Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Olejek migdałowy wytwarza się z nasion migdałowca pospolitego. Do jego wyrobu wykorzystuje się zarówno migdały odmiany słodkiej (czyli te, które możemy spotkać na półkach w sklepach spożywczych), jak i gorzkiej. Ze względu na to, że w tych drugich występuje trująca amigdalina, produkowany z nich olej musi zostać poddany procesowi rektyfikacji, w celu usunięcia toksyn. Olejek stosowany jest zarówno jako olej spożywczy, jak i naturalny kosmetyk, a w farmacji - nośnik substancji leczniczych, przeznaczonych do iniekcji.
W oleju tym warto szukać przede wszystkim kwasu oleinowego z grupy omega-9 oraz linolowego z grupy omega-6 , które w naturalny sposób chronią skórę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, pomagają utrzymać jej odpowiednie nawilżenie, a także pielęgnują. Zawiera on również witaminy E i K , a także nieco choliny (znanej do niedawna jako witamina B4), które dodatkowo odżywią i uelastycznią naszą skórę.
Uwaga: ostrożnie powinny go używać osoby, u których w przeszłości wystąpiła reakcja alergiczna na orzechy. Choć dosyć rzadkie, zdarza się i uczulenie na migdały, a więc także pochodzący z nich olej. Jeśli więc obawiasz się, że może to dotyczyć właśnie Ciebie, najlepiej na około 24 godziny przed zastosowaniem olejku na większe partie cia³a, wypróbuj jego małą ilość na niewielkim fragmencie skóry.
Dobry dla malucha i przyszłej mamy
Ze względu na to, że jest dosyć łagodny i zwykle nie powoduje podrażnień olejek migdałowy ze słodkich migdałów poleca się szczególnie do pielęgnacji niemowląt i małych dzieci. Przyda się między innymi do ochrony przed odparzeniami okolic pieluszkowych, łagodzenia podrażnień i zaczerwienień na skórze, a także masażu (w zastępstwie oliwki lub balsamu do ciała). Kilka kropelek można dodać również do kąpieli pociechy, a później jedynie delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem.
Ponieważ ma działanie zmiękczające, nada się również do usuwania z główki szkraba tzw. ciemieniuchy , czyli nadmiernie złuszczającego się, przesuszonego naskórka, występującego w postaci nieatrakcyjnych żółtych łusek. Wystarczy wetrzeć niewielką ilość olejku w miejsca dotknięte ciemieniuchą (lub przyłożyć na waciku) i pozostawić na około 20 minut. Po tym czasie delikatnie wyczesujemy główkę dziecka, a następnie myjemy ją za pomocą delikatnego szamponu. Oprócz olejku migdałowego, do pielęgnacji ciała dziecka można wykorzystać także oleje: kokosowy, jojoba oraz oliwę.
Olejek ten z powodzeniem mogą stosować również przyszłe mamy. Warto wcierać go zwłaszcza w napiętą do granic możliwości skórę na brzuchu, a także pośladki i biodra. Pomoże ją uelastycznić, a więc zapobiec ewentualnemu pojawieniu się rozstępów. Poleca się go również do masażu krocza przed porodem, w celu zmniejszenia ryzyka pęknięcia (wraz z ćwiczeniami mięśni Kegla).
Czytaj więcej o tym, jak ćwiczyć mięśnie Kegla
Ochrona dla suchej skóry i zniszczonych włosów
Olej ten nada się nie tylko dla maluchów, ale i dorosłych. Nada się do każdego typu skóry, choć szczególnie pomoże tej przesuszonej i podrażnionej. Warto stosować go na przykład wtedy, gdy pod wpływem czynników zewnętrznych lub częstego mycia, bardzo przesusza nam się skóra na dłoniach. Pozostawi ją aksamitną i gładką, zwłaszcza, jeśli wsmarujemy go w dłonie tuż przed snem, a następnie założymy bawełniane rękawiczki. Ponadto można stosować go również do demakijażu oczu.
Olejek ten bywa polecany także do cery dojrzałej i zwalczania zmarszczek. Jednak ze względu na niezbyt wysoką zawartość witaminy E, zwaną "witaminą młodości", która pomaga walczyć z procesami starzenia, lepiej zamienić go na bogaty w ten składnik olej z kiełków pszenicy .
Wiele osób poleca go również jako odżywkę do tzw. niezdyscyplinowanych włosów. Przyda się zwłaszcza do odżywienia plączących się, przesuszonych i połamanych końcówek, zniszczonych przez codzienne zabiegi czy niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych (np. oddziaływanie promieni słonecznych, wiatru).
Co jeszcze warto wiedzieć?
Olej migdałowy charakteryzuje się przyjemnym, delikatnie orzechowym zapachem. W zależności od sposobu wytwarzania ma jednak różny kolor. Nierafinowany lub organiczny olej jest jasnozłoty, podczas gdy rafinowany ma barwę bladożółtą. Do pielęgnacji skóry dziecka warto wybrać ten drugi, ponieważ mniej w nim ewentualnych zanieczyszczeń.
Olej migdałowy jest dosyć wrażliwy na działanie wysokiej temperatury. Z tego powodu nie powinno się go podgrzewać do temperatury wyższej niż 70 stopni Celsjusza. Po otwarciu najlepiej przechowywać go w lodówce i zużyć w przeciągu 10-12 miesięcy.
Partner - materiał