TSH - normy. Co oznacza TSH poniżej i powyżej normy?

Poziom TSH jest w dużej mierze uzależniony od wieku oraz aktualnego stanu zdrowia. Jest ścisle związany z tarczycą. To niewielki gruczoł, którego praca ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Aby wszystko przebiegało prawidłowo przysadka mózgowa wydziela TSH. Mimo że medycyna dokładanie ustaliła normy TSH, to sztywne trzymanie się norm nie zawsze jest słuszne.

TSH: normy

Jakie są normy TSH? W przypadku całkowicie zdrowej osoby powyżej 14 roku stężenie

TSH

powinno mieścić się w przedziale 0,27 a 4,2 mj/l. Zupełnie inaczej należy spojrzeć na wynik kobiety w

ciąży

czy dopiero planującej założenie rodziny. Tu wartość powyżej 2,5 mj/l to powód niepokoju i konieczność zlecenia dalszych badań. Zakłada się, że norma dla kobiet w I trymestrze ciąży to 2,3 mIU/l, w II 3,1 mIU/l a w III trymestrze nie powinno przekraczać 3,5 mIU/l.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Zobacz wideo

Zupełnie inaczej definiuje się wyniki TSH u osób starszych. Przekroczenie granicy 4,2 niejednokrotnie okazuje się dużo korzystniejsze dla zdrowia. Badania pokazują, że w przypadku pacjentów powyżej 65 roku życia ryzyko wystąpienia chorób serca i zgonu z powodu podwyższonego poziomu TSH znacznie spada. Jednocześnie wysoki wskaźnik hormonu nie miał wpływu na pogorszenie stanu psychofizycznego, nie ograniczał funkcji poznawczych, ani nie prowokował stanów

depresyjnych

.

Dopiero stan, w którym TSH podskoczy do 6-8 mj/l wymaga przeprowadzenia dodatkowych testów i zastanowienia się nad ewentualnym leczeniem. Czasem zdarza się, że nawet skok do 10 mIU/l nie jest przesłanką do leczenia (dotyczy to głównie pacjentów hospitalizowanych).

Co oznacza TSH poniżej normy?

TSH poniżej normy najczęściej wiąże się to z pierwotną nadczynnością tarczycy. Zdarza się, że wartość hormonu spada przy nieprawidłowej diecie (zwłaszcza w przypadku gdy jest ona zbyt uboga lub chory się głodzi). Niskie TSH łączy się także z:

- zespołem pozatarczycowym,

- podeszłym wiekiem (stulatkowie)

- ostrym zespołem psychiatrycznym

- stosowanymi lekami: dopamina , glikokortykoidy, oktreotyd, amiodaron, fenytoina

Co oznacza TSH powyżej normy?

W takich przypadkach wysokie TSH wynika z niedoczynności gruczołu. Może się jednak zdarzyć, że przyczyną TSH powyżej normy nie jest chora tarczyca. Wzrost TSH pojawia się w przypadku gruczolaków przysadki mózgowej, pierwotnej niedoczynności kory nadnerczy , niektórych chorób uwarunkowanych genetycznie czy wskutek przyjmowanych leków (m.in. tyreostatyki, jod , amiodaron, lit, interferon.

To także może cię zainteresować:

Tarczyca - zawsze gorący temat

Endokrynolog

Choroba Gravesa - Basedowa

Przeciwciała anty - TPO

Wole Hashimoto

Więcej o: