Zimno na ustach - jak się go pozbyć?

Zimno na ustach, czyli opryszczka wargowa, to choroba wirusowa, którą bardzo łatwo można się zarazić. Szacuje się, że nosicielami wywołującego ją patogenu jest blisko 80 proc. populacji, jednak choruje ok. połowa nosicieli.

Opryszczkę wargową, nazywaną potocznie „zimnem na ustach” wywołuje wirus HSV1. Przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową. Czasem jednak zdarza się, że osoby, u których pojawiła się zmiana rozdrapują pęcherzyki, które wypełnione są płynem z wirusem. W ten sposób „roznoszą” wirusa po całej twarzy. Może się też zdarzyć, że patogen trafi do jamy ustnej lub oka i wywoła opryszczkowe zapalenie jamy ustnej lub opryszczkowe zapalenie gałki ocznej.

Mimo że można go przenieść na rękach HSV1 nie wywołuje opryszczki narządów płciowych. Za jej rozwój odpowiada HSV2. Oba wirusy należą do te j samej grupy co wirus ospy czy półpaśca. 

Zimno na ustach (opryszczka wargowa) – objawy

Wirus odpowiedzialny za rozwój opryszczki wargowej atakuje przede wszystkim skórę lub błony śluzowej wokół ust i nosa. Pierwszym sygnałem, że coś zaczyna się dziać jest swędzenie skóry, dodatkowo jest ona napięta i piecze. Po kilku dniach na wardze pojawiają się malutkie grudki, które zmieniają się bolesne pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Następnie (najczęściej po upływie maksymalnie 10 dni) pękają, a na ich miejscu pojawia się bolesna nadżerka. W ciągu tygodnia ranki zaczynają się goić, trzeba jednak pamiętać, że pokrywający je strupek jest bardzo delikatny i łatwo go zdrapać. Lepiej go nie dotykać i pozwolić wygoić się opryszczce, w przeciwnym razie grozi nam zakażenie bakteryjne, a to nie tylko wydłuży leczenie, ale i zwiększa prawdopodobieństwo, że na skórze zostanie blizna. 

Zimno na ustach (opryszczka wargowa) – jak można się zarazić?

Wirus HSV1 przenosi się niezwykle łatwo. Wystarczy pocałunek z osobą, u której już pojawiły się pierwsze objawy, napicie się z tej samej szklanki czy butelki, czy użycie tego samego widelca.
Jeśli do tej pory nigdy nie mieliśmy zimna na ustach (opryszczki wargowej) lepiej unikać sytuacji, w których możemy złapać wirusa, bo jednorazowa infekcja może sprawić, że wirus zostanie z nami do końca życia i co jakiś czas będzie uaktywniał.

U osób, które są zakażone, wirus kryje się w komórkach nerwowych. Nawet drobne osłabienie czy chwilowy spadek odporności może sprawić, że patogen się „obudzi” i zafunduje nam stan zapalny i bolesne pęcherzyki.

Domowe sposoby na leczenie opryszczki wargowej

Aby pozbyć się opryszczki szybko i skutecznie najlepiej jest zacząć działać już w chwili, gdy pojawi się swędzenie. W takich sytuacjach najlepiej wybrać się do apteki i poprosić farmaceutę o preparat, który nie dopuści do rozwoju zimna na ustach (opryszki).

Możemy też spróbować walczyć ze szpecącą zmianą domowymi sposobami. Dość popularnym sposobem jest smarowanie zimna pastą do zębów, jednak pasta jedynie schładza zmianę, ale jej nie leczy. Ta metoda bardzo często dodatkowo podrażnia skórę i wydłużają czas gojenia. Jeśli chcemy leczyć się sami, znacznie więcej korzyści przyniesie posmarowanie chorego miejsca tabletką polopiryny zmoczoną wcześniej w wodzie. Lek ten działa przeciwzapalnie i użyty odpowiednio wcześnie może zapobiec rozwojowi opryszczki. Warto też sięgnąć po maść cynkową, która działa antyseptycznie.

Jeśli taka pierwsza pomoc nie przynosi rezultatów i opryszczka nie zniknie w przeciągu dwóch tygodni, należy skonsultować się dermatologiem. Być może konieczne będzie stosowanie maści z antybiotykiem, a te najskuteczniejsze może przepisać jedynie specjalista.

Opryszczka wargowa – jak uniknąć zakażenia?

Mimo że raz złapany wirus nigdy nas już nie opuści, nie oznacza to jednak, że każdy spadek formy musi się wiązać z pojawieniem się na wardze zimna. Pamiętając o kilku prostych zasadach możemy znacząco zmniejszyć częstotliwość jest występowania. Należy przede wszystkim:

  • myć ręce (mydłem i ciepłą wodą) po każdym dotknięciu pęcherzyków oraz po każdym posmarowaniu opryszczki kremem;
  • nie dotykać dłońmi, które wcześniej kręciły się wokół „zajętej” przez opryszczkę skóry, oczu, zwłaszcza podczas robienia lub zmywania makijażu, jeśli wirus trafi do gałki ocznej może wywołać opryszczkowe zapalenie gałki ocznej;
  • dopóki opryszczka nie minie nie całuj innych, zwłaszcza małych dzieci;
  • korzystaj z oddzielnego ręcznika do twarzy (pamiętaj, aby uprać go w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza);
  • kubki, sztućce czy szklanki myj w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu, jeśli używasz zmywarki nastawiaj zmywanie na najwyższą możliwą temperaturę;
  • jeśli nosisz szkła kontaktowe nie zwilżaj ich śliną, w przeciwnym razie wirus trafi do oka i doprowadzi do rozwoju opryszczkowego zapalenia gałki ocznej;
  • jeśli masz zaplanowaną wizytę u dentysty, czy u kosmetyczki, lepiej ją odwołaj, stomatolog może przenieść wirusa do jamy ustnej, a to może się skończyć opryszczkowym zapaleniem jamy ustnej, kosmetyczka może roznieść opryszczkę po całej twarzy;
  • jeśli często zmagasz się z zimnem na ustach, warto wraz z pojawieniem się pierwszych objawów, czyli swędzenia i pieczenia skóry, przyjmować leki przeciwwirusowe.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: