TSH - normy. Co oznacza TSH poniżej i powyżej normy?

Poziom TSH jest w dużej mierze uzależniony od wieku oraz aktualnego stanu zdrowia. Jest ścisle związany z tarczycą. To niewielki gruczoł, którego praca ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Aby wszystko przebiegało prawidłowo przysadka mózgowa wydziela TSH. Mimo że medycyna dokładanie ustaliła normy TSH, to sztywne trzymanie się norm nie zawsze jest słuszne.
TSH: normy

Jakie są normy TSH? W przypadku całkowicie zdrowej osoby powyżej 14 roku stężenie TSH powinno mieścić się w przedziale 0,27 a 4,2 mj/l. Zupełnie inaczej należy spojrzeć na wynik kobiety w ciąży czy dopiero planującej założenie rodziny. Tu wartość powyżej 2,5 mj/l to powód niepokoju i konieczność zlecenia dalszych badań. Zakłada się, że norma dla kobiet w I trymestrze ciąży to 2,3 mIU/l, w II 3,1 mIU/l a w III trymestrze nie powinno przekraczać 3,5 mIU/l.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Zupełnie inaczej definiuje się wyniki TSH u osób starszych. Przekroczenie granicy 4,2 niejednokrotnie okazuje się dużo korzystniejsze dla zdrowia. Badania pokazują, że w przypadku pacjentów powyżej 65 roku życia ryzyko wystąpienia chorób serca i zgonu z powodu podwyższonego poziomu TSH znacznie spada. Jednocześnie wysoki wskaźnik hormonu nie miał wpływu na pogorszenie stanu psychofizycznego, nie ograniczał funkcji poznawczych, ani nie prowokował stanów depresyjnych.

Dopiero stan, w którym TSH podskoczy do 6-8 mj/l wymaga przeprowadzenia dodatkowych testów i zastanowienia się nad ewentualnym leczeniem. Czasem zdarza się, że nawet skok do 10 mIU/l nie jest przesłanką do leczenia (dotyczy to głównie pacjentów hospitalizowanych).

Co oznacza TSH poniżej normy?

TSH poniżej normy najczęściej wiąże się to z pierwotną nadczynnością tarczycy. Zdarza się, że wartość hormonu spada przy nieprawidłowej diecie (zwłaszcza w przypadku gdy jest ona zbyt uboga lub chory się głodzi). Niskie TSH łączy się także z:

- zespołem pozatarczycowym,

- podeszłym wiekiem (stulatkowie)

- ostrym zespołem psychiatrycznym

- stosowanymi lekami: dopamina, glikokortykoidy, oktreotyd, amiodaron, fenytoina

Co oznacza TSH powyżej normy?

W takich przypadkach wysokie TSH wynika z niedoczynności gruczołu. Może się jednak zdarzyć, że przyczyną TSH powyżej normy nie jest chora tarczyca. Wzrost TSH pojawia się w przypadku gruczolaków przysadki mózgowej, pierwotnej niedoczynności kory nadnerczy, niektórych chorób uwarunkowanych genetycznie czy wskutek przyjmowanych leków (m.in. tyreostatyki, jod, amiodaron, lit, interferon.

To także może cię zainteresować:

Tarczyca - zawsze gorący temat

Endokrynolog

Choroba Gravesa - Basedowa

Przeciwciała anty - TPO

Wole Hashimoto

Więcej o:
Komentarze (9)
TSH - normy. Co oznacza TSH poniżej i powyżej normy?
Zaloguj się
 • soso111

  Oceniono 20 razy 18

  „Poziom TSH jest w dużej mierze uzależniony od wieku oraz aktualnego stanu” - co to znaczy? Od jakiego stanu? Umysłowego, czy od stanu cywilnego? Bardzo mało konkretny ten tekst! Nigdy nie wiedziałam jakie jest tsh norma, ale po przeczytaniu artykułu wcale się nie dowiedziałam za dużo. Oj gazeto, nie popisałaś się!

 • popolupo777

  Oceniono 17 razy 15

  Można zwariować z tymi normami. Mnie wychodzi TSH trochę powyżej 3. A mam 26 lat. Jeden lekarz mówi, że Ok bo w normie. Bo norma tsh to niby do 4,coś. Ale w internecie można przeczytać że babki w tym wieku mówią że norma tsh dla młodej kobiety powinna być znacznie poniżej 3 i 3 to już jest niedoczynność tarczycy. I mnie się wydaję faktycznie, że mam niedoczynność bo chce mi się spać non stop i jestem przymulona. to jaka jest w końcu ta norma tsh i kto ją ustala.

 • Natalia Łaba

  Oceniono 8 razy 6

  Lekarz mi takich rzeczy nie mówił lekarze mówią tylko o lekach

 • grawies2

  Oceniono 2 razy 2

  A ja mam lat 70, TSH= 4,49, świetnie się czuję, a moja pani lekarz chce mi zbić tabletkami TSH do poniżej 2, bo wg.niej tyle powinienem mieć.Powiedziałem stanowczo, że bez żadnych tabletek, ale chyba ona nie opuści.I co dalej?

 • elakaucz

  Oceniono 12 razy 0

  rozumiem że norma tsh jest zależna od wieku - ale czy zawsze? moja mama ma tsh poniżej normy, jest oczywiście w podeszłym wieku, ale nie ma jeszcze stu lat. czy w wieku 80 lat tsh nieco poniżej normy powinno być dużym powodem do niepokoju? jaka jest norma tsh w takim wieku? prosiłabym o pilną odpowiedź.

 • marian.piastowski

  Oceniono 4 razy -2

  A mi wyszło 1.907 to powinienem być już dawno w piachu???? Bo dopuszczalna jest 5.33

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX