Badanie ft4 - co pozwala określić?

Badania hormonów ft3 i ft4 pozwalają określić, czy tarczyca funkcjonuje poprawnie. Nieprawidłowy wynik badania może wskazywać na nadczynność lub niedoczynność tarczycy i może tłumaczyć liczne niepokojące objawy, które towarzyszą schorzeniom tego organu.

Za co odpowiada tarczyca?

Głównym zadaniem tarczycy jest produkcja trzech ważnych hormonów: tyroksyny (T4), trójjodotyroniny (T3), a także kalcytoniny. Warto wiedzieć, że to właśnie hormony T3 i T4 zwane są "hormonami aktywności życiowej" - docierają one bowiem do każdej komórki w organizmie. Wydzielane przez tarczycę hormony to jedna sprawa - druga, to hormon "sterowniczy", jakim jest tyreitropina, znana szerzej jako TSH (jest ona produkowana przez przysadkę mózgową).

Ludzki organizm działa na zasadzie naczyń połączonych - jeśli dysfunkcji ulegnie chociażby najmniejsza część, wpływa to na destrukcję całości. Dlatego niezwykle istotne jest czujne kontrolowanie każdej, nawet najmniejszej nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu - szybka reakcja nie tylko poprawi komfort życia, ale pozwoli także zapobiec negatywnym konsekwencjom zdrowotnym. 

Badanie fT4 - co pozwala określić? 

fT4 to badanie, dzięki któremu określa się całkowitą ilość hormonu T4. Aktywność hormonu T4 jest nieco mniejsza niż T3, jednak rola obu jest równie ważna: regulują przemianę materii w organizmie.  Dzięki badaniu fT4 można oznaczyć hormon T4 w postaci związanej z białkami, a także formie wolnej (fT4). Jeśli lekarz podejrzewa, że dolegliwości zdrowotne mogą mieć związek z wadliwą pracą tarczycy, zwykle zleca podstawowe badanie poziomu TSH - jednak mimo wyniku w normie, może okazać się, że to jednak tarczyca jest winowajcą zaburzeń pracy organizmu. Dlatego dodatkowo warto przeprowadzić badanie, które pozwoli na identyfikację tego, co niewidoczne.

Badanie fT4 zleca się zwykle w sytuacji, kiedy poziom TSH jest za wysoki lub za niski - w przypadku prawidłowego działania hormonów T3 i T4, aktywność TSH jest hamowana. Podwyższone fT4 może być sygnałem świadczącym o nadprodukcji gruczołu tarczowego (innymi słowy - o nadczynności tarczycy). Zbyt mała ilość - odwrotnie, o niedoczynności. Często w badaniach fT3 i fT4 stosowane jest oznaczenie wolnej formy T4, czyli właśnie fT4. Badanie to jest również niezwykle przydatne w przypadku kobiet borykających się z problemem z zajściem w ciążę - oznaczenie ilości fT4 stanowi cenną wskazówkę przy diagnozowaniu niepłodności u kobiet. Badanie fT4 to badanie postaci wolnej hormonu T4 - samo oznaczenie poziomu T4 uwzględnia także nieczynne postacie hormonu. 

fT4 - norma 

Jeśli poziom TSH jest w normie (tj. mieści się w ramach 0.4 -4.0  µlU/ml, wówczas prawidłową wartością fT4 jest 10-25 pmol/l, czyli 8-20 ng/l.  Jeśli pacjent boryka się z niedoczynnością tarczycy, TSH wzrasta do poziomu powyżej 4 µlU/ml, zaś poziom fT4 spada poniżej 10 pmol/L. W przeciwnym wypadku, a więc nadczynności tarczycy, TSH spada poniżej 0.4  µlU/ml, a fT4 wzrasta powyżej 25 pmol/l. 

Badanie ft4 - na czym polega? 

Próbkę krwi potrzebnej do określenia poziomu T4 i fT4 pobiera się z żyły łokcia, a następnie umieszcza w probówce. Poziom fT4 określany jest na podstawie badania immunologicznego: po przygotowaniu próbki, jest ona umieszczana na płytce, na której znajdują się przeciwciała tworzące kompleks z hormonem fT4.  Kompleks ten identyfikuje się dzięki wprowadzeniu substancji, która go wykrywa - powoduje ona emitowanie światła bądź daje kolorowe połączenie. Następnie dokonuje się pomiaru natężenia zabarwienia bądź intensywności emitowanego światła - im większe te ilości, tym większa zawartość badanej substancji. 

To również może cię zainteresować:

TSH - normy. Co oznacza TSH poniżej i powyżej normy?

Nadczynność tarczycy - co warto wiedzieć? Objawy, diagnostyka, leczenie

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, badania

Więcej o: