Syndrom DDA dotyczy każdego, kto wychowywał się w bardzo trudnych warunkach rodziny alkoholowej. Alkoholizm jest chorobą rodzinną, która dotyka wszystkich jej członków, nawet jeśli alkoholu nadużywa jedna osoba.
DDA ma od urodzenia zaburzone poczucie bezpieczeństwa, doświadcza rozmaitych form przemocy i jest zmuszone wchodzić w rolę osoby dorosłej (mimo bycia dzieckiem, które w rzeczywistości wymaga opieki, troski, miłości i poczucia bezpieczeństwa).
DDA z reguły są osobami zamkniętymi w przeszłych wydarzeniach i nie potrafią się odnaleźć w teraźniejszości. Wszystkie - lub zdecydowaną większość - sytuacje bieżące interpretują przez pryzmat dawnych, traumatycznych doświadczeń. Dzieje się to w sposób nieświadomy dla człowieka, dlatego często nie zdaje on sobie sprawy z tego, dlaczego wciąż tak bardzo cierpi, choć pozornie w jego życiu wszystko dobrze się układa. Zwykle prowadzi to do zamknięcia się na bliskie relacje z ludźmi lub ich spłycenia.
DDA ma również utrudniony kontakt z samym z sobą - często nie rozumie tego, co się w nim dzieje i stara się od tego uciekać (powiela schemat poprzez sięganie po alkohol lub inne używki; wchodzi w nałogi; nawiązuje patologiczne relacje).
Najbardziej charakterystyczne objawy syndromu DDA to przede wszystkim:
Do objawów fizycznych zaliczamy m. in.:
Nie wszystkie objawy występują jednocześnie i nie dotykają każdego DDA w takim samym stopniu.
Istnieją cechy charakterystyczne, które wyróżniają dorosłe dzieci alkoholików. Są to:
W sieci można znaleźć gotowy test DDA. Wystarczy odpowiedzieć na kilkanaście pytań, by stwierdzić, czy ten syndrom dotyczy również nas samych. Najlepiej jednak skonsultować to z dobrym psychoterapeutą lub psychologiem.
Terapia DDA polega na przepracowaniu bolesnej przeszłości, by móc w pełni cieszyć się życiem teraźniejszym. Najpierw należy udać się na konsultację do psychologa - dobierze on najlepszy rodzaj terapii do naszej indywidualnej sytuacji. U części osób lepiej sprawdza się terapia grupowa, natomiast inni znacznie bardziej odnajdują się w pracy indywidualnej.
Bardzo pomocnym rozwiązaniem dla wszystkich dorosłych dzieci alkoholików są spotkania grup samopomocowych DDA. Działają one często przy parafiach lub w ramach NFZ. Pomagają odnaleźć się w codzienności dzięki historiom wielu innych, bardzo podobnych w swoim przeżywaniu osób.
W niektórych sytuacjach łączy się psychoterapię z farmakoterapią. Warto w tym celu skonsultować się z dobrym psychiatrą. Jest to istotne w przypadku tych DDA, którzy zatracili umiejętność życia w społeczeństwie z powodu nasilonych lęków. Leki psychotropowe pomagają przejść przez najtrudniejsze momenty w trakcie psychoterapii.
Terapia DDA polega na dojściu do źródeł aktualnych problemów. Zwykle rozpoczyna się od powrotu do przeszłości, do najbardziej traumatycznych przeżyć w życiu DDA - by przyjrzeć się im z boku, z perspektywy dorosłego człowieka. Pomaga to nabrać dystansu do tych wydarzeń, a jednocześnie zrozumieć, jaki wpływ wywierają na nas do dzisiaj i dlaczego jest to w nas tak silnie zakotwiczone.
Psychoterapia jest procesem bolesnym i długotrwałym - może trwać od roku do kilku lat. W jej trakcie należy uzbroić się w cierpliwość, stosować do wskazówek terapeuty mimo pojawiającej się niechęci oraz zaufać temu, że ta forma pracy nad sobą jest w stanie nam faktycznie pomóc.