Statystyki twierdzą, że kobiety chorują na raka tarczycy o wiele częściej niż mężczyźni – różnica jest czterokrotna. Rocznie choruje około 2 tysiące nowych osób. Gdy w grę wchodzi rak tarczycy, rokowanie jest dość dobre, przynajmniej na tle innych nowotworów. Szanse na przeżycie 5 lat szacuje się u mężczyzn na 76,8%, a u kobiet aż na 90,7%.
Najczęściej występuje rak tarczycy brodawkowaty. Charakteryzuje się on powolnym wzrostem, dość pomyślnym rokowaniem i rzadko występującymi przerzutami odległymi. Niestety gdy w grę wchodzi rak tarczycy, przerzuty do bliskich okolic (węzłów chłonnych szyjnych) pojawiają się dość często. Drugi wariant tego nowotworu to rak pęcherzykowy o mniej specyficznych objawach. Typ wysokokomórkowy charakteryzuje się o wiele gorszym rokowaniem; na szczęście występuje stosunkowo rzadziej. Odróżnienie łagodnego gruczolaka od raka pęcherzykowego jest dla patologów poważnym wyzwaniem. Inne rodzaje nowotworu tarczycy to bardzo złośliwy rak rdzeniasty tarczycy (MTC), który bywa warunkowany przez czynniki genetyczne, oraz jeden z najzłośliwszych ludzkich nowotworów, czyli rak anaplastyczny.
W przypadku walki z rakiem tarczycy, bardzo istotna jest szybka diagnoza. Błyskawiczne działanie to najlepsza znana taktyka. Dlatego osoby, które miały u siebie w rodzinie przypadki takiego nowotworu, powinny zdecydować się na diagnostykę genetyczną, a w razie wskazań: na operację profilaktyczną. Warto zadbać o swoje doedukowanie w tym zakresie. Światowy Dzień Tarczycy przypada na 25 maja – ten sam dzień, w którym zaczyna się europejski Tydzień Walki z Rakiem.
Niestety, nie są one do końca jasne. Specjaliści przekonują jednak, że istnieje kilka bezsprzecznych czynników ryzyka. Należą do nich między innymi:
Jak już podkreślaliśmy, odpowiednio wczesna diagnoza jest absolutnie kluczowa dla powodzenia podjętego leczenia. Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy raka tarczycy bądź wystąpią jakiekolwiek sytuacje, które wzbudzą Twoje podejrzenia lub niepokój, od razu skonsultuj się z lekarzem. Stawka jest zbyt wysoka, żeby pozwalać sobie na opieszałość. Alarmujące objawy raka tarczycy nie są zbyt charakterystyczne, ale poniższa lista może okazać się pomocna:
Odpowiadając na pytania lekarza, należy wziąć pod uwagę wszystkie, także pozornie nieistotne objawy. Rak tarczycy musi następnie zostać potwierdzony przez wykonanie odpowiednich badań; konieczne jest także rozpoznanie konkretnej odmiany nowotworu. Oto najważniejsze etapy diagnozy:
Leczenie nowotworu tarczycy polega najczęściej na operacji. To, jak szeroki jest jej zakres, zależy od rodzaju raka i od wieku, w jakim jest pacjent. Lekarz musi także podjąć decyzję o tym, czy chce usuwać tylko część gruczołu, czy może całą tarczycę. Gdy operacja będzie polegać na całkowitym usunięciu gruczołu, pacjent będzie musiał przyjmować leki hormonalne.
Aby zniszczyć pozostałości tkanek tarczycy, wdrażane jest leczenie przy użyciu radioaktywnego izotopu jodu. Do przeprowadzenia terapii jodem promieniotwórczym konieczna jest izolacja pacjenta; wszystko dlatego, że substancja ta jest radioaktywna. Kiedy ta metoda zawiedzie, możliwa jest jeszcze teleterapia ze źródła zewnętrznego.
Wiesz już, że można wyróżnić cztery główne typy nowotworu tarczycy. Nie wyczerpują one oczywiście całej listy (oprócz nich występują chociażby chłoniak, włókniakomięsak, mięsak), ale ze względu na częstość zachorowań przyjrzyjmy się wspomnianej czwórce odrobinę bliżej.
Warto pamiętać, że rak tarczycy może także wystąpić na skutek przerzutów innych nowotworów do tego gruczołu. Z tego powodu występuje aż 5% zachorowań. Przyczyną może być czerniak, rak nerki, jajnika, płuca czy piersi. Ponieważ nowotwór pierwotny jest zwykle w fazie zaawansowanej i doszło już do przerzutów drogą krwi, rokowanie jest bardzo niekorzystne. Pamiętaj – wczesna diagnoza to jedyna szansa w walce z rakiem tarczycy.
To również może cię zainteresować:
Guzki tarczycy - czym są, skąd się biorą, a także w jaki sposób się je diagnozuje oraz leczy?