Podstawowym wskazaniem do przeprowadzenia biopsji tarczycy jest pojawienie się na gruczole jednego lub kilku guzków, które zostały wcześniej wykryte podczas badania ultrasonograficznego. W tym przypadku badanie pozwala określić charakter guza - czyli to, czy jest on zmianą łagodną czy też złośliwą.
Co ważne - według Krajowego Rejestru Nowotworów zdecydowana większość guzów ma charakter łagodny. Jednak nie wolno ich lekceważyć, a szybkie przeprowadzenie biopsji pozwala na zastosowanie odpowiedniej terapii. Dodatkowo biopsja tarczycy pozwala wykryć zmiany zapalne w gruczole oraz opróżnić jego torbiele z ewentualnego płynu.
Mówiąc o biopsji tarczycy nie wolno też pominąć pewnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Wśród nich należy wymienić:
Biopsja tarczycy to badanie, które polega na pobraniu komórek ze zmiany - w celu przekazania ich do dalszych badań. Jedną z najczęściej stosowanych metod jest biopsja cienkoigłowa (zwana BACC), która polega na wprowadzeniu do guza cienkiej igły (o średnicy 0,4 - 0,6 mm) i pobraniu materiału. Cały zabieg odbywa się pod kontrolą USG, dzięki czemu zlokalizowanie guza nie nastręcza żadnych problemów. Jednocześnie należy tutaj zaznaczyć, iż biopsja tarczycy jest bezpieczna i niemal bezbolesna - nie wymaga znieczulenia, a samo ukłucie igła przypomina ukąszenie komara. Dodatkowo nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta oraz dłuższego pobytu w szpitalu. Niemal natychmiast po zabiegu można powrócić do domu i do normalnej aktywności życiowej.
Biopsja tarczycy nie wiąże się z większymi powikłaniami. W większości przypadków jedyną "pozostałością" po biopsji jest niewielki i zupełnie niegroźny krwiak. Czasami może zdarzyć się obrzęk i lekki ból szyi. Jednak wszystkie nieprzyjemne dolegliwości szybko mijają i w żadnym stopniu nie zagrażają życiu pacjenta.
Biopsja tarczycy wykonywana jest przede wszystkim w celu określenia charakteru zmian. Oczekiwanie na wynik trwa zazwyczaj około 2-3 tygodni i jest uzależnione od konkretnej placówki, w której badanie było wykonywane. Ilość fałszywych wyników jest bardzo niewielka - statystycznie nie przekracza ona 5%. W niektórych przypadkach badanie należy powtórzyć. Taka sytuacja zdarza się wtedy, gdy w pobranym materiale nie ma tkanek tarczycy, a jedynie płyn i komórki guzków koloidowych. Gdy kolejna biopsja okaże się być nieprzydatna, to lekarz może zalecić wykonanie zabiegu operacyjnego.
Biopsja tarczycy to niezwykle ważne badanie diagnostyczne, które pozwala potwierdzić lub wykluczyć istnienie zmiany nowotworowej. Jest to zabieg mało inwazyjny i niemal bezbolesny - i dlatego nie warto zwlekać z jego przeprowadzeniem. Tym bardziej, iż cena biopsji tarczycy nie jest wygórowana - jej koszt to około 200 zł (w zależności od konkretnej placówki). Wcześnie zdiagnozowana zmiana może być całkowicie wyleczalna, a biopsja tarczycy umożliwia szybkie postawienie diagnozy.