Zim± stara³a¶ siê dok³adnie wysuszyæ w³osy przed wyj¶ciem na dwór. Jednak gor±ce i suche powietrze z suszarki bardzo im zaszkodzi³o. £uski w³osów pootwiera³y siê, kosmyki sta³y siê przesuszone i ³amliwe.
Koniec z tym: na wiosnê mo¿esz pozwoliæ w³osom, by spokojnie dosch³y w pokojowej temperaturze. Wystarczy, ¿e starannie je rozczeszesz i wytrzesz. Je¶li masz czas, a na dworze jest przyjemnie i ciep³o, wyjd¼ np. na balkon i ciesz siê wiosennym s³oñcem.
Brak witamin i mikroelementów, spowodowany niedostatkami w zimowej diecie, nie pozosta³ bez wp³ywu na kondycjê twoich w³osów. Teraz zaczê³y wypadaæ. Co¶ trzeba z tym zrobiæ.
Niby mo¿esz ³ykaæ preparaty witaminowe, ale nie zapominaj, ¿e nie zast±pi± one zbilansowanej diety, a ich skuteczno¶æ podwa¿y³y powa¿ne badania naukowe.
Zadbaj lepiej, by w twoim jad³ospisie nie zabrak³o produktów zawieraj±cych witaminy A i E: przede wszystkim zielonych warzyw, bogatej w witaminy z grupy B nieprzetworzonej ¿ywno¶ci, np. pe³noziarnistego chleba, nienasyconych kwasów t³uszczowych, które znajdziesz np. w rybach i oliwie, oraz niezbêdnej dla w³osów siarki. Zawieraj± j± rzodkiewki i cebula.
Pod wp³ywem niskiej temperatury, zw³aszcza je¶li chodzi³a¶ bez czapki, mog³o doj¶æ do mikrouszkodzeñ mieszków w³osowych. Twoja fryzura znacznie siê przerzedzi³a - ratunkiem mo¿e byæ mezoterapia skóry g³owy.
To nowoczesna metoda polegaj±ca na dostarczaniu substancji od¿ywczych w okolice mieszków w³osowych za pomoc± mikroiniekcji. Zabieg nie jest tani, ale rezultaty mog± byæ imponuj±ce. Mezoterapiê wykonuj± specjalistyczne kliniki chorób w³osów i niektóre gabinety kosmetyczne.
Koniec sezonu grzewczego to ulga dla twoich w³osów. Zima spêdzona w zamkniêtych pomieszczeniach sprawi³a, ¿e sta³y siê przesuszone i ³amliwe. Teraz potrzebuj± odpowiedniego nawil¿enia.
Nie wystarczy zwyk³a od¿ywka, najlepiej na³o¿yæ na w³osy nawil¿aj±c± maskê. Sprawd¼, jak czêsto mo¿na j± bezpiecznie stosowaæ (taka informacja powinna byæ na opakowaniu). Zazwyczaj raz na dwa tygodnie. Mo¿emy te¿ zafundowaæ sobie seriê profesjonalnych zabiegów w salonie fryzjerskim. Nawil¿anie od zewn±trz nie wystarczy: zacznij równie¿ piæ przynajmniej 1.5 litra wody mineralnej dziennie.
Mi³o siê wspomina karnawa³owe szaleñstwa, ale w³osy odczuwaj± ich skutki do dzi¶. Lakier, prostownica, wosk, no i to farbowanie, co miesi±c, by przypadkiem nie pojawi³y siê odrosty. Wiosn± postaw na naturalno¶æ: bêdziesz wygl±daæ piêknie a w³osy odetchn±.
Wybierz krótsz± fryzurê, tak±, któr± mo¿na u³o¿yæ przeczesuj±c w³osy po myciu palcami. Ufarbuj w³osy na kolor zbli¿ony do naturalnego, mo¿esz u¿yæ naturalnych barwników, b±d¼ ³agodniejszych ¶rodków koloryzuj±cych. Zrezygnuj z lakieru do w³osów.
My¶la³a¶, ¿e zim± w³osy siê nie brudz±? Nieprawda. Co najwy¿ej, mniej to widaæ. Zbyt rzadkie mycie w³osów to czêsty b³±d pielêgnacyjny. Skóra g³owy ca³y czas produkuje sebum, które zalega i staje siê po¿ywk± dla grzybów i bakterii. Kurz i resztki produktów do stylizacji dope³niaj± dzie³a zniszczenia. Teraz twoje w³osy s± przyklapniête i pozbawione witalno¶ci.
Najwy¿szy czas powróciæ do prawid³owej pielêgnacji. W³osy normalne i suche myjemy dwa razy w tygodniu, u¿ywaj±c odpowiednio dobranych kosmetyków. Je¶li mamy problem z przet³uszczaniem siê w³osów, myjemy je nawet codziennie, u¿ywaj±c ³agodnego szamponu.
W³osy po³amane, spl±tane, z rozdwajaj±cymi siê koñcówkami to czêsty problem po zimie. Przyczyn± bywaj± uszkodzenia mechaniczne: silny wiatr, ciê¿kie nakrycia g³owy, z³e ciêcie i nieodpowiednia pielêgnacja.
W³os traci swoj± spójno¶æ i rozczepia siê w kierunku nasady. Najlepszym sposobem na poprawê kondycji takich w³osów jest konsekwentne, najlepiej raz na miesi±c, podcinanie koñcówek. Przy szczotkowaniu i innych zabiegach pielêgnacyjnych nale¿y byæ delikatnym: ¿adnego szarpania, gniecenia: ³amliwe w³osy tego nie lubi±.
Warto je za to zabezpieczaæ np. p³ynnym jedwabiem przed dalszym zniszczeniem. W sprzeda¿y s± ca³e serie kosmetyków pielêgnacyjnych dla w³osów ³amliwych.
£upie¿ to czêsta pami±tka po zimie: noszenie czapek podra¿nia skórê g³owy i sprzyja rozwojowi dro¿d¿aka, który wywo³uje tê przypad³o¶æ. £uszcz±cy siê naskórek nieestetycznie wygl±da i psuje nam humor.
Wiosn± czas siê ostro wzi±æ do roboty, by doprowadziæ w³osy do zdrowia. Je¶li nie pomagaj± przeciw³upie¿owe kosmetyki z drogerii, trzeba odwiedziæ dermatologa, który przepisze nam preparat apteczny o wiêkszym stê¿eniu substancji leczniczych.
Czêsto nie zdajemy sobie sprawy, jak du¿e znaczenie ma mikrokr±¿enie w skórze g³owy dla kondycji naszych w³osów. Wystarczy, ¿e nagle zmieni siê temperatura otoczenia, np. wyjdziemy z ciep³ego pomieszczenia na mróz, a wra¿liwa na takie okoliczno¶ci skóra g³owy doznaje termicznego szoku. Naczynia krwiono¶ne obkurczaj± siê, mieszki w³osowe nie otrzymuj± odpowiedniej ilo¶ci substancji od¿ywczych.
Wiosn± widaæ tego efekty: w³osy s± cienkie, ¼le siê uk³adaj±. Pomóc mo¿e masa¿ skóry g³owy. Podczas ka¿dego mycia okrê¿nymi ruchami masujmy g³owê przez 5-10 minut. Doskona³ym zabiegiem o¿ywiaj±cym w³osy jest te¿ ich delikatne poci±ganie, pasmo po pa¶mie, ka¿dego wieczoru.
To by³± ciê¿ka zima: grypa, angina, zapalenie oskrzeli. Kilka razy bra³a¶ antybiotyk. Efekt jest taki, ¿e twoje w³osy dos³ownie przesta³y trzymaæ siê g³owy. Tak bywa, gdy organizm musia³ walczyæ z wysok± gor±czk±. Dodatkowo w³osy kumuluj± substancje zawarte w lekach, które zwalczaj± infekcje, ale nie s± obojêtne dla organizmu.
Nie warto czekaæ, a¿ problem sam ust±pi: trzeba zafundowaæ sobie i w³osom kuracjê oczyszczaj±c±, przede wszystkim w postaci odpowiedniej diety, zawieraj±cej du¿o antyoksydantów. Warto tez wspomóc siê zio³ami. Doskonale robi ziele bratka i napar ze skrzypu, warto piæ du¿o zielonej herbaty. Je¶li w³osy wypadaj± bardzo intensywnie, trzeba jeszcze raz odwiedziæ lekarza. Zapewne zaleci wykonanie podstawowych badañ laboratoryjnych, by stwierdziæ czy nie mamy, np. niedoborów ¿elaza.