Tarczyca to bardzo ważny gruczoł. Jego rozmiary są niewielkie - waży zaledwie 30 gramów, kształtem przypomina pokaźnego motyla. Odgrywa jednak ważną rolę w organizmie. Wydziela trzy hormony: trójjodotyroninę (T3), kalcytoninę i tyroksynę (T4). Najważniejszym zadaniem tarczycy jest regulowanie przemiany materii. To tarczyca decyduje o tym, jaką mamy wagę, ruchliwość i energię. Poza tym hormony wydzielanie przez gruczoł wpływają na prawidłowe działanie układu nerwowego i szkieletowego. Tarczyca ma także wpływ na wydzielanie hormonów wzrostu i hormonów płciowych. Ponadto dzięki niej możliwe jest zachowanie równowagi niektórych pierwiastków we krwi.
Tarczyca ma wpływ na inne gruczoły dokrewne. Współpracuje m.in. z przysadką. Ponadto to ona gospodaruje jodem w organizmie. Pierwiastek ten stanowi bowiem budulec hormonów tarczycy. Narząd cechuje się specyficznym systemem przenośników, które wyłapują jod z krwi.
Tarczyca jest gruczołem umieszczonym na szyi. U mężczyzn można ją łatwo zlokalizować – znajduje się tuż pod tzw. jabłkiem Adama. Jeżeli miejsce to jest powiększone, możliwy jest rozwój chorób tarczycy. Powiększenie tego rodzaju określane jest mianem wola tarczycy. Stanowi on charakterystyczny objaw problemów z tym organem.
Nie zawsze wole się ujawniają. Wówczas chorobę rozpoznaje się po innych symptomach. Do niepokojących objawów należy zaliczyć m.in.:
Choroby tarczycy to zaburzenia w produkcji hormonów. Jeżeli jest ich zbyt mało wówczas mówi się o niedoczynności tarczycy, jeśli zbyt dużo - o nadczynności. Schorzenia często łączą się z powiększeniem gruczołu, co można wykryć za pomocą badania ultrasonograficznego (USG). Dzięki niemu udaje się dokonać pomiaru objętości narządu.
Choroby tarczycy to także pojawienie się na gruczole guzków (lub guzów). Zdarza się, że nieprawidłowe tkanki można wyczuć podczas badania palpacyjnego. Guzki widać także na USG - nazywa się je strefami lub zmianami ogniskowymi. Tego typu zmiany mogą mieć charakter łagodny lub złośliwy.
O chorobie tarczycy mówi się także wtedy, gdy dochodzi do zapalenia tarczycy.
Żeby dobrze zdiagnozować choroby tarczycy u mężczyzn i dobrać leczenie należy wykonać kilka rodzajów badań. Przede wszystkim konieczne jest przeprowadzenie:
Leczenie chorej tarczycy jest ustalane indywidualnie. Wiele zależy od stadium rozwoju choroby. Profilaktyka zaleca jednak, by często wakacje spędzać nad morzem oraz jeść produkty bogate w jod. Uzupełnianie tego pierwiastka ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania gruczołu.
To także może cię zainteresować: