Opryszczka - przyczyny, objawy, leczenie

Opryszczka to choroba wirusowa, którą bardzo łatwo można się zarazić. Opryszczkę wargową wywołuje wirus HSV1, natomiast opryszczkę narządów płciowych - HSV2. Mimo że nosicielami wywołującego ją patogenu jest blisko 80 proc. populacji, to choruje zaledwie polowa. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie medycyna nie potrafi odpowiedzieć.

Opryszczkę wargową, nazywaną potocznie „zimnem" lub opryszczką na ustach, wywołuje wirus HSV1. Patogen zazwyczaj przenosi się drogą kropelkową, ale nie tylko. Bardzo często zdarza się, że osoby, u których pojawiła się zmiana rozdrapują pęcherzyki, które wypełnione są płynem „wzbogaconym" o wirusa. Jeśli nie umyją rąk, na których znajduje się już patogen, w najlepszym wypadku zafundują sobie kolejną opryszczkę np. wokół warg, w najgorszym, jeśli dłonie powędrują do oczu - opryszczkowe zapalenie gałki ocznej.

Mimo że można go przenieść na rękach HSV1 nie wywołuje opryszczki narządów płciowych. Za jej rozwój odpowiada HSV2. Oba wirusy należą do te j samej grupy co wirus ospy czy półpaśca.

Opryszczka wargowa – objawy

Wirus odpowiedzialny za rozwój opryszczki wargowej atakuje przede wszystkim skórę lub błony śluzowe wokół ust i nosa. Pierwszym sygnałem, że coś zaczyna się dziać jest swędzenie skóry, bardzo często jest też napięta i piecze. Po kilku dniach na wardze pojawiają się malutkie grudki, które zmieniają się bolesne pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Następnie (zazwyczaj po upływie 6-10 dni) pękają, a na ich miejscu pojawia się bolesna nadżerka. W ciągu tygodnia ranki zaczynają się goić, trzeba jednak pamiętać, że pokrywający je strupek jest bardzo delikatny i łatwo go zdrapać. Lepiej go nie dotykać i pozwolić wygoić się opryszczce, w przeciwnym razie grozi nam zakażenie bakteryjne, a to nie tylko wydłuży leczenie, ale i zwiększa prawdopodobieństwo, że na skórze zostanie blizna. 

Opryszczka wargowa – jak można się zarazić?

Wirus HSV1 przenosi się niezwykle łatwo. Wystarczy pocałunek z osobą, u której już pojawiły się charakterystyczne pęcherzyki, napicie się z tej samej szklanki czy butelki, czy użycie tego samego widelca.

Jeśli do tej pory nigdy nie mieliśmy opryszczki na ustach lepiej unikać sytuacji, w których możemy złapać wirusa. Raz zakażeni wirusem HSV1 możemy do końca życia borykać się powracającymi opryszczkami. U nosicieli wirus kryje się w komórkach nerwowych. Nawet drobne osłabienie czy spadek odporności może sprawić, że patogen się „obudzi" i zafunduje nam stan zapalny, bolesne pęcherzyki i powrót choroby.

Zobacz wideo Czy rosół leczy przeziębienie? [NaZdrowie]

Leczenie opryszczki wargowej

Aby pozbyć się opryszczki szybko i skutecznie najlepiej jest zacząć działać już w chwili, gdy pojawi się swędzenie. W takich sytuacjach może wybrać się do apteki i poprosić farmaceutę, aby preparat, który nie dopuści do rozwoju opryszczki. Możemy też spróbować walczyć ze szpecącą zmianą domowymi sposobami. Zamiast pasty do zębów, które jedynie schładza, a nie leczy, znacznie więcej korzyści przyniesie posmarowanie chorego miejsca tabletką polopiryny zmoczoną wcześniej w wodzie. Lek ten działa przeciwzapalnie i użyty odpowiednio wcześnie może zapobiec rozwojowi opryszczki. Warto też sięgnąć po maść cynkową, która działa antyseptycznie.

Jeśli taka pierwsza pomoc nie przynosi rezultatów i opryszczka nie zniknie po dwóch tygodniach, należy skonsultować się lekarzem dermatologiem. Być może konieczne będzie stosowanie maści z antybiotykiem, a tych na wyjątkowo opornego wirusa nie dostaniemy w aptece bez recepty.

Opryszczka wargowa – jak uniknąć zakażenia?

Mimo że raz złapany wirus nigdy nas już nie opuści, nie oznacza to jednak, że każdy spadek formy musu się wiązać z pojawieniem się na wardze szpecącej opryszczki. Pamiętając o kilku prostych zasadach możemy znacząco zmniejszyć częstotliwość jest występowania. Należy przede wszystkim:

  • myć ręce (mydłem i ciepłą wodą) po każdym dotknięciu pęcherzyków oraz po każdym posmarowaniu opryszczki kremem;
  • nie dotykać dłońmi, które wcześniej kręciły się wokół „zajętej" przez opryszczkę, oczu, zwłaszcza podczas makijażu czy demakijażu, jeśli wirus trafi do gałki ocznej może wywołać opryszczkowe zapalenie;
  • dopóki opryszczka nie minie nie całuj innych, zwłaszcza małych dzieci;
  • korzystaj z oddzielnego ręcznika do twarzy;
  • kubki, sztućce czy szklanki myj w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu;
  • jeśli nosisz szkła kontaktowe nie zwilżaj ich śliną;
  • jeśli masz zaplanowaną wizytę u dentysty u kosmetyczki, lepiej ją odwołaj, stomatolog może przenieść wirusa do jamy ustnej, a to może się skończyć opryszczkowym zapaleniem jamy ustnej, kosmetyczka może roznieść opryszczkę po całej twarzy.

Opryszczka narządów płciowych - objawy i leczenie

Wirus Herpes simplex typ 2 (HSV2) odpowiedzialny za opryszczkę narządów płciowych (genitalną) przenosi się przede wszystkim podczas stosunku seksualnego z zakażoną osobą, bez odpowiedniego zabezpieczenia. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj po 2-7 dniach. W pierwszej kolejności na genitaliach tworzą się swędzące pęcherzyki, które przeobrażają się w bolesne ranki. Poza tymi objawami u chorego może pojawić się gorączka, uczucie osłabienia/ogólnego rozbicia, bolesność przy oddawaniu moczu oraz powiększenie węzłów chłonnych.

Lepiej na leczyć ich na własną rękę i od razu udać się do specjalisty. Ten przepisze lek przeciwwirusowy w doustnych tabletkach i w kremie - do smarowania miejscowego. Samodzielnie można jedynie łagodzić objawy, np. poprzez suplementację witamin B1 i B12, stosowanie kąpieli z dodatkiem olejku geraniowego (codziennie), stosowanie środków łagodzących podrażnienia, np. rumianku, żelu z aloesu.

Niestety, opryszczka narządów płciowych może nawracać, bo i w tym przypadku "uśpiony" wirus tylko czeka na chwilę osłabienia organizmu, by się uaktywnić. Warto pamiętać, że ten rodzaj wirusa nie wywołuje opryszczki wargowej.

Warto również wiedzieć, że opryszczka narządów płciowych jest najbardziej zakaźna wtedy, gdy pojawią się pierwsze objawy choroby. Najczęściej symptomy rozwijają się od 2 do 20 dni po kontakcie z osobą zarażoną i w tym czasie ryzyko zakażenia jest największe.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: