Przeciwciała anty-TPO

Stężenie przeciwciał anty-TPO bada się u osób z podejrzeniem choroby tarczycy. Przeciwciała te nie występują we krwi zdrowej osoby, dlatego sama ich obecność w próbce oznacza kłopoty ze zdrowiem. Jednak dopiero dokładne określenie ich poziomu pozwala rozpoznać schorzenie.
Dołącz do nas na Facebooku!

Badanie przeciwciał anty-TPO zazwyczaj wykonuje się równocześnie z oznaczeniem hormonów regulujących funkcjonowanie tarczycy tj. TSH, T3 i T4. Obecność TPO pozwala potwierdzić chorobę Gravesa-Basedowa lub chorobę Hashimoto . Określenie jego poziomu konieczne jest u osób ze zdiagnozowaną niedoczynnością tarczycy.Co to jest przeciwciało anty-TPO?

TPO, czyli TyreoPerOksydaza jest jednym ze składników tkanki tarczycowej. Wskutek zaburzenia genetycznego lub choroby autoimmunologicznej organizm uznaje tarczycę za zagrożenie. Wytwarza wtedy tzw. przeciwciała anty-TPO, których zadaniem jest unieszkodliwienie zagrożenia. Wytworzone przeciwciało uszkadza gruczoł i zakłóca jego prawidłowe funkcjonowanie. Testy na obecność przeciwciał tarczycy wykonuje się nie tylko u pacjentów z chorą tarczycą. Zdarza się, że u chorych na niektóre choroby autoagresywne, jak toczeń , reumatoidalne zapalenie stawów oraz niedokrwistością złośliwą, dodatkowo pojawiają się objawy niedoczynności tarczycy (wole, tycie, przemęczenie, wypadanie włosów, zaparcia , nadwrażliwość na zimno, sucha skóra).

Jak wygląda badanie?

Stężenie przeciwciała anty-TPO określa się na podstawie próbki krwi . Materiał do badania najczęściej pobiera się z żyły łokciowej chorego.

Właściwe stężenie

W przypadku przeciwciał anty-TPO podanie normy nie jest możliwe. Sama ich obecność w badanej próbce jest niepokojąca. Obecność i poziom anty-TPO uzależniony jest również od płci, wieku, rasy, a także od wartości referencyjnej stosowanej w danym laboratorium.

Jeśli badanie wykazuje niewielki poziom przeciwciał prawdopodobnie jego obecność oznacza cukrzycę typu I , układową chorobę tkanki łącznej, raka tarczycy lub reumatoidalne zapalenie stawów .

Bardzo wysokie stężenie anty-TPO zazwyczaj zwiastuje chorobę Hashimoto lub Gravesa-Basedowa.Czytaj także:

Choroba Plummera

Nadczynność tarczycy

Wole Hashimoto

Niedobór jodu, czyli z tarczycą nad morze

Endokrynolog

Więcej o:
Komentarze (4)
Przeciwciała anty-TPO
Zaloguj się
 • elakaucz

  Oceniono 5 razy 3

  ja też mam problemy z tarczycą i zostałam skierowana przez jednego z lekarzy na badania anty tpo, ale na szczęście okazało się, że z tym nie mam problemu. strasznie dużo ludzi ma te problemy z tarczycą, co to za dziwnie skonstruowany organ, skoro ciągle komuś nawala!

 • alison000

  Oceniono 2 razy 2

  nieźle tyle pieniędzy w życiu wydałam na badania anty TPO a dopiero dzisiaj u was przeczytałam po co to. Tzn. zawsze badanie anty tpo było mi zlecane przy okazji moich chorób hormonalnych - ale teraz dopiero widzę że tak można sprawdzić czy się ma np. hashimoto. jak będę w domu to zobaczę ile mi wyszło to anty tpo ostanio

 • clubmate16

  Oceniono 3 razy -1

  od jakiegoś czasu podejrzewa się u mnie problemy z tarczycą i teraz dostałam skierowanie na badania anty tpo. mam nadzieję, że to badanie nic tam nie wykryje! tym bardziej, że z tego co czytam to jakiekolowiek tego typu przeciwciała już oznaczają, że coś jest bardzo nie w porządku:( idę w przyszłym tygodniu na pobranie krwi, trzymajcie za mnie kciuki!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX