Przebarwienia na twarzy - skąd się biorą, jak się ich pozbyć?

Przebarwienia na twarzy mogą stanowić poważny problem estetyczny. Twarz i piękna skóra to wizytówka każdego człowieka - niezależnie od płci i wieku. Wiele osób dokłada wszelkich starań, by ich twarz była w nienagannej kondycji i wyglądała zawsze promiennie i świeżo. Niestety nie zawsze udaje zachować się ten stan, a na skórze często pojawiają się wypryski, piegi, popękane naczynka, czy w końcu przebarwienia. Z częścią z nich można sobie poradzić, inne ustąpią samoistnie po jakimś czasie, jeszcze inne - pozostaną już na zawsze. Skąd biorą się przebarwienia na twarzy, jak je eliminować?

Przebarwienia na twarzy - od słońca?

Ciemnobrązowe lub brunatne przebarwienia na twarzy kojarzą się najczęściej z konsekwencją zbyt długiego przebywania na słońcu w okresie letnim. Jest to oczywiście jedna z głównych, jednak nie jedynych, przyczyn problemu. Często bowiem pojawianie się przebarwień na twarzy może świadczyć o problemach ze zdrowiem: chorobach skóry czy schorzeniach narządów wewnętrznych.

Przebarwienia na twarzy - przyczyny

Plamy pojawiające się na twarzy, ale także na skórze szyi czy dekoltu, stanowią dość spory problem natury estetycznej dla niemal wszystkich kobiet - to właśnie u nich najczęściej pojawia się ta uciążliwość. Ciemne plamy na twarzy mogą być przebarwieniami, ale także ostudą. W skórze znajduje się mnóstwo komórek odpowiedzialnych za wydzielanie melaniny, czyli barwnika skóry. Plamy na skórze są wynikiem ich zaburzonego działania - na przykład wskutek ich nadmiernej reaktywności lub nagromadzenia się dużej ilości w niektórych partiach ciała. Im częstsza i dłuższa ekspozycja na promieniowanie UV, tym większe prawdopodobieństwo powstania plam na skórze - promienie słoneczne aktywują bowiem pracę melanocytów. Taka sytuacja zdarza się nie tylko na skórze twarzy, ale także dekoltu, biustu czy ramion. Im więcej wiosen za nami, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się ciemnych plam.

Prócz wieku i problemu z równomiernym rozłożeniem się komórek barwnikowych pod skórą, istnieje jeszcze kilka innych czynników powodujących powstawanie plam: 

Ostuda dokucza najczęściej młodym kobietom, w wieku rozrodczym - charakteryzuje się brązowymi i szarymi przebarwieniami na skórze policzków, górnej wargi, podbródka czy czoła. Największy wpływ na pojawianie się ostudy ma właśnie antykoncepcja hormonalna, zmiany hormonalne w czasie ciąży czy też nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Przebarwienia na twarzy w ciąży ustępują zwykle po porodzie i uregulowaniu się gospodarki hormonalnej. Plamy na skórze twarzy pojawiają się również po menopauzie, jako efekt zaprzestania produkcji żeńskich hormonów: progesteronu i estrogenów. Plamy przebarwieniowe mają zwykle kolor w różnych odcieniach brązu, są dość symetryczne, a także nie mają wyznaczonej wyraźniej granicy. Inną kategorią powstawania nieestetycznych plam na twarzy są przebarwienia na twarzy po trądziku. Trądzik o podłożu bakteryjnym często po ustąpieniu pozostawia "pamiątkę" w postaci przebarwień na twarzy. Najczęściej jest to efekt rozdrapywania wyprysków lub trudnego gojenia się zmian. 

Jaka dieta, taka twarz. Uważaj, co jesz, bo to widać na twarzy!

Przebarwienia na twarzy - domowe sposoby rozjaśniania 

Pojawienie się plam na twarzy nie oznacza tego, że musimy je zaakceptować. Istnieje kilka sposobów na to, aby się ich pozbyć. Najskuteczniejsze są preparaty kosmetyczne z wysokiej półki lub apteczne, jednak zanim po nie sięgniesz, warto wypróbować kilka domowych sposobów. Przy mniejszych lub w miarę świeżysz plamach poradzą sobie doskonale, te większe zaś - przygotują do rozjaśnienia innymi metodami. Co powinnaś wypróbować? 

  • regularne złuszczanie naskórka - peeling nie tylko delikatnie rozjaśni skórę, usuwając martwy i ciemny naskórek, ale przede wszystkim przygotuje ją do przyjęcia składników aktywnych 
  • cytryna - uważana jest za jedną z najskuteczniejszych broni w walce z przebarwieniami na skórze. Świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny przecieraj plamy. Uwaga jednak na brwi i włosy - mogą się rozjaśnić pod wpływem działania soku! Omijaj więc te okolice.
  • ogórek - ogórek również wykazuje działanie rozjaśniające. W dodatku nawilża skórę i odświeża ją, pozostawiając rześką na długo. W walce z plamami pomocne będzie stosowanie maseczki z ogórka - wystarczy pokroić go w plastry bądź zetrzeć na tarce i nakładać na około 15-20 minut na oczyszczoną skórę twarzy. Możesz połączyć wybielające działanie ogórka i cytryny i dodać kilka jej kropel. 
  • soda oczyszczona - nie tylko wybiela skórę, ale także delikatnie złuszcza martwy naskórek. Aby uzyskać wybielająco - oczyszczającą maseczkę, do niewielkiej ilości sody dodaj kilka kropel wody, a następnie powstałą papkę nałóż na twarz i pozostaw na kilka minut. Aby zintensyfikować jej działanie, sodę możesz również delikatnie wmasować w skórę twarzy, a w szczególności w miejscach, gdzie przebarwienia są największe. 

To również może cię zainteresować:

Więcej o: