichś środków minimalizujących negatywne skutki.

Pacjentom podaje się hormony tarczycy, leczenie trwa zwykle do końca życia. Najpopularniejszym lekiem jest lewotyroksyna (Eltroxin, Euthyrox N, Letrox). Pacjenci chorujacy na Hashimoto regularnie muszą sprawdzać poziom TSH .

Kogo dotyka Choroba Hashimoto

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy częściej występuje u kobiet - dotyczy to kilku procent dorosłych kobiet i zaledwie u jednego procenta dorosłych mężczyzn. Najczęściej zapadają na nią osoby po 60. roku życia, chociaż spotykane są przypadki, że choroba pojawia się także małych dzieci. Jest to choroba dziedziczna.

Niektóre choroby, takie jak cukrzyca typu 1, celiakia, reumatoidalne zapalenie stawów, niedokrwistość itd., podnoszą ryzyko zachorowania także na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: