Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Jednym z takich schorzeń, które przez lata może nie wywoływać żadnych objawów jest subkliniczna nadczynność tarczy. Działanie tarczycy jest kontrolowane przez przysadkę mózgową, która wytwarza hormon ( TSH ) pobudzający tarczycę do produkcji T3 i T4.
Zazwyczaj różnica w przyjętych normach jest bardzo niewielka, dlatego też lekarze, czasem niesłusznie nie widząc znamion niebezpieczeństwa nie wprowadzają żadnego leczenia. Niejednokrotnie zdarza się, że nawet niewielkie odstępstwo od normy jest zapowiedzią np. nadczynności tarczycy, czy choroby Gravesa - Basedowa .
Subkliniczna postać choroby nazywana także małoobjawową przez wiele lat może nie dawać o sobie znać. Nim pacjent trafi do lekarza z osłabieniem, zmęczeniem, pogorszeniem jakości życia, czyli klasycznymi objawami nadczynności, pojawiające się stopniowo dolegliwości nie są zestawiane z tarczycą. Może się zdarzyć, że w pierwszej kolejności zmianie ulegnie rytm serca, stanie się znacznie przyspieszony. Z czasem lewa komora zaczyna się powiększać a proces kurczenia i rozkurczania przestaje przebiegać prawidłowo.
Obok analizy objawów konieczne jest wykonanie badań krwi pod kątem poziomu hormonów tarczycy. U osób z subkliniczną nadczynnością tarczycy obserwuje się spadek wartości TSH przy prawidłowym poziomie hormonów tarczycy tj. fT3 i fT4. Ponieważ różnica między klasyczną a utajoną postacią nadczynności jest bardzo płynna to ostateczne rozstrzygnięcie i dalsze prowadzenie pacjenta zależy od doświadczenia lekarza.
Forma leczenia zależy w dużej mierze od wieku pacjenta oraz dodatkowych objawów. Jeśli poza wahaniami w stężeniu TSH nie pojawiają się dodatkowe objawy, uzupełnienie poziomu hormonu zalecane tylko u osób starszych. W przypadku młodszych pacjentów stosuje się jedynie częstsze kontrole.
U tych chorych, u których subkliniczna nadczynność tarczycy spowodowana jest przyjmowanymi już hormonami mającymi wyregulować ich poziom, konieczne jest powtórzenie badań i dobranie nowych dawek leków.
Nadczynność tarczycy (nadprodukcja tyroksyny i trójjodotyroniny)