Skóra mieszana - jak ją rozpoznać i jak właściwie pielęgnować?

Skóra mieszana łączy właściwości skóry tłustej i suchej. Z tego względu właściwa pielęgnacja jest wyjątkowo trudna, bo bardzo trudno dopasować kosmetyki do indywidualnych wymagań takiej cery. Jak rozpoznać cerę mieszaną i jak trzeba o nią dbać?

Skóra mieszana to zazwyczaj miks cery tłustej i suchej. Jej pielęgnacja jest wyjątkowo trudna, bo nie wszystkie kosmetyki będą dla niej dobre. Korzystanie z niewłaściwych kosmetyków może zaburzyć tzw. płaszcz lipidowy skóry, który zapewnia jej nawilżenie i ochronę. Co gorsza, bardzo często nie wiadomo gdzie zaczyna się cera tłusta, a gdzie sucha.

Skóra mieszana - jak ją rozpoznać?

U osób z cerą mieszaną, czyli tłustą i suchą, tłuste będą czoło, nos i broda (to tzw. strefa T). Sucha zaś policzki i część brody. Takie połączenie najczęściej pojawia się u kobiet po dwudziestce, które w młodości miały cerę tłustą. Trzeba sobie zdawać sprawę, że strefa T - jest grubsza, pokryta wyczuwalną warstewką sebum (czyli łoju). Częściej pokrywa się trądzikiem, sporo kłopotu sprawiają zaskórniki oraz skłonność do tworzenia się ropnych zmian. Dodatkowo jest bardziej odporna na działanie wody, zazwyczaj jest też grubsza i wymaga silniejszych kosmetyków czy zabiegów. Policzki i część brody pozbawione są tej dodatkowej ochrony, przez co są delikatniejsze i bardziej podatne na podrażnienia.

Skóra mieszana - jak prawidłowo ją pielęgnować

Wybierając kosmetyki do skóry mieszanej trzeba pamiętać o dwóch rzeczach: o regulowaniu produkcji sebum i odpowiednim nawilżeniu oraz ochronie tych partii, które są bardziej podatne na podrażnienia. Jak rozpoznać, które to partie? Skórę suchą będą miały te partie, które po umyciu twarzy będą ściągnięte i mocno napięte lub zaczynają się łuszczyć. Choć skóra jest mieszana nie znaczy to wcale, że trzeba stosować dwa rodzaje kosmetyków. Na szczęście na rynku są kosmetyki, które są dedykowane właśnie skórze mieszanej. Najlepsze dla tego typy cery będą te, które regulują i normalizują wydzielanie sebum oraz sprawiają, że tzw. strefa T ze świecącej zmienia się w matową i jednocześnie wydziela mniej sebum.

Osoby z tym rodzajem cery muszą sobie zdawać sprawę, że potrzebuje ona także nawilżenia. Dlatego najlepszym kosmetykiem na dzień będzie dobry krem nawilżający.

O stosowaniu dwóch typów kosmetyków trzeba pamiętać tylko wtedy, gdy różnica między partiami tłustymi a suchymi jest bardzo wyraźna. Jeśli problemem jest nadmierne łuszczenie się skóry nie wolno zapominać o peelingu. Dla skóry mieszanej najlepszym rozwiązaniem będzie peeling enzymatyczny. Jeśli chcemy złuszczyć także tłuste partie twarzy należy zastosować peeling drobnoziarnisty.

Uzupełnieniem pielęgnacji jest maseczka nawilżająca, normalizująca wydzielanie łoju, którą najlepiej jest nałożyć na skórę tuż po peelingu. W ciągu dnia warto mieć pod ręką specjalne bibułki, które zbierają z twarzy - nie niszcząc przy tym makijażu - nadmiar sebum i zmniejszają błyszczenie się skóry.

Prosty sposób na zakrycie niedoskonałości cery. Pryszcze już nie będą problemem!

Skóra mieszana - jakich błędów nie popełniać podczas pielęgnacji?

Rozpoznanie typu cery i właściwe kosmetyki to dopiero połowa sukcesu. Aby efekt był taki, jak sobie tego życzymy, trzeba umieć z nich korzystać. Do najczęstszych błędów, które się zdarzają przy pielęgnacji tego rodzaju skóry, należą:

  1. Nieprawidłowe nakładanie kosmetyków - dotyczy to przede wszystkim tych osób, które ze względu na swój skóry muszą stosować dwa typy kosmetyków (tj. oddzielnych do cery tłustej i suchej), jeśli kosmetyk zostanie nie tylko niedokładnie wklepany, ale jeszcze tam gdzie powinien zamiast poprawić wygląd skóry, tylko jej zaszkodzi.
  2. Używanie kosmetyków tylko do cery tłustej - tego rodzaju kosmetyki ograniczają produkcję sebum, które chroni i także nawilża skórę, jeśli taki krem zostanie nałożony na partię suchą może sprawić, że wysuszy się ona jeszcze bardziej i w końcu zacznie się intensywnie łuszczyć.
  3. Nadmierne odtłuszczenie strefy T - skóra tłusta także potrzebuje sebum, jednak zbyt intensywne próby "wysuszenia" tych partii skóry sprawia, że gruczoły łojowe zaczynają wytwarzać go jeszcze więcej i cera jeszcze bardziej się świeci.
  4. Stosowanie toników z alkoholem - zaburza to równowagę lipidową skóry.
  5. Używanie do mycia twarzy zwykłego mydła i wody - tłustym partiom skóry to z pewnością nie zaszkodzi, ale te suche nie zniosą tego za dobrze, taka pielęgnacja może je jeszcze bardziej wysuszyć, tym samym skóra stanie się ściągnięta i może zacząć się łuszczyć.

Jeśli masz kłopot z rozpoznaniem swojego rodzaju cery warto skorzystać z porady kosmetyczki lub lekarza dermatologa. Ci specjaliści nie tylko odpowiedzą na pytanie o typ skóry, ale także podpowiedzą jakie kosmetyki można stosować i jakie zabiegi będą najlepsze dla skóry mieszanej.

Więcej o: