Nadpotliwość , która nie jest spowodowana innym schorzeniem, uwarunkowana genetycznie ("taka uroda") sama w sobie jest problemem, głównie społecznym, który może doprowadzić nawet do depresji. Trudno bowiem nabrać dystansu do tego, że bez wyraźnej przyczyny pot nas dosłownie zalewa. Jest wiele sposobów, by sobie z nią skutecznie radzić (czytaj więcej na ten temat ). Bywa jednak, że "nadprodukcja" potu to tylko objaw innego kłopotu. Bez usunięcia głównej przyczyny się nie rozwiąże, a ta może być poważna.
Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!
Zazwyczaj wtórna nadpotliwość nie jest jedynym objawem tej choroby głównej, która ją wywołała. Po innych symptomach można wstępnie namierzyć winowajcę. Rozpoznanie jednak zostaw lekarzowi. Nie ma sensu, byś dramatyzował lub bagatelizował problem prawdziwy. Te same objawy mogą towarzyszyć różnym kłopotom.
Obfity "zimny" pot, drżenie rąk, blada twarz, serce w galopie, niepokój, czasem zasłabnięcie nawet... Znasz to uczucie? Zdarza się nieraz tym, którzy wychodzą z domu bez śniadania. To objawy spadku poziomu cukru we krwi. Każdemu może się zdarzyć, chociaż najczęściej dopada diabetyków. Nadpotliwość , ale i przewlekłe zmęczenie, nasilone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu, bywa objawem cukrzycy . Także, gdy pot czuć acetonem. Nawet osoby zdrowe powinny jednak kontrolować poziom cukru we krwi przynajmniej raz w roku, bo cukrzyca niejednokrotnie rozwija się po cichu, bezobjawowo. Czytaj więcej o cukrzycy .
Uwaga! Objawy, jak przy hipoglikemii (nagłym spadku cukru), bez wyraźnej przyczyny, osłabienie, napady głodu, drżenie mięśni, nerwowość, występują także przy nowotworach trzustki .
Zlewne poty u osoby przeziębionej, z grypą czy anginą, to norma. W ten sposób organizm walczy z infekcją: wymusza produkcję białych krwinek, usuwa toksyny, reguluje temperaturę. Kiedy jednak po kilku dniach nie widzisz wyraźnej poprawy, sprawa wymaga wyjaśnienia. Przewlekły kaszel, powracające gorączki, a nawet stan podgorączkowy, utrata wagi, osłabienie i pocenie, szczególnie nocne, nie musi, niestety, oznaczać, że "wychodzisz z infekcji". Tak objawia się gruźlica, a nawet rak płuc. Ta pierwsza choroba wcale nie odeszła do lamusa, a szczepienie w dzieciństwie nie daje ci pewności, że nie jesteś chory ( więcej na ten temat ), przy drugiej nie musisz nawet we wczesnym stadium kaszleć. Nocne poty to objaw co najmniej kilku chorób nowotworowych. Jeśli towarzyszy im powiększenie węzłów chłonnych, nie można wykluczyć białaczki, chłoniaka czy ziarnicy. Oczywiście, nie panikuj i nie stawiaj samodzielnie diagnozy. Zwykle podstawowe badania pozwalają wykluczyć zagrożenie. Wystarczy odwiedzić internistę i je zrobić.
Czytaj: Powiększone węzły chłonne? Nie panikuj, działaj!
Alergicy i astmatycy czasem miewają zlewne poty połączone z dusznością, świszczącym oddechem, napadowym kaszlem. Jednorazowy atak to już wskazanie do leczenia u specjalisty alergologa, bądź pulmonologa. Najczęściej przyjmowanie leków doraźnych w trakcie ataku nie wystarcza. Potrzebne są środki, które pomogą uniknąć kolejnych napadów.
Problemy z tarczycą objawiają się na wiele sposobów, także nadpotliwością . Nadmiar potu, nieuzasadnione zmęczenie, uderzenia gorąca, drżenie mięśni, utrata wagi pomimo wzmożonego apetytu - to może być nadczynność tarczycy . Ta choroba wyniszcza organizm, prowadzi do poważnych powikłań, w tym kardiologicznych. Trzeba skontrolować hormony tarczycy i w razie nieprawidłowości rozpocząć leczenie u endokrynologa, do którego kieruje lekarz pierwszego kontaktu. Czytaj także: Tarczyca nami rządzi .
Zlewne, zimne poty, które pojawiają się wraz z bólem w klatce piersiowej, niejednokrotnie promieniującym do ręki, barków lub szczęki, a także uczuciem niepokoju i zaburzeń rytmu serca (przyspieszone bicie, nierówne) - to może być zawał . Trzeba wezwać pogotowie. Uwaga! Zawał u kobiet objawia się nieco inaczej, bólu w klatce piersiowej może nie być wcale ( więcej na ten temat ).
Skoro pot służy usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii, można mniemać, iż nieprawidłowa praca narządów za to odpowiedzialnych, bywa przyczyną nadpotliwości. Rzeczywiście: za dużo potu czasem pojawia się u osób z chorobami nerek czy wątroby . Przy niewydolności nerek niejednokrotnie ciało czuć moczem, mimo dbania o higienę, ale to jeszcze nie jest podstawa do podejrzewania najgorszego. Przy nadpotliwości wskazane jest wykonanie pakietu badań podstawowych, wykluczających czynniki zapalne i czynnościowe, ale najczęściej nie wykrywa się niczego konkretnego. Robi się to dla pewności. Zwykle nadpotliwość jest problemem samym w sobie.
Byłoby nadużyciem podejrzewanie u siebie takich schorzeń, jak choroba Parkinsona czy akromegalia , tylko dlatego, że towarzyszy im wzmożone pocenie. Inne objawy (w pierwszym przypadku: drżenia czy sztywność mięśni, zwolnione ruchy, w drugim: wydłużenie stóp, żuchwy, łuków brwiowych, pogrubienie palców, zmiana głosu) są zdecydowanie kluczowe.
Krótkotrwałe zlewne poty , niejednokrotnie połączone z "uderzeniami" gorąca i zaczerwienieniem twarzy, które zdarzają się kobietom po 45. roku życia, to objawy menopauzy . Są jak najbardziej naturalne, fizjologiczne, ale to jeszcze nie oznacza, że musisz to pokornie znosić i stawiać na przeczekanie. Więcej: Menopauza - nie przestałaś być kobietą .
Niejednokrotnie osoba, która nadmiernie się poci, zna przyczynę, ale ją bagatelizuje. Tak bywa z otyłością i nerwicą, nadmiernym stresem. Warto pamiętać, że otyłość to choroba, która zabija i nadpotliwość to tylko jeden z wielu motywów do redukcji masy ciała, najlepiej z pomocą lekarza bariatry. Przewlekły stres także bywa groźny dla zdrowia i życia, a nerwica tylko potocznie to "błaha dolegliwość". Porozmawiaj o nadpotliwości i ewentualnych innych objawach z lekarzem pierwszego kontaktu. Powinien zlecić odpowiednie badania, doradzić, jak się uporać z dolegliwościami, ewentualnie pokierować dalej. To istotne nie tylko dla komfortu życia.