Zwykłe przeziębienie nie jest raczej groźne, jednak mimo wszystko może bardzo utrudnić życie. Codzienne funkcjonowanie staje się trudne - mamy katar, boli nas głowa (głównie zatoki), czujemy się osłabieni, mamy podwyższoną temperaturę. To tylko część objawów, jakie mogą nas dopaść. Oczywiście, wszystko zależy od rodzaju przeziębienia, ponieważ równie dobrze możemy przeziębić na przykład pęcherz. Wówczas będziemy odczuwać jego pieczenie i będziemy mieć kłopoty z oddawaniem moczu albo towarzyszyć nam będzie uczucie braku możliwości jego dokładnego opróżnienia (co będzie skutkować częstymi wizytami w toalecie).
W zależności od tego, jakie przeziębienie nas dopadło, takie środki powinniśmy zastosować. Jeśli chodzi o ogólne przeziębienie organizmu (zatkany nos, chrypka, kaszel), najlepsze mogą okazać się następujące metody:
A co jeśli to pęcherz przemarzł i to z nim mamy teraz problem? Jak pozbyć się bólu, pieczenia i parcia na pęcherz, które to objawy niesamowicie utrudniają życie i nie pozwalają się na niczym skupić? Niektórzy uważają, że zaziębiony pęcherz nie jest aż tak problematyczny - ale kto choć raz miał z nim kłopot, wie jak bardzo jest to nieznośne.
Najlepsze sposoby na przeziębiony pęcherz to stosowanie tak zwanych nasiadówek, czyli leczniczych kąpieli, które mają na celu przede wszystkim złagodzić ból i wygrzać pęcherz. Oczywiście, używamy ciepłej, a wręcz gorącej (ale nie wrzącej!) wody, do której można dodać łagodzące zioła, jak rumianek, dziurawiec czy sosnowe igliwie. Najpierw przygotowujemy napary z kilku torebek herbaty ziołowej albo też z sosnowego igliwia zalanego wrzątkiem - później zaś napary te wlewamy do wody, w której zamierzamy się kąpać. Sprawdzi się również termofor, który pozwoli rozgrzewać pęcherz (używajmy go jak najczęściej) oraz zioła moczopędne, które niejako oczyszczą organizm od środka. Są to wspomniany wcześniej rumianek, ale także i szałwia.
Czy w ciąży można stosować podobne metody leczenia przeziębienia, które zostały już wcześniej wymienione? Warto wiedzieć, że w ciąży wręcz zalecane są domowe metody leczenia, ponieważ wiele lekarstw mogłoby zaszkodzić maleństwu.
Najlepsze będzie stosowanie czosnku i cebuli, ponieważ są to naturalne antybiotyki. Można oczywiście stosować przeróżne rozgrzewające herbatki, a także parówki wspomagające leczenie zatok i kataru. Jeśli jednak pojawia się wysoka temperatura, należy wybrać się do lekarza - bywa że i tak przepisuje on antybiotyk, ponieważ korzyści dla matki są ważniejsze od korzyści dla płodu. Zawsze jednak zaczynamy od domowych sposobów na przeziębienie.
Wiele zaleceń pokrywa się doskonale z tymi przeznaczonymi dla osób dorosłych. Warto tylko pamiętać o takich szczegółach jak na przykład stosowanie maści rozgrzewającej dopiero od 5 roku życia - wcześniej nie jest to zalecane. Najlepiej więc zgłosić się z dzieckiem do lekarza, żeby otrzymać fachowe porady.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Domowe sposoby na przeziębienie. Co naprawdę działa?
To także może cię zainteresować: