Rak rdzeniasty tarczycy

Rak tarczycy to najczęściej występujący nowotwór o podłożu endokrynologicznym. Choroba częściej diagnozowana jest u kobiet, szczególnie u tych, które ukończyły 40 rok życia. Przyczyny jego występowania nie są do końca znane.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Rak rdzeniasty to jeden z kilku typów nowotworów rozwijających się w obrębie tarczycy. W większości przypadków jego wystąpienie łączone jest z zespołem wielogruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej oraz z gruczolakiem przytarczyc, guzem chromochłonnym i mnogimi nerwiakami błon śluzowych określanym jako zespół MEN II. Zajmujący gruczoł guz zbudowany jest z komórek wydzielających kalcytoninę, hormon wpływający na gospodarkę wapniowo-fosforanową. Bardzo często nacieka na oba płaty tarczycy. Przerzuty zazwyczaj widoczne są w węzłach chłonnych szyi i śródpiersiu, płucach, wątrobie oraz kościach.

Objawy

Większość towarzyszących chorobie objawów, na pierwszy rzut oka, nie wskazuje na zmiany w tarczycy. Mimo to ich wystąpienie nie powinno być zlekceważone. Pacjenci zgłaszający się do lekarza najczęściej skarżą na:

- problemy z przełykaniem

- ciągłą, uporczywą chrypkę oraz kaszel

- ból szyi promieniujący do uszu

Badania fizykalne wykazują znaczne powiększenie węzłów chłonnych oraz obwodu szyi.

Diagnoza

U pacjentów z podejrzeniem zmian raka tarczycy wykonuje się scyntygrafię, ultrasonografię, tomografię , a w niektórych przypadkach biopsję tarczycy. Aby wykluczyć lub potwierdzić obecność przerzutów konieczne jest RTG klatki piersiowej, oznaczenie w osoczu krwi stężenia wapnia oraz TSH. Dodatkowo przeprowadza się badania laryngologiczne.

Leczenie

Najskuteczniejszą metodą leczenia raka rdzeniastego tarczycy jest zabieg operacyjny. Zazwyczaj pacjenci zakwalifikowani do operacji mają już przerzuty w węzłach chłonnych i konieczne jest ich usunięcie.

Czytaj także:

TSH, czyli strażnik tarczycy

Przeciwciała anty - TPO

Choroba Gravesa - Basedowa

Prolaktynoma

Przysadka mózgowa - pół grama wielkiej mocy

Więcej o: