Nadmierna potliwość - skąd się bierze, co może oznaczać i jak skutecznie z nią walczyć?

Pocenie się jest procesem naturalnym i potrzebnym. W ten sposób organizm może się schłodzić oraz usunąć część szkodliwych związków. Problem zaczyna się w momencie, gdy gruczoły zaczynają wydzielać zbyt dużo potu, nieadekwatnie do sytuacji. Wtedy mówi się już o nadpotliwości. Skąd się bierze, czy może być objawem poważniejszych problemów ze zdrowiem i jak skutecznie z nią walczyć?

Nadpotliwość, czyli nadmierne wydzielanie potu to nic innego jak nadreaktywość gruczołów potowych wewnętrznych. Intensywniej pocimy się kiedy na zewnątrz panuje upał, jesteśmy w stresującej sytuacji, a także po wpływem silnych emocji. Pot pojawia się podczas aktywność fizycznej czy choroby, bardzo często towarzyszy wysokiej gorączce.

O nadpotliości mówi się w sytuacji, gdy tego potu zaczyna pojawiać się zbyt dużo. Bardzo często wraz z nadaktywnością gruczołów potowych idzie brzydki zapach. Więcej potu to więcej bakterii, który sprawiają, że osoba spocona brzydko pachnie (warto zaznaczyć, że sam pot jest bezwonny).

Zobacz wideo

Nadmierna potliwość - co ją powoduje

W większości przypadków nadprodukcja potu ma związek z silnym stresem lub emocjami. Czasem zdarza się, że przyczyną problemu jest niewłaściwa dieta (np. nadmiar kofeiny), zaburzenia hormonalne czy uwarunkowania genetyczne. W niektórych przypadkach nadmierne pocenie się dłoni czy pach może być jedynie objawem poważniejszych problemów ze zdrowiem. Zdarza się, że nadpotliwość pojawia się u osób z cukrzycą, nadczynnością tarczycy, problemami z nerkami.

Może się zdarzyć, że dieta bogata w ostre, słone potrawy sprawia, że pocimy się bardziej intensywnie, w niektórych przypadkach nadpotliwość to objaw zatrucia alkoholem. Nadmierne wydzielanie potu może być także jednym z objawów menopauzy. U kobiet w okresie klimakterium najczęściej zbyt mocno pocą się stopy i dłonie.

Nadpotliwość - jak sprawdzić, czy pocimy się za bardzo?

Dorosły człowiek w ciągu dnia wydziela ok. litra potu. Dzięki temu może się schłodzić, utrzymać właściwą temperaturę ciała oraz oczyścić organizm. Przekonanie, że pocimy się za dużo i za bardzo, jest sprawą indywidualną i trudno to zmierzyć.

W przypadku pacjentów z natpotliwosci wykonuje się proste testy, które pomagają ocenić, czy chory faktycznie ma nadpotliwość, czy też nie. Postawienie diagnozy ułatwia szczegółowy wywiad. Lekarz powinien zapytać o przyjmowane leki, przebyte w ostatnim czasie operacje, czy problem dotyczy całego ciała, czy jednej określonej partii, czy w rodzinie też ktoś zmaga się z nadpotliwością. Badania pokazują, że połowa pacjentów z problemem nadpotliwości, ma w rodzinie kogoś z taką przypadłością.

Poza szczegółowym wywiadem, aby ułatwić postawienie diagnozy, lekarz może wykonać tzw. test Mirona. Polega ona na posmarowaniu fragmentu skóry jodyną i zasypaniu jej skrobią, czyli mąką ziemniaczaną. Jeśli mąka w krótkim czasie zmieni kolor - zazwyczaj nie ma wątpliwości. Szacuje się, że 3 proc. populacji zmaga się z nadpotliwością.

Jeśli mimo potwierdzenia nadpotliwości nie uda się ustalić co ją powoduje lekarz powinien zlecić bardziej szczegółowe badania, m.in. pod kątem zaburzeń hormonalnych i oceny pracy tarczycy, która często stanowi przyczynę problemu. Sytuacje, kiedy nie udaje się ustalić co prowadzi do natpotliwości zdarzają się stosunkowo rzadko.

Nadpotliwość - jak z nią walczyć?

Trzeba sobie zdawać sprawę, że nadpotliwość bardzo często zamyka w domu. Osoby z tą przypadłością często unikają kontaktów towarzyskich i ograniczają je do niezbędnego minimum. Dlatego, nie warto odkładać wizyty u lekarza.

Jednak bez względu na diagnozę, nie można zapominać o odpowiedniej higienie. Nie można zapominać o codziennych kąpielach (pomagają pozbyć się nieprzyjemnego zapachu), depilacji (nadmiar owłosienia sprzyja tworzeniu się nieprzyjemnej woni). Warto także pomyśleć o zakupie odpowiednich kosmetyków, które hamują nadmierne wydzielanie potu oraz antyperspirantu - najlepiej na bazie soli glinu - który maskuje pot.

Bardzo ważna jest także regularna zmiana odzieży. Osoby z nadpotliwością powinny wybierać przede wszystkim te ubrania z naturalnych materiałów. Pozwalają one skórze oddychać i zapewniają właściwy przepływ powietrza.  

Jeśli mimo stosowania wymienionych zasad problem nie mija, warto rozważyć zabieg z wykorzystaniem popularnego botoksu. Toksyna botulinowa podrażnia gruczoły potowe i sprawia, ze przestają one pracować.

Zabieg jest stosunkowo drogi, efekt utrzymuje się przez ok. sześć miesięcy i po tym czasie trzeba go powtórzyć.

Więcej o: