Ile trzeba SCHUDNĄĆ, żeby inni to zauważyli?

Straciłeś na wadze, a nikt nie zwrócił na to najmniejszej uwagi? Zastanawiasz się ile jeszcze musisz zrzucić, by dostrzegły to inne osoby, a nie tylko łazienkowa waga? Odpowiedzi na to pytanie udzielili ostatnio kanadyjscy naukowcy.

Z twarzy można wyczytać nie tylko emocje. Zdaniem badaczy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Toronto - Nicholasa Rule i Daniela Re, widoczna na twarzy nadwaga (czyli to, jak bardzo pulchne jest nasze oblicze), daje zwykle dobre wyobrażenie o tym, jak może wyglądać reszta naszego ciała - a więc czy jesteśmy szczupli, czy może niekoniecznie. Postanowili oni zbadać ile kilogramów powinniśmy zrzucić, żeby było to widoczne na pierwszy rzut oka, czy może raczej - „wypisane” na twarzy.

BMI wypisane na twarzy

Badacze zebrali zestaw fotografii twarzy kobiet i mężczyzn. Osoby te były średniego wzrostu, w wieku od 20 do 40 lat. Wszystkie miały podobny, neutralny wyraz twarzy oraz zaczesane do tyłu włosy. Nikt nie nosił biżuterii. Każde ze zdjęć zostało przerobione tak, aby w efekcie powstał zbiór fotografii przedstawiający daną osobę o różnej, zmieniającej się masie ciała. Po dwie fotografie z różnych serii pokazywano następnie osobom badanym. Do nich zaś należała ocena, która z dwóch osób przedstawionych na zdjęciu wygląda na grubszą.

Jak donoszą badacze, różnica w wyglądzie staje się zauważalna, gdy kobieta schudnie lub przytyje średnio około 3,5 kilograma, mężczyzna zaś 4 kilogramy. Uściślając, nasz wskaźnik BMI (czyli stosunek masy ciała w kilogramach do wzrostu w metrach, podniesiony do kwadratu) musi zmienić się o około 1,33 kg/m2, żeby inni dostrzegli zmianę.

Kiedy stajemy się bardziej atrakcyjni?

Jednocześnie okazało się, że potrzeba niemal dwukrotnie większej utraty masy ciała, żeby zostać uznanym za osobę bardziej atrakcyjną. Aby jedna twarz została uznana za bardziej atrakcyjną od drugiej, różnica wskaźnika BMI pomiędzy nimi musi wynieść około 2,38 kg/m2 (dla pań) i 2,59 kg/m2 (dla panów). Oznacza to, że kobieta średniego wzrostu powinna stracić mniej więcej 6,3 kg, zaś mężczyzna ok. 8,2 kg.

Autorzy badania sugerują, że różnica pomiędzy grupami wskazuje na to, iż atrakcyjność twarzy płci pięknej jest bardziej wrażliwa na wahania wagi, niż atrakcyjność twarzy panów. Innymi słowy kobiety, które próbują schudnąć muszą zrzucić nieco mniej niż mężczyźni, by fakt ten zarejestrowało ich otoczenie.

Zdaniem badaczy wnioski z tego badania niosą dla wielu osób istotne przesłanie. Według Daniela Re do odchudzania często motywuje nas raczej to, że możemy się w ten sposób stać bardziej atrakcyjni dla innych, niż troska o własne zdrowie. Wyniki badania opublikowane zostały w czasopiśmie Social Psychological and Personality Science.

Czytaj również:

Noworoczne odchudzanie - jak to zrobić, żeby się udało? [WYWIAD]

Chcesz wreszcie schudnąć? Upewnij się, że jesteś zdrowy. Nadmiar kilogramów bywa skutkiem konkretnej choroby

Dlaczego diety odchudzające na ciebie nie działają? 10 powodów

Jaka jest szansa, że zrealizujesz postanowienia noworoczne? Rozwiąż nasz quiz i dowiedz się!

Więcej o: