Celuj w zmarszczki - proste sposoby, aby skóra d³u¿ej zachowa³a m³odo¶æ

Martwisz siê, ¿e twoja skóra wygl±da na starsz± ni¿ by¶ chcia³a? Zmarszczki powstaj± nie tylko w wyniku naturalnego procesu starzenia, czasem winny jest styl ¿ycia. Jak spowolniæ wskazówki zegara i cieszyæ siê g³adk± cer± bez korzystania z us³ug medycyny estetycznej?
Nie myl dodatków z podstaw±. Nie eliminuj, a uzupe³niaj. Wci±¿ g³ównym problemem s± niedobory ¿ywieniowe Nie myl dodatków z podstaw±. Nie eliminuj, a uzupe³niaj. Wci±¿ g³ównym problemem s± niedobory ¿ywieniowe Dominic Dahncke, Shutterstock

Dieta antiaging: przez ¿o³±dek do g³adkiej skóry

Zadbaj o skórê poprzez odpowiedni± zawarto¶æ talerza. Postaw na antyoksydanty - zwi±zki, które bezlito¶nie rozprawiaj± siê z postarzaj±cymi wolnymi rodnikami. Do ich grona, szczególnie znanego z zas³ug dla urody, nale¿± witaminy A, E i C. Gdzie ich szukaæ i czego od nich oczekiwaæ?

Witamina A zapewnia prawid³owy wygl±d skóry, zapobiegaj±c m. in. jej twardnieniu i sucho¶ci. Retinol to najbardziej aktywna forma witaminy A. W gotowej formie znajdziemy go jedynie w produktach pochodzenia zwierzêcego: w±tróbce, ¿ó³tkach jaj czy ma¶le. Nie znaczy to jednak, ¿e witaminy A na pró¿no szukaæ w warzywach czy owocach. Jej prekursory - karoteny, które organizm potrafi z powodzeniem przekszta³ciæ w retinol, znajdziemy we wszystkich ¿ó³tych, czerwonych i pomarañczowych darach natury tj. marchewka, papryka, dynia, brzoskwinie czy morele oraz w zielonolistych dobroczyñcach, np. szpinaku i sa³acie. Witamina A rozpuszcza siê w t³uszczach, dlatego je¶li zamierzamy pozostaæ przy wegetariañskich jej ¼ród³ach, warto skonsumowaæ je w towarzystwie choæ odrobiny t³uszczu.

Witamina E jest znana ze swoich w³a¶ciwo¶ci opó¼niaj±cych starzenie komórek. Najbardziej widocznym efektem jej dzia³ania jest dobra kondycja skóry (a tak¿e w³osów i paznokci). I chocia¿ na cuda nie ma co liczyæ, pod wp³ywem witaminy E  lat nam nie ubêdzie, to jednak rzeczywi¶cie mo¿e ona sprawiæ, ¿e skóra bêdzie bardziej elastyczna i miêkka. Nie na darmo w koñcu jest zwana witamin± m³odo¶ci lub jak kto woli - witamin± urody. To silny przeciwutleniacz, który chroni lipidy naskórka i w³ókna kolagenowe przed zniszczeniem. Gdy jej brak cera pozostawia wiele do ¿yczenia: wysusza siê, a naskórek mo¿e siê ³uszczyæ. Znajdziemy j± g³ównie w olejach, ale te¿ np. w orzechach czy t³ustych rybach. Takie menu dostarczy ci tak¿e kwasów omega 3, które zadbaj± m. in. o to, by woda nie uciek³a z g³êbszych warstw naskórka i skóry i mog± uchroniæ ciê np. przed ³uszczeniem, stanami zapalnymi.

Witamina C uczestniczy w produkcji kolagenu, odpowiada za elastyczno¶æ skóry, przeciwdzia³aj±c jej starzeniu, odtruwa organizm, zapobiega degeneracji komórek. Zabezpiecza przed szkodliwym dzia³aniem wolnych rodników, które namna¿aj± siê m. in. u palaczy. Gdzie jej szukaæ? Wbrew pozorom wcale nie tylko w cytrusach i innych kwa¶nych pokarmach, tj. kapusta kiszona. Smak kwa¶ny co prawda mo¿e byæ pewn± wskazówk±, wyizolowana witamina jest bia³ym bezwonnym proszkiem o lekko kwaskowatym smaku. Nie dziwi wiêc, ¿e znaczne jej ilo¶ci znajduj± siê w czarnej czy czerwonej porzeczce, cytrynach, pomarañczach czy truskawkach. Warto jednak wiedzieæ, ¿e znajdziemy j± tak¿e w kalafiorze, papryce, kapu¶cie czerwonej i bia³ej, a tak¿e w ziemniakach. Ogólnie rzecz bior±c, owoce i warzywa to dobry adres, je¶li chodzi o witaminê C.

Zobacz tak¿e:

Oczyszczajmy siê dla zdrowia na wiosnê? Tak, ale z g³upoty

Zdjêcie Imbir Kandyzowany 100g Zdjêcie Witamina E Zdjêcie TRISTAR CP2263
Imbir Kandyzowany 100g Witamina E TRISTAR CP2263
Sprawd¼ ceny ? Sprawd¼ ceny ? Sprawd¼ ceny ?
¼ród³o: Okazje.info
sen sprzyja witalno¶ci skóry sen sprzyja witalno¶ci skóry Shutterstock

Ach, ¶pij kochanie - najlepiej na plecach i na p³askiej poduszce!

Niedobory snu oznaczaj± wzrost kortyzolu - powszechnie znanego jako hormon stresu. Jak siê okazuje, odciska on piêtno nie tylko na twoich nerwach, ale te¿ na kondycji skóry. Jego wysokie stê¿enie powoduje nie tylko os³abienie syntezy sprzyjaj±cego witalno¶ci skóry kolagenu, ale tak¿e zwiêksza wydzielanie t³uszczu i powoduje utratê wody z organizmu.

Masz ziemist±, szorstk± i przesuszon± skórê ze sk³onno¶ci± do wyprysków? To mo¿e byæ sprawka tego w³a¶nie hormonu. Najprostszy sposób na pozbycie siê urodowych usterek: oddaliæ siê w objêcia Morfeusza. Dla zachêty warto dodaæ, ¿e w trakcie snu komórki odnawiaj± siê 8 razy szybciej ni¿ za dnia. Noc stwarza szansê na odnawianie na przyspieszonych obrotach.

Dla twojej skóry znaczenie ma tak¿e pozycja, jak± przyjmujesz w nocy. Spanie na boku sprzyja zmarszczkom na policzkach i podbródku, a na brzuchu - tym w okolicach brwi. Najbezpieczniej spaæ po prostu na plecach - przekonuj± dermatolodzy. Nie sku¶ siê na wielkie poduszki - pochylenie g³owy, które wymuszaj±, mo¿e ci zafundowaæ poziome bruzdy na szyi. Dorobisz siê ich równie¿, garbi±c siê za dnia.

nawil¿anie i oczyszczanie a m³odo¶æ skóry nawil¿anie i oczyszczanie a m³odo¶æ skóry Shutterstock

Nawil¿aj systematycznie i nie przesadzaj z oczyszczaniem

Sklepowe pó³ki wprost uginaj± siê od przeró¿nych specyfików do pielêgnacji skóry twarzy. Przeciwzmarszczkowy, odm³adzaj±cy, liftinguj±cy... Na co siê skusiæ?

Z ca³± pewno¶ci± dzia³a po prostu nawil¿anie. Zwyk³e i bez fanfar? Czêsto nie doceniamy jego znaczenia. Stosujemy wymy¶lne maski czy drogie serum, a potem? Potem mo¿e siê okazaæ, ¿e skóra jest wyschniêta. Dlaczego? Z³o¿ony specyfik owszem dostarcza substancji od¿ywczych, czêsto bardzo cennych, ale niekoniecznie nawil¿a. Tymczasem prawid³owe nawil¿enie i jego utrzymanie to podstawa, je¶li chcemy uchroniæ siê przed ³uszczeniem i przedwczesnymi zmarszczkami.

Zachowaæ wilgoæ wewn±trz pomaga nam naturalne sebum, czyli t³usta warstewka ochronna. Osoby o cerze t³ustej maj± go sporo. W przeciwieñstwie do osób o skórze suchej. Z tego powodu te drugie zazwyczaj szybciej dorabiaj± siê zmarszczek. Je¶li nie zosta³a¶ obdarowana naturaln± t³ust± otoczk± - zadbaj nie tylko o nawil¿enie, ale i o odpowiednie nat³uszczenie twarzy. Inaczej wilgoæ ulotni siê z twojej skóry szybciej ni¿ by¶ tego chcia³a. Uwa¿aæ powinny te¿ osoby o cerze t³ustej, które czasem ulegaj± z³udzeniu, ¿e skóra t³usta to skóra nawil¿ona, a to nieprawda. Szczêdzenie sobie nawil¿ania, ¿eby nie dolewaæ oliwy do ognia, nie jest najlepsz± strategi±. Mo¿e na zewn±trz siê ¶wiecisz, ale pod warstw± ³oju skóra mo¿e byæ wyschniêta.

Co ze wszystkimi wspania³ymi sk³adnikami, którymi szczyc± siê produkty kosmetyczne, które to maj± nas upiêkszyæ, odm³odziæ i odmieniæ? Na co warto polowaæ? Antyoksydanty, czyli chocia¿by witamina A, E czy C dzia³aj± tak¿e, je¶li aplikujemy je sobie od zewn±trz. Cenne mog± okazaæ siê tak¿e np. koenzym Q10, kwas hialuronowy czy kolagen. Warto jednak zwróciæ uwagê, czy dana substancja rzeczywi¶cie w kosmetyku wystêpuje czy mamy do czynienia z rozcieñczonym do granic mo¿liwo¶ci koncentratem, którego stê¿enie przesta³o w ogóle mieæ znaczenie.

Wa¿ne jest równie¿ oczyszczanie naskórka - pomo¿e ono wi±zaæ wodê w skórze. Pod warunkiem, ¿e nie przesadzisz. Wraz z intensywnym i zbyt czystym szorowaniem twarzy mo¿esz pozbawiæ siê ochronnego pancerza skóry. A to droga po równi pochy³ej do degradacji naskórka.

Czytaj:

Jeste¶ wod±, a co o niej wiesz?

Zostañ fanem zdrowia i do³±cz do nas na Facebooku!

skóra a stres skóra a stres Shutterstock

Emocje rze¼bi± twarz, czego ¶wiadectwem bêdzie twoja?

Skurcze miê¶ni i ich napiêcie - na twarzy odzwierciedlaj± siê nasze emocje. Z biegiem lat zostaj± tam na sta³e jako zmarszczki mimiczne. S± trochê jak zapis naszych prze¿yæ, s³u¿± do komunikacji z innymi. Ty te¿ je masz? ¦wietnie, to znaczy, ¿e nie jeste¶ z kamienia. Warto jednak zastanowiæ siê, co w³a¶nie utrwala siê na twojej twarzy. Chcesz wiedzieæ, jakie odczucia najczê¶ciej ci towarzysz±? Odczytasz to w³a¶nie z obecnych na twarzy zag³êbieñ.

Gdy jeste¶ z³y, mimowolnie marszczysz czo³o, funduj±c sobie zmarszczki w³a¶nie tam. Podobnie dzieje siê, gdy siê dziwisz. Radosny wyraz twarzy powoduje spore zwiêkszenie napiêcia miê¶ni. Czêste u¶miechanie siê objawi siê w okolicach oczu i ust. Nieszczery u¶miech jedynie w okolicach ust, poniewa¿ skurczy miê¶ni wokó³ oczu nie da siê wywo³aæ si³± woli. Przygnêbienie czy zmêczenie, bez innych emocji towarzysz±cych, prowadz± natomiast do spadku napiêcia miê¶ni, ich zwiotczenia, co mo¿e dawaæ efekt wyd³u¿enia twarzy.

Emocje s± po to, aby je prze¿ywaæ. Mo¿esz jednak po czê¶ci zresetowaæ je ze swojej twarzy. Jak? Poprzez uwalnianie napiêæ. A dok³adnie? Po pierwsze, staraj siê byæ ich ¶wiadoma. W pracy dzieñ w dzieñ siedzisz przed komputerem z podniesionymi brwiami, napiêtym ze skupienia czo³em i zaci¶niêtymi szczêkami? £ap siê na tym i koryguj. Najczê¶ciej pomaga ju¿ sama intencja. Powiedz sobie: "teraz rozlu¼niam miê¶nie twarzy". Mo¿esz w my¶lach zaj±c siê nimi kolejno partia po partii i obserwowaæ jak siê rozlu¼niaj±.

Ostatnio popularno¶ci± ciesz± siê tak¿e takie metody jak masa¿ twarzy czy joga twarzy. U ich sedna le¿y w³a¶nie uwalnianie nagromadzonych napiêæ miê¶ni. S± jak gimnastyka w skali mikro. W dodatku s± bardzo relaksuj±ce, a z pomoc± dostêpnych w Internecie wskazówek mo¿esz je wykonaæ sama. Bez ponoszenia ¿adnych kosztów.

Zdjêcie Arkana Reti Fusion Rich Cream, od¿ywczy krem na noc z retinolem i kwasem ferulowym 50ml Zdjêcie Ziaja PRO Czerwona Krem liftinguj±cy 250ml Zdjêcie W pu³apce my¶li. Jak skutecznie poradziæ sobie z depresj± stresem i lêkiem
Arkana Reti Fusion Rich Cre... Ziaja PRO Czerwona Krem lif... W pu³apce my¶li. Jak skutec...
Sprawd¼ ceny ? Sprawd¼ ceny ? Porównaj ceny ?
¼ród³o: Okazje.info
nawadniaj skórê od ¶rodka, p³ynami! nawadniaj skórê od ¶rodka, p³ynami! Shutterstock

Nawadniaj siê od ¶rodka - niekoniecznie sam± wod±

Nakarmiona, nawil¿ona? Nie zapomnij o nawodnieniu - tym od ¶rodka. P³yny to podstawa. W ogólnym rozrachunku powinna¶ dostarczaæ sobie ich 2 litry. Nie musisz wcale na si³ê poiæ siê wod± mineraln±. Zupy, soki (najlepiej ¶wie¿o wyciskane), herbatki owocowe, zio³owe, a tak¿e owoce i warzywa - o ile nie zamierzasz nawadniaæ siê g³ównie czarn± herbat±, kaw± i napojami gazowanymi - twoja skóra skorzysta.

Chcesz podtunningowaæ nawadnianie? Siêgnij po zielon± lub bia³± herbatê, która zawiera ca³± moc antyoksydantów. Im mniej sfermentowane li¶cie, tym ich wiêcej, dlatego tradycyjna czarna herbata w tym zestawieniu nie wypada najlepiej.

stres a m³odo¶æ skóry stres a m³odo¶æ skóry Shutterstock

Stres - skóra denerwuje siê razem z tob±

Ledwo co godzisz wszystkie obowi±zki, bywa, ¿e czujesz siê przyt³oczony zobowi±zaniami i na³o¿onymi na ciebie wymaganiami? Powodów stresu mo¿e byæ multum. W nieprzyjemnym stanie nie jeste¶ sam - razem z tob± stresuje siê twoja skóra. Na niej w wielu przypadkach jak na d³oni odzwierciedlaj± siê nêkaj±ce ciê problemy. Mog± objawiæ siê w postaci zaczerwienieñ, swêdzenia, nadwra¿liwo¶ci, obrzêku czy nasilenia chorób dermatologicznych. W krwiobiegu grasuje wspomniany ju¿ kortyzol i adrenalina, os³abiaj±c strukturê skóry.

Recepta? Wcale nie urodowa. Zadbanie o czas na odpoczynek i relaks to niezast±piony sposób na do³adowanie baterii. Po wakacjach zazwyczaj s³yszysz wiele komplementów dotycz±cych wygl±du? To spokój i rozprê¿enie zdzia³a³o cuda. Na co dzieñ psycholodzy zalecaj± popracowaæ nad interpretacj± zdarzeñ, szczególnie tych obci±¿aj±cych. Natê¿enie odczuwanego stresu, w du¿ej mierze zale¿y od tego, czy uznamy dan± sytuacjê za zagro¿enie czy za wyzwanie, któremu jeste¶my w stanie sprostaæ. Czêsto okazuje siê, ¿e w rzeczywisto¶ci mamy wiele zasobów, w postaci cech czy umiejêtno¶ci, które u³atwi± nam zadanie, pozwol± dostrzec mo¿liwo¶ci zamiast pogr±¿aæ siê w beznadziei. Z obni¿eniem kr±¿±cych w organizmie hormonów stresu dobrze rozprawi siê te¿ wysi³ek fizyczny.

Czytaj:

Jak pozbyæ siê stresu w kwadrans lub szybciej

4 g³ówne ¼ród³a stresu

wp³yw palenia na skórê wp³yw palenia na skórê Shutterstock

Papierosy, czyli dodaj swojej skórze nawet 10 lat

Wydajesz fortunê na kremy i specyfiki, które maj± poprawiæ kondycjê twojej skóry i zapobiec starzeniu siê? Wklepujesz je rano i wieczorem, a pomiêdzy? Stres, ferwor pracy i papieros odpalany od papierosa. Stop. To doskona³y sposób na dorobienie siê przedwczesnych zmarszczek.

Wykazano, ¿e palacze wygl±daj± na o 5-10 lat starszych ni¿ wskazuje na to ich metryka. Badania przeprowadzone w St. Thomas Hospital w Londynie pokaza³y, ¿e w¶ród bli¼niaków, w których jedno z rodzeñstwa pali³o, a drugie nie, palacze mieli nie tylko wiêcej zmarszczek, ale te¿ skórê o ponad 40 proc. cieñsz±.

Co siê dzieje, gdy palisz? Po pierwsze karmisz siê wolnymi rodnikami, które skutecznie przyspieszaj± procesy starzenia. Nikn± te¿ twoje zasoby witaminy C, cennego przeciwutleniacza i naturalnego wroga zabójczych wolnych rodników. Papierosy stanowi± te¿ zagro¿enie dla kolagenu - bia³ka strukturalnego skóry, które odpowiada za jej sprê¿ysto¶æ, nawil¿enie i napiêcie. Z wiekiem wytwarzamy go coraz mniej, a jego ubytki wprost przek³adaj± siê na powstawanie zmarszczek. Nikotyna niszczy równie¿ elastynê, dziêki której skóra po ¶ci¶niêciu czy odkszta³ceniu, bez problemu wraca do swoich pierwotnych kszta³tów. Regularne i intensywne palenie mo¿e pog³êbiæ tak¿e zmarszczki mimiczne wokó³ ust, wynikaj±ce z ci±g³ego uk³adania ich w dzióbek. Z tego wzglêdu niektórzy nazywaj± je "zmarszczkami palacza".

Najlepiej w ogóle zrezygnowaæ z palenia. W twoim przypadku to nierealne? Mo¿e po prostu ogranicz liczbê wypalanych papierosów - to te¿ ma sens, bo im mniej substancji zawartych w dymie tytoniowym przyswajasz, tym mniej zaburzone wytwarzanie kolagenu. Ograniczenia w ogóle nie wchodz± w rachubê? Przynajmniej postaraj siê uzupe³niaæ systematycznie uszczuplane przez papierosy pok³ady przeciwutleniaczy - takich jak wspomniane ju¿ witaminy A, C czy E.

Je¶li jednak zdecydujesz siê na rzucenie na³ogu, czeka ciê nagroda. Ju¿ po 6 tygodniach mo¿esz liczyæ na poprawê kolorytu skóry. Bêdzie ona równie¿ lepiej reagowaæ na kosmetyki od¿ywcze, czerpi±c z nich wiêcej dobrego. Nie mówi±c ju¿ o licznych innych korzy¶ciach z po¿egnania papierosów, które zapewne doskonale znasz.

Nowe opakowania papierosów: o co chodzi?

Najmocniejsze kampanie antynikotynowe

dzia³anie s³oñca na skórê dzia³anie s³oñca na skórê Shutterstock

S³oñce: przyjaciel czy wróg?

Ekspozycja na s³oñce ma nawet wiêkszy wp³yw na stan naszej skóry ni¿ geny - twierdzi Darrick Antell, chirurg plastyczny na ³amach "The Daily Mail".

Promieniowanie UV przyspieszaj± ubytki kolagenu i elastyny - bia³ek odpowiedzialnych m. in. za witalno¶æ skóry. Opalanie przyspiesza procesy starzenia - informuj± zewsz±d specjali¶ci. Mówi siê, ¿e gdyby cz³owiek nie by³ wystawiony na negatywne oddzia³ywania ¶rodowiska zewnêtrznego, pierwsze zmarszczki pojawia³yby siê w wieku 60 lat. Tymczasem ich zacz±tki mo¿emy obserwowaæ najczê¶ciej ju¿ po 25. urodzinach. Powinna¶ uciekaæ przed ka¿dym promieniem?

Nie ma co panikowaæ. S³oñce nie jest twoim wrogiem. Jest potrzebne chocia¿by do wytworzenia niezbêdnej ko¶ciom witaminy D. Natura w koñcu wiedzia³a co robi, lokuj±c cz³owieka na ziemi, a nie pod ni±. Niewystarczaj±ca ilo¶æ ¶wiat³a, chocia¿by w ch³odniejsze pory roku, mo¿e odbiæ siê na naszym nastroju, jest jednym z czynników odpowiedzialnych za depresjê sezonow±. Gdy tracisz animusz, lubisz siê trochê pogrzaæ?

Aby na wystawianiu siê na promienie, zyska³o nie tylko twoje samopoczucie, ale jednocze¶nie nie ucierpia³o twoje zdrowie i uroda, wystarczy odrobina rozs±dku. Je¶li ju¿ paradujesz w s³oñcu, koniecznie u¿yj kremu z filtrem dostosowanym do twojej karnacji, nie wystawiaj siê na przys³owiow± patelniê. Piêkna opalenizna trwa krótko, a konsekwencje tej zdobytej za wszelk± cenê, zostan± z tob± na sta³e. Dlatego pamiêtaj, by chroniæ skórê, szczególnie tam, gdzie jest cienka: twarz (na powiekach ma tylko pó³ milimetra), szyja i rêce. Tam naj³atwiej o szkody i tam najszybciej zauwa¿ysz oznaki starzenia. Koniecznie bryluj w dobrych okularach s³onecznych - ochronisz delikatn± skórê i zaoszczêdzisz sobie mru¿enia oczu - a przez to tak¿e m. in. pionowej zmarszczki pomiêdzy brwiami.

K±piele s³oneczne sprawiaj±, ¿e skóra nabiera piêknych barw i wydajesz siê atrakcyjniejsza? Podobny efekt osi±gniesz, stosuj±c samoopalacze. To sposób na z³ocist± skórê bez przedwczesnych zmarszczek wiêkszo¶ci topowych modelek. Boisz siê, ¿e nierównomiernie rozprowadzisz kosmetyk i zamiast siê upiêkszyæ, oszpecisz siê? Zadbaj o koloryt skóry od ¶rodka, poprzez dietê, dostarczaj±c karotenu.