Jakie są normy TSH? W przypadku całkowicie zdrowej osoby powyżej 14 roku stężenie
powinno mieścić się w przedziale 0,27 a 4,2 mj/l. Zupełnie inaczej należy spojrzeć na wynik kobiety w
czy dopiero planującej założenie rodziny. Tu wartość powyżej 2,5 mj/l to powód niepokoju i konieczność zlecenia dalszych badań. Zakłada się, że norma dla kobiet w I trymestrze ciąży to 2,3 mIU/l, w II 3,1 mIU/l a w III trymestrze nie powinno przekraczać 3,5 mIU/l.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Zupełnie inaczej definiuje się wyniki TSH u osób starszych. Przekroczenie granicy 4,2 niejednokrotnie okazuje się dużo korzystniejsze dla zdrowia. Badania pokazują, że w przypadku pacjentów powyżej 65 roku życia ryzyko wystąpienia chorób serca i zgonu z powodu podwyższonego poziomu TSH znacznie spada. Jednocześnie wysoki wskaźnik hormonu nie miał wpływu na pogorszenie stanu psychofizycznego, nie ograniczał funkcji poznawczych, ani nie prowokował stanów
.
Dopiero stan, w którym TSH podskoczy do 6-8 mj/l wymaga przeprowadzenia dodatkowych testów i zastanowienia się nad ewentualnym leczeniem. Czasem zdarza się, że nawet skok do 10 mIU/l nie jest przesłanką do leczenia (dotyczy to głównie pacjentów hospitalizowanych).
TSH poniżej normy najczęściej wiąże się to z pierwotną nadczynnością tarczycy. Zdarza się, że wartość hormonu spada przy nieprawidłowej diecie (zwłaszcza w przypadku gdy jest ona zbyt uboga lub chory się głodzi). Niskie TSH łączy się także z:
- zespołem pozatarczycowym,
- podeszłym wiekiem (stulatkowie)
- ostrym zespołem psychiatrycznym
- stosowanymi lekami: dopamina , glikokortykoidy, oktreotyd, amiodaron, fenytoina
W takich przypadkach wysokie TSH wynika z niedoczynności gruczołu. Może się jednak zdarzyć, że przyczyną TSH powyżej normy nie jest chora tarczyca. Wzrost TSH pojawia się w przypadku gruczolaków przysadki mózgowej, pierwotnej niedoczynności kory nadnerczy , niektórych chorób uwarunkowanych genetycznie czy wskutek przyjmowanych leków (m.in. tyreostatyki, jod , amiodaron, lit, interferon.
To także może cię zainteresować: