Kiedy wypadanie włosów powinno wzbudzić nasz niepokój?

Czasami zdarza się ten nieprzyjemny moment, kiedy na szczotce do włosów lub poduszce zauważamy nadmiar wypadających włosów. W pierwszej chwili pojawić się może niepokój -to naturalne reakcja, ponieważ utrata owłosienia może wiązać się z wieloma niekorzystnymi czynnikami i zmianami w organizmie. Czy jednak rzeczywiście jest to powód do zmartwień? Kiedy warto reagować i udać się na wizytę do specjalisty?

Czasami zdarza się ten nieprzyjemny moment, kiedy na szczotce do włosów lub poduszce zauważamy nadmiar wypadających włosów. W pierwszej chwili pojawić się może niepokój –to naturalne reakcja, ponieważ utrata owłosienia może wiązać się z wieloma niekorzystnymi czynnikami i zmianami w organizmie. Czy jednak rzeczywiście jest to powód do zmartwień? Kiedy warto reagować i udać się na wizytę do specjalisty? 

Wypadanie włosów – główne przyczyny

Każdy lekarz zajmujący się problemami związanymi ze skórą głowy oraz włosami może wskazać całą listę czynników powodujących tego rodzaju problemy. Okazuje się, że niektóre okoliczności są jednak tymczasowe i samoistnie ustępują bez naszej ingerencji. W przypadku innych konieczne jest natomiast wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zostanie dobrane po otrzymaniu wyników badań.

Różnego rodzaju choroby zakaźne, ale także i te wewnątrzustrojowe są powodem występowania nietypowych dolegliwości – także tych związanych ze skórą czy włosami. Niekiedy głównym czynnikiem są zaburzenia gospodarki hormonalnej. Te pojawiają się najczęściej w okresie dojrzewania (zarówno u dziewczynek, jak i chłopców), podczas ciąży czy w fazie klimakterium. Niemały wpływ ma także genetyka – jeżeli nasi bliscy zmagają się z wypadaniem włosów, to jest duża szansa, że będzie dotyczyło to również nas samych – warto o tym pamiętać.

Wiele osób traci owłosienie dopiero wtedy, kiedy zdarzą się w życiu traumatyczne bądź niezwykle stresujące sytuacje. Wpływają one nie tylko na nasze samopoczucie czy ocenę, ale także na cały nasz organizm. Na skórze mogą pojawić się wypryski, a niektóre osoby zaczynają przedwcześnie siwieć lub zgłaszają lekarzowi równie poważne problem z włosami – niekiedy wypadają one nawet garściami. Stres to bolączka dzisiejszych czasów, dlatego tak ważne jest, żeby w miarę możliwości ograniczać go do minimum.

A co dzieje się z naszym ciałem po odstawieniu antykoncepcji? Nie każda kobieta przechodzi ten okres źle, jednak wiele pacjentek przychodzi do ginekologa z objawami, które wyraźnie sugerują, że gospodarka hormonalna nie działa jak należy. Tutaj także zmienia się stan cery, a włosy stają się matowe lub wypadają. 

Warto zwrócić uwagę na to, że włosy mogą wypadać nawet przy zmianie pór roku. Ten problem mija jednak z czasem, tak samo jak utrata owłosienia po urodzeniu dziecka. Organizm potrzebuje chwili, aby dostosować się do nowych warunków. 

Czy nadmierne wypadanie włosów prowadzi do łysienia?

Niektóre z chorób, które powodują wypadanie włosów, mogą także prowadzić do poważniejszych komplikacji. Niewykluczone, że z czasem pojawią się wyraźne prześwity, a nawet łyse placki. Dlatego w większości przypadków, leczenie łysienia będzie polegało na wyeliminowaniu głównej przyczyny, którą jest najczęściej jedna z chorób. 

Wypadanie włosów – kiedy reagować?

Jeżeli zauważymy, że włosy wypadają w większej ilości niż zwykle – powinniśmy zareagować natychmiast. Po badaniu lekarz może stwierdzić, czy rzeczywiście zaistniały problem uznać należy za groźny. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że nasza wizyta uchroniła nas przed poważniejszymi konsekwencjami – właśnie takimi w postaci łysienia. 

Trycholog może zdiagnozować wiele chorób powodujących wypadanie włosów – jest to m.in. łojotokowe zapalenie skóry, łupież czy grzybica. Wprowadzenie leczenia jest konieczne i nie należy z nim zwlekać.

Wypadanie włosów – jak leczyć?

Sposobów leczenia dolegliwości powodujących wypadanie włosów jest bardzo wiele. Niekiedy są to proste, domowe sposoby, które specjalista zaleca wdrożyć do codziennej pielęgnacji, aby rezultaty były jak najlepsze. Przy diagnozie potrzebne są szczegółowe badania, które mogą wskazać, jakich witamin brakuje w naszym organizmie. Dlatego też dodatkowa suplementacja zazwyczaj ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Trycholog niekiedy wskazuje też konieczność skorzystania z zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych lub medycyny estetycznej. Może być to jedna z wersji mezoterapii, ale także zabiegi z wykorzystaniem światła lasera. 

Rzadko natomiast przepisuje się sterydy – są to leki, które pomagają na konkretny problem, ale powodują też wiele skutków ubocznych. Dostępne są wyłącznie  na receptę, a ich przyjmowanie odbywa pod ścisłą kontrolą lekarską. 

Pielęgnacja, która wzmacnia strukturę włosa

Aby leczenie było skuteczne, powinno być wsparte odpowiednio dobraną, codzienną pielęgnacją. Na ten czas warto odstawić produkty działające na inne problemy – lepiej skupić się na tych, których aktywne składniki przeciwdziałają wypadaniu włosów i odpowiednio nawilżają skórę głowy.

Warto również pamiętać, że nasze włosy stają się podatne na uszkodzenia mechaniczne w wielu sytuacjach – na przykład zimą, kiedy nosimy ciasne czapki wykonane z nieoddychających materiałów. Starajmy się więc ograniczać do naturalnych tkanin, które nie będą powodowały przegrzania. 

Niebezpieczna jest też wysoka temperatura, którą traktujemy nasze włosy podczas codziennej stylizacji. Panom łatwiej jest zrezygnować z dodatkowych urządzeń – zwłaszcza, jeżeli mają krótkie włosy, które nie potrzebują wielu godzin w przypadku suszenia bez użycia suszarki. Panie natomiast lubią korzystać dodatkowo z prostownicy, wałków termicznych czy lokówki. Jeżeli koniecznie musimy ich używać, to zawsze stosujmy kosmetyki zapewniające ochronę przed temperaturą i wybierajmy niższe delikatniejsze ustawienia. 

Nie narażajmy też włosów na niszczenie poprzez nieodpowiednie dobieranie fryzur. Okazuje się, że nawet ciasne upięcia lub warkocze niekorzystnie wpływają na strukturę włosa – mogą ją znacząco osłabić. 

Kosmetyki do skóry głowy oraz włosów

Poprawna pielęgnacja ma znacznie nie tylko w przypadku skóry, ale także włosów. Są to pewne codzienne nawyki, które powinny być odpowiednio dostosowane do naszych potrzeb. Niekiedy używane od lat kosmetyki przestają się sprawdzać. Dlaczego tak się dzieje? Skóra głowy może zmagać się z nowym problemem, takim jak np. wypadanie włosów. Nowe produkty powinny być więc ukierunkowane na niwelowanie obecnej przypadłości. 

W ofercie marki Vichy można znaleźć takie kosmetyki, które idealnie nadają się do codziennego stosowania – dokładnie tak, jak Dercos - Szampon wzmacniający. Jego skład został odpowiednio dopracowany, dzięki czemu już po trzech tygodniach można zauważyć różnicę. Stanowi od idealne uzupełnienie kuracji Dercos

Problem wypadających włosów jest dosyć powszechny zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dlatego też marka Vichy stworzyła dwa produkty, które zostały rozgraniczone na te odpowiednie dla jednej, jak i drugiej płci. Czynniki wpływające na utratę owłosienia są co prawda podobne, jednak pielęgnacja włosów u Pań wygląda często nieco inaczej. 

Dercos Aminexil Clinical 5 to ampułki, które należy stosować regularnie dla uzyskania najlepszych rezultatów. Można je aplikować zarówno na mokrą, jak i suchą skórę głowy. Jedna ampułka dziennie przez sześć tygodni sprawia, że włos jest mocniej przytwierdzony, a do tego pogrubiony i znacznie odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne. Panowie mogą dołączyć do leczenia jeszcze jeden produkt – Dercos Aminexil - Intensywna kuracja przeciw pierwszym oznakom wypadania włosów. Stosuje się go miejscowo, w wybranej strefie. Komfortowa, żelowa konsystencja sprawia, że jego używanie nie sprawia problemów.