Ciemnobrązowe lub brunatne przebarwienia na twarzy kojarzą się najczęściej z konsekwencją zbyt długiego przebywania na słońcu w okresie letnim. Jest to oczywiście jedna z głównych, jednak nie jedynych, przyczyn problemu. Często bowiem pojawianie się przebarwień na twarzy może świadczyć o problemach ze zdrowiem: chorobach skóry czy schorzeniach narządów wewnętrznych.
Plamy pojawiające się na twarzy, ale także na skórze szyi czy dekoltu, stanowią dość spory problem natury estetycznej dla niemal wszystkich kobiet - to właśnie u nich najczęściej pojawia się ta uciążliwość. Ciemne plamy na twarzy mogą być przebarwieniami, ale także ostudą. W skórze znajduje się mnóstwo komórek odpowiedzialnych za wydzielanie melaniny, czyli barwnika skóry. Plamy na skórze są wynikiem ich zaburzonego działania - na przykład wskutek ich nadmiernej reaktywności lub nagromadzenia się dużej ilości w niektórych partiach ciała. Im częstsza i dłuższa ekspozycja na promieniowanie UV, tym większe prawdopodobieństwo powstania plam na skórze - promienie słoneczne aktywują bowiem pracę melanocytów. Taka sytuacja zdarza się nie tylko na skórze twarzy, ale także dekoltu, biustu czy ramion. Im więcej wiosen za nami, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się ciemnych plam.
Prócz wieku i problemu z równomiernym rozłożeniem się komórek barwnikowych pod skórą, istnieje jeszcze kilka innych czynników powodujących powstawanie plam:
Ostuda dokucza najczęściej młodym kobietom, w wieku rozrodczym - charakteryzuje się brązowymi i szarymi przebarwieniami na skórze policzków, górnej wargi, podbródka czy czoła. Największy wpływ na pojawianie się ostudy ma właśnie antykoncepcja hormonalna, zmiany hormonalne w czasie ciąży czy też nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Przebarwienia na twarzy w ciąży ustępują zwykle po porodzie i uregulowaniu się gospodarki hormonalnej. Plamy na skórze twarzy pojawiają się również po menopauzie, jako efekt zaprzestania produkcji żeńskich hormonów: progesteronu i estrogenów. Plamy przebarwieniowe mają zwykle kolor w różnych odcieniach brązu, są dość symetryczne, a także nie mają wyznaczonej wyraźniej granicy. Inną kategorią powstawania nieestetycznych plam na twarzy są przebarwienia na twarzy po trądziku. Trądzik o podłożu bakteryjnym często po ustąpieniu pozostawia "pamiątkę" w postaci przebarwień na twarzy. Najczęściej jest to efekt rozdrapywania wyprysków lub trudnego gojenia się zmian.
Pojawienie się plam na twarzy nie oznacza tego, że musimy je zaakceptować. Istnieje kilka sposobów na to, aby się ich pozbyć. Najskuteczniejsze są preparaty kosmetyczne z wysokiej półki lub apteczne, jednak zanim po nie sięgniesz, warto wypróbować kilka domowych sposobów. Przy mniejszych lub w miarę świeżysz plamach poradzą sobie doskonale, te większe zaś - przygotują do rozjaśnienia innymi metodami. Co powinnaś wypróbować?
To również może cię zainteresować: