Olej z kie³ków pszenicy - na such± skórê i zmarszczki
Do³±cz do Zdrowia na Facebooku!
Olej z kie³ków pszennych, jak wskazuje nazwa, wytwarza siê poprzez t³oczenie podkie³kowanych ziaren pszenicy. Zimnot³oczony, a wiêc najbardziej warto¶ciowy olej, ma piêkn±, z³ocist± barwê i delikatny, zbo¿owy aromat. Jego zalet± jest równie¿ wydajno¶æ - do posmarowania ca³ej twarzy powinno nam wystarczyæ oko³o 4 kropli.
Olej przeciwko przesuszeniu i oznakom starzenia
Znajdziemy w nim przede wszystkim rekordow± w¶ród olejów zawarto¶æ witaminy E (podobnie jak np. w oleju rokitnikowym), mniej wiêcej trzy razy tyle, ile w o wiele popularniejszym w naszym kraju oleju s³onecznikowym. Zwana "witamin± m³odo¶ci", jest naturalnym, silnym antyutleniaczem, chroni±cym nasze cia³o przed wolnymi rodnikami i spowodowanymi przez nie uszkodzeniami komórek, czyli tzw. procesami starzenia. Co istotne, witamina ta dzia³a w ten sposób zarówno stosowana wewnêtrznie, jak i zewnêtrznie, a zatem oleju z kie³ków pszenicy mo¿esz u¿ywaæ podobnie, jak kremu przeciwzmarszczkowego.
Ze wzglêdu na zawarto¶æ tej witaminy, ¶wietnie nada siê jako od¿ywka do skóry przesuszonej i pêkaj±cej, a tak¿e ³ami±cych siê i os³abionych w³osów (nie obci±¿a ich tak, jak np. oliwa) i paznokci, a szczególnie suchych skórek wokó³ nich. Przyda siê równie¿ jako regeneruj±ce "serum" do pêkaj±cych piêt i ust, czy zrogowacia³ej skóry na ³okciach i kolanach.
Dla cery wra¿liwej
Poniewa¿ t³uszcz ten zwykle nie podra¿nia, a przy tym dzia³a lekko przeciwzapalnie, z powodzeniem nada siê do pielêgnacji twarzy (a nawet demakija¿u oczu), nawet u osób z tendencj± do atopii (wiêcej na ten temat: Nadwra¿liwa skóra, czyli jak sobie radziæ z atopi±) oraz tr±dzikiem. Przy tym, choæ wydaje siê bardzo t³usty, szybko siê wch³ania. Sprawdzi siê zatem równie¿ w przypadku cery mieszanej.
Ponadto olej z kie³ków pszenicy jest równie¿ dobrym ¼ród³em witaminy K, dbaj±cej przede wszystkim o prawid³owy przebieg procesu krzepniêcia. Zewnêtrznie poleca siê j± natomiast w celu poprawy kolorytu skóry naczynkowej i cery dojrzalej, po opalaniu i zabiegach wype³niaj±cych, a tak¿e w celu zmniejszania widoczno¶ci blizn.
Dobry tak¿e do jedzenia
Ponadto olej z kie³ków nada siê tak¿e do jedzenia, choæ ze wzglêdu na jego cenê raczej siê to nie op³aca. Obok jajek (a konkretnie ¿ó³tek jaj), podrobów i dro¿d¿y, jest on bardzo bogatym ¼ród³em choliny, zwanej do niedawna witamin± B4, a obecnie uznawanej za substancjê "witaminopodobn±". O jej ¼ród³a w diecie powinny dbaæ przede wszystkim kobiety w ci±¿y oraz karmi±ce piersi±, poniewa¿ jest ona jednym ze sk³adników, wspieraj±cych prawid³owy rozwój uk³adu nerwowego dziecka (podobnie jak kwas foliowy czy kwasy DHA).
Jest on równie¿ ¼ród³em zwi±zku o nazwie oktakonasol. Choæ brak jest szczegó³owych i wiarygodnych badañ na ten temat, wiele osób uwa¿a go za substancjê, poprawiaj±c± wytrzyma³o¶æ organizmu oraz czas reakcji. Z tego powodu, w latach 60-tych olej z kie³ków pszenicy sta³ siê s³ynn± naturaln± od¿ywk± w¶ród sportowców.
Jak siê z nim obchodziæ?
Ze wzglêdu na to, ¿e jest dosyæ t³usty, olej z kie³ków pszenicy warto wymieszaæ z innym, l¿ejszym w konsystencji olejem, szczególnie, gdy chcemy u¿yæ go do masa¿u. Polecane s± przede wszystkim makadamia i jojoba, z których - po wymieszaniu z olejem z kie³ków pszenicy - powstanie ¶wietny produkt, od¿ywiaj±cy such± skórê, poprawiaj±cy jej elastyczno¶æ, a tak¿e naturalny kosmetyk, zapobiegaj±cy pojawieniu siê rozstêpów.
Pomimo, ¿e du¿o w nim witaminy E, chroni±cej olej przed utrat± w³a¶ciwo¶ci i je³czeniem, po otwarciu najlepiej przechowywaæ go w lodówce, maksymalnie przez 6-8 miesiêcy. Nie zaszkodzi te¿ butelka z ciemnego szk³a. Warto przy tym zaopatrywaæ siê w niego u sprawdzonych producentów, np. w aptekach, poniewa¿ im ¶wie¿szy olej, tym lepsze jego w³a¶ciwo¶ci.
-
Izrael: Pojedyncza dawka szczepionki na COVID-19 okaza³a siê mniej skuteczna ni¿ my¶leli¶my - twierdz± specjali¶ci
-
Pani Magda: Jestem po szczepieniu pierwsz± dawk±. Nie rozumiem do koñca, dlaczego za³apa³am siê do grupy zero
-
COVID-19: Dlaczego w pierwszej kolejno¶ci nale¿y szczepiæ starszych
-
Je¶li siê wahasz, czy szczepiæ siê przeciw COVID-19: fakty, które warto poznaæ
-
Kiedy mam szansê siê zaszczepiæ? Coraz trudniej o optymizm (stan na 22.01.2021)
- Dzieci s± mniej podatne na COVID-19, ale zaka¿aj± czê¶ciej ni¿ doro¶li - potwierdzaj± du¿e badania
- Koronawirus wykryty w Afryce Po³udniowej. Mutacja, która niepokoi. Obawy co do skuteczno¶ci szczepionki
- COVID-19: Lek na zapalenie stawów tocilizumab - to by³y przedwczesne nadzieje
- 5G nie wywo³uje COVID-19, ale plotka rozprzestrzenia siê jak wirus
- Witamina E - wiêcej ni¿ witamina m³odo¶ci. W³a¶ciwo¶ci i skutki niedoboru witamy E