Izotopowe leczenie tarczycy

Zmiany chorobowe w obrębie tarczycy najczęściej związane są z nieprawidłową produkcja hormonów lub niedoborem jodu. W ich leczeniu stosuje się trzy rodzaje leczenia tj. farmakologiczne, operacyjne oraz terapie radiojodem. Ostatnia z metod, choć najskuteczniejsza wykorzystywana jest niezwykle rzadko.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego, umiejscowiony w przednio-dolnej części szyi. Najczęściej zbudowana jest z dwóch połączonych ze sobą płatów. Wytwarzane przez nią hormony regulują metabolizm oraz gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu.

Zobacz wideo

Chora tarczyca

Choroby tarczycy występują bardzo często i głównie dotykają kobiety. Zmiany w jej obrębie zazwyczaj ograniczają się do jej powiększenia lub powstania niedużych guzków tzw. wol . Mimo że mogą mieć różne pochodzenie i skale najczęściej łączone są z zaburzoną gospodarka hormonalną, i ich nieprawidłowym wydzielaniem, lub z niedoborem jodu, bez którego tarczyca nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

Leczenie

Sposobów na uregulowanie pracy tarczycy jest kilka. U większości pacjentów w pierwszej kolejności stosuje się leczenie farmakologiczne. Związana jest ona długotrwałym przyjmowaniem leków, które mogą pociągać za sobą nieprzyjemne skutki uboczne. Najczęściej występującymi powikłaniami są uszkodzenie szpiku kostnego oraz wątroby, jednak pojawiają się one stosunkowo rzadko.

Zabieg operacyjny polega na częściowym usunięciu tarczycy. Pozwala on zmniejszyć ilość tkanki odpowiedzialnej za wydzielanie hormonów lub usunąć umiejscowione w niej guzy.

U pacjentów, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów, aby uniknąć wycięcia gruczołu stosuje się leczenie izotopowe, czyli terapie radiojodem.

Radiojod, czyli co?

Leczenie izotopami polega na wprowadzeniu do organizmu substancji promieniotwórczej. Medycyna wykorzystuje je nie tylko w leczeniu, ale i diagnozowaniu. Powszechnie stosowane są przy radioterapii. Jednym z częściej wykorzystywanych jest jod - 131 J. Terapia z jego zastosowaniem to rodzaj leczenia izotopowego i polega ono na jednorazowym podaniu, bezpośrednio w zmienione chorobą miejsce substancji promieniotwórczej. Zadaniem radiojodu jest uregulowanie ilości wytwarzanych przez tarczycę hormonów. Terapia stosowana u pacjentów z nadczynnością jak i guzem tarczycy. Metoda ta choć bardzo skuteczna w Polsce wykorzystywana jest bardzo rzadko, ze względu na niewielką ilość placówek, które dysponują odpowiednim sprzętem pozwalającym na jej wykonanie.

Jak to działa?

W leczeniu tarczycy wykorzystuje się promieniotwórczy jod - 131 J. Przy nadczynności tarczycy wytwarza on dwa rodzaje promieniowania: beta i gamma. Najistotniejsze z nich beta mimo małego zasięgu (1-2 mm) posiada dużą siłę działania. Najwięcej radiojodu gromadzą chore komórki tarczycy, i to one zostają najmocniej napromieniowane. Mały zasięg promieni beta pozwala uniknąć uszkodzenia zdrowych tkanek tarczycy, jak i tych otaczających narząd. Niekiedy na skutek promieniowania dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych tarczycy oraz do zmiany jej wielkości i ilości wytwarzanych hormonów. Tarczyca posiada duże rezerwy czynnościowe, dzięki czemu nawet niekompletna może przez lata funkcjonować prawidłowo. Zdarza się jednak, że u niektórych pacjentów ta forma leczenia nadczynności tarczycy i znaczne zmniejszenie jej rozmiarów prowadzi do niedoczynności.

Czytaj także:

Choroba Plummera

Rak rdzeniasty tarczycy

Choroba Gravesa - Basedowa

Przeciwciała anty - TPO

Endokrynolog

Więcej o: