Oczar wirginijski to wysoki krzew, który może osiągać nawet trzy – cztery metry. Roślina ma duże liście, które osiągają około 15 centymetrów długości, są brunatne lub ciemnozielone. Oprócz tego, oczar ma drobne, żółte kwiaty w formie słupków, które pojawiają się na drzewie w jesieni i zimą.
Krzew występuje naturalnie w Ameryce oraz Kanadzie, ale może być uprawiany również w innych miejscach, gdyż nie jest rośliną bardzo wymagającą. Oczar może rosnąć w miejscach słonecznych, ale również zacienionych i nie potrzebuje bardzo żyznej gleby. Jedyne, co może mu zaszkodzić, to długotrwała susza. W Polsce można go znaleźć w parkach oraz ogrodach.
Zazwyczaj w celach leczniczych wykorzystywane są liście oraz kora oczaru, które zawierają wiele cennych składników, takich jak:
Ze względu na zawartość tak wielu dobroczynnych składników, oczar wirginijski ma wszechstronne działanie i może być stosowany w przypadku wielu schorzeń. Wysuszone i rozdrobnione liście oczaru działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie, a także antyutleniająco, a to głównie ze względu na zawartość garbników. Podobne działanie ma kwas galusowy, który wspomaga walkę z zapaleniami, działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwwirusowo.
Kwas elagowy ma z kolei zdolność zabijania komórek nowotworowych. Poza tym, oczar wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, głównie poprzez ochronę naczyń krwionośnych. Jest używany również do produkcji preparatów o działaniu wykrztuśnym. Oczar redukuje kaszel, zmniejsza stany zapalne gardła oraz błon śluzowych, a także zmniejsza dolegliwości towarzyszące astmie.
Napary przyrządzane z oczaru wirginijskiego są pomocne w przypadku problemów gastrycznych. Herbatki z suszonych liści lub kory oczaru mogą być stosowane również w celu zmniejszenia bólu związanego z miesiączką. Ze względu na substancje przeciwzapalne, które zawarte są w oczarze, roślina jest doskonałym lekarstwem na hemoroidy. W tym przypadku ma ona działanie kompleksowe – łagodzi podrażnienia, a dodatkowo uszczelnia ranki wywołane hemoroidami oraz reguluje krążenie podskórne. Na hemoroidy najbardziej skuteczne są żele, maści oraz okłady z naparem z oczaru wirginijskiego. Polecane są również nasiadówki oraz płukanki odbytu.
Bardzo często oczar i preparaty przygotowane na jego bazie są stosowane na różnego rodzaju problemy skórne. Okłady z oczaru pomagają w walce z oparzeniami słonecznymi, łuszczycą, egzemą czy innymi problemami skórnymi, ponieważ roślina ta pomaga zwalczać stany zapalne skóry. Dodatkowo, oczar wirginijski działa łagodząco, zmniejsza uczucie swędzenia, pieczenia i przyspiesza gojenie skóry.
Preparaty z rej rośliny mogą być stosowane również na skórę zaczerwienioną i podrażnioną. Oczar jest polecany nawet w przypadku ran po użądleniach oraz owrzodzeniach. Sprawdza się także w przypadku infekcji występujących w obrębie jamy ustnej oraz krwawiących dziąseł.
Kremy i inne kosmetyki do pielęgnacji twarzy przygotowane na bazie oczaru wpływają na redukcję trądziku, działają ściągająco, zmniejszają produkcję sebum oraz zapobiegają powstawaniu zmian skórnych. Toniki z oczaru doskonale nawilżają skórę, nie podrażniają jej, usuwają nadmiar sebum i oczyszczają skórę.
Dodatkowo, roślina wpływa na zwężenie naczyń krwionośnych, dlatego może być stosowany przez osoby ze skórą naczynkową. Ze względu na działanie łagodzące i nawilżające, stosowanie toniku z oczarem poleca się mężczyznom po goleniu. Z kolei okłady przygotowane z wacików nasączonych naparem z oczaru redukują opuchliznę i rozjaśniają cienie pod oczami. Najlepiej, aby okłady były schłodzone, a ich działanie będzie jeszcze mocniejsze. Okłady mogą być stosowane również na siniaki.
Z wykorzystaniem oczaru wirginijskiego przygotowuje się między innymi toniki, maseczki, balsamy oraz kremy. Mogą być one stosowane na przykład do masażu, ale również do codziennej pielęgnacji skóry. Często spotykane są również maści z oczaru. Z rośliny tej można przygotowywać także wywary oraz okłady przeznaczone do stosowania na skórę.