Przeciwciała anty-Tg

Tarczyca, jej choroby oraz sposoby interpretacji wyników zarządzających nią hormonów, budzi bardzo wiele wątpliwości i dyskusji. Jednym z ważnych czynników oceny działania tarczycy jest przeciwciało anty-TG.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Tg, czyli tyreoglobulina to jeden z hormonów białkowych wytwarzanych przez tarczycę, przede wszystkich przez tzw. komórki pęcherzykowe. Mimo niepokojących zmian w obrębie gruczołu nie tracą one zdolności "produkcyjnych" i nieustannie wydzielają hormony. Zdaniem specjalistów jego wartość u zdrowej osoby może mieścić się między 2 a 70 ng/ml/. W skład Tg wchodzą m.in. trójjodotyronina (T3) oraz tyroksyna (T4).

Nie tylko tarczyca

Badanie krwi lub moczu pod kątem przeciwciał anty-Tg ma znaczenie nie tylko przy diagnozowaniu chorób tarczycy. Ich obecność zauważalna jest u osób z podejrzeniem reumatoidalnego zapalenia stawów, niedokrwistości złośliwej lub tocznia rumieniowego układowego . Niekiedy występują przy chorobach tkanki łącznej oraz cukrzycy typu I.

Podanie jednej normy w przypadku tej immunoglobuliny nie jest możliwe. Po pierwsze każde z laboratoriów wykonujących tego typu testy korzysta z innych odczynników, posługuje się innymi oznaczeniami a także przyjętymi wartościami dla poszczególnych elementów.

Po drugie, u osób, u których tarczyca funkcjonuje prawidłowo i nie mają oni objawów charakterystycznych dla innego schorzenia próżno ich szukać. Bardzo rzadko się zdarza, że przeciwciała anty-Tg, pojawiają się samoistnie i nie zwiastują żadnych niepokojących zmian w organizmie. Czasem aktywują się u kobiet, które poroniły lub niepomyślnie przeszły zabieg zapłodnienia in vitro.

Niespokojny gruczoł

Mimo obecności przeciwciał postawienie diagnozy zależne jest od wartości pozostałych hormonów. Najczęściej mówi się chorobach autoimmunologicznych tarczycy tj.:

- niedoczynność/nadczynności tarczycy

- choroba Gravesa-Basedowa

- zapalenie tarczycy

- rak tarczycy

choroba Hashimoto

Zobacz wideo

Czytaj także:

Przeciwciała przeciwtarczycowe

Kalcytonina

TSH, czyli strażnik tarczycy

Przeciwciała anty - TPO

Rak rdzeniasty tarczycy

Więcej o: