Anty-TPO - charakterystyka, normy, interpretacja

Badanie anty-TPO zaleca się wtedy, gdy już zdiagnozowano procesy autoimmunologiczne, które toczą się w obrębie gruczołu tarczycowego. Pomaga określić, z którą chorobą tarczycy mamy do czynienia (niedoczynność, nadczynność tarczycy, chorobę Hashimoto). Nie ma uniwersalnych norm dla tego rodzaju badania. Zależą one zarówno od wieku, jak i płci.

Przeciwciała Anty-TPO (ATPO) - co to takiego?

Czym są przeciwciała anty-TPO? Tak naprawdę nazwa ta określa białka (immunoglobuliny), które są produkowane przez komórki tarczycy skierowane przeciw peroksydazie tarczycowej – biorącej udział w syntezie hormonów tarczycy. Anty-TPO są produkowane wtedy, gdy organizm uzna tarczycę za ciało obce i będzie chciał się go pozbyć. Przeciwciała początkowo zajmują tkanki gruczołu i niszczą je, przez co dochodzi do zapalenia tarczycy. Następnym etapem jest przewlekła choroba. Mowa tu zarówno o niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy.

Oznaczenie anty-TPO najczęściej wykonuje się razem z wskazaniem stężenia tyreoglobuliny. Obie analizy są zlecane po wykryciu nieprawidłowości w badaniach TSH (hormon tyreotropowy), T3 (trójodotyrodniny) oraz T4 (tyroksyny).

Anty-TPO – dla kogo badanie?

Badanie Anty-TPO powinno być wykonane u osób, które wykazują różne objawy:

  • związane z nadczynnością tarczycy o podłożu autoimmunologicznym – zmęczenie, nagła utrata wagi, nadmierne pocenie się, lęk, bezsenność, przyspieszona akcja, wytrzeszcz oczu, drżenie mięśni;
  • typowe dla niedoczynności tarczycy, co może mieć związek z chorobą Hashimoto – nadwaga, przemęczenie, tycie, wysuszona skóra, wypadanie włosów, zaparcia, ciągle poczucie zimna, wole tarczycowe;
  • u kobiet, które rodziły i które podejrzewają u siebie zapalenie tarczycy;
  • u kobiet, które nie mogą zajść w ciążę;
  • u osób, które walczą z innymi chorobami określanymi jako autoagresywne – np. układowy toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów, niedokrwistość złośliwa.

Anty-TPO – charakterystyka badania

Badanie anty-TPO polega na laboratoryjnej analizie próbki krwi. Zwykle analiza ta jest łączona z innymi. Najczęściej do badania pobiera się krew z żyły łokciowej. Do pobrania próbki nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pacjent musi być na czczo.

U dzieci, zamiast strzykawki, stosuje się niekiedy lancet. To mały nóż, który delikatnie nacina skórę. Nacięcie wywołuje niewielki upływ krwi, dzięki czemu rana szybko się goi.

Badanie Anty-TPO - normy

Zakres referencyjny norm anty-TPO jest określany indywidualnie. Zależy m.in. od wieku i płci. Każde laboratorium ma nieco inną metodologię badań, dlatego nie warto cyklicznych badań  wykonywać w różnych miejscach. Trudno będzie wówczas określić, czy parametry się poprawiają czy pogarszają. Oczywiście każdy wynik należy konsultować z lekarzem. Nie można zwlekać z wizytą, jeśli na podanym wyniku zostały przekroczone normy.

Anty-TPO – interpretacja wyników

Pojawienie się przeciwciał anty-TPO zazwyczaj ujawnia schorzenia tarczycy. Znaczne podwyższenie ich liczby może świadczyć o rozwoju choroby Hashimoto lub choroby Gravesa-Basedowa. Czasami zdarza się, że poziom przeciwciał jest niski. To bardzo rzadkie zjawisko. Jeżeli tego typu wynik pojawi się na wydruku, lekarz zleci powtórzenie badania.

Nieznacznie przekroczone normy anty-TPO mogą mówić o cukrzycy typu I, raku tarczycy, reumatoidalnym zapaleniu stawów, układowej chorobie tkanki łącznej. Ponadto tego typu objaw może niekiedy wskazywać na choroby układu pokarmowego (celiakia) lub choroby skórne (alergie).

Należy wspomnieć o tym, że czasami przekroczenie normy anty-TPO jest obserwowalne u osób starszych. Jeżeli u seniora, który przekroczył 60 r.ż. wykazano podwyższony wynik przeciwciał, należy wykonać dodatkową diagnostykę. Jest to konieczne dla wykluczenia chorób.

To również może cię zainteresować:

Przeciwciała przeciwtarczycowe

Nadczynność tarczycy - co warto wiedzieć? Objawy, diagnostyka, leczenie

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, badania

Hashimoto: przewlekła choroba tarczycy. Objawy, diagnostyka i leczenie Hashimoto

Więcej o: