Fotoodmładzanie IPL jest to zabieg z dziedziny medycyny estetycznej, polegający na usuwaniu śladów starzenia oraz pogorszonej kondycji skóry przy pomocy lasera IPL.
Istota tej metody polega na tym, że – w przeciwieństwie do tradycyjnych laserów - urządzenie emituje fale elektromagnetyczne o różnej długości oraz częstotliwości, co uwarunkowane jest rodzajem skóry oraz zmian skórnych, które poddawane są korekcie. Regulacja tych parametrów następuje poprzez nałożenie na laser odpowiednich końcówek, które ucinają wiązki światła do wskazanej długości. W związku z tym, przed każdym zabiegiem fotoodmładzania IPL konieczna jest konsultacja medyczna. Po obejrzeniu zmiany skórnej, wykwalifikowany i doświadczony w tym zakresie lekarz, dobiera odpowiednie parametry naświetlania.
Jest to bardzo ważny etap zabiegu, ponieważ skuteczność oraz ilość sesji fotoodmładzania zależy od prawidłowości doboru długości i częstotliwości fal elektromagnetycznych. Szeroki zakres fal lasera IPL wpływa na to, iż fotoodmładzaniu można poddać praktycznie każdy rodzaj skóry.
Emitowana energia z lasera IPL po zetknięciu się ze skórą częściowo lub całkowicie usuwa zmiany skórne, takie jak zmarszczki, przebarwienia czy rozszerzone pory.
Ponadto fotoodmładzanie IPL wpływa pozytywnie na produkcję kolagenu, czyli białko, odpowiedzialne za elastyczność oraz jędrność skóry.
Odpowiednio dobrane parametry fal elektromagnetycznych mogą również pomóc w leczeniu trądziku. Wiązki światła emitowane poprzez laser IPL wnikają w głąb skóry i hamują pracę gruczołów łojowych, przez co zmniejsza się produkcja sebum. Podczas zabiegu fotoodmładzania IPL następuje również degradacja bakterii, które wpływają na rozwój stanów zapalnych.
W zależności od ustawionych parametrów fali elektromagnetycznej, efekty zabiegu fotoodmładzania IPL są następujące:
Jak wynika z powyższej listy, zakres pozytywnych efektów jest bardzo szeroki, wobec czego zabieg fotoodmładzania poleca się osobom, które chcą zahamować proces starzenia się skóry lub usunąć istniejące już tego typu zmiany, ale też osobom młodym, które borykają się z trądzikiem.
Fotoodmładzanie jest to zabieg, który ma na celu poprawę kondycji skóry we wszystkich partiach ciała, jednakże najczęściej stosowany jest na twarz oraz jej okolice – szyję oraz dekolt. Jest to dużo mniej inwazyjna metoda niż peelingi chemiczne czy dermabrazja laserowa, jednakże nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży, osoby borykające się z chorobami skórnymi oraz chorych na cukrzycę.
Przed zabiegiem, należy skonsultować się z lekarzem, by dostosował on parametry lasera do zmian skórnych, które mają być usunięte. Sam zabieg fotoodmładzania twarzy powinien rozpocząć się od nałożenia specjalnego żelu chłodzącego, który ma na celu zapobieganie powstawaniu obrzęków. Następnie kosmetolog lub lekarz rozpoczyna naświetlanie twarzy poprzez przyłożenie głowicy lasera do wskazanych miejsc. Jedna sesja fotoodmładzania twarzy trwa od 20 do 40 minut. Aby uzyskać oczekiwane efekty, zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie. Zakłada się, że najlepsze rezultaty otrzymuje się po 5 sesjach, wykonywanych w 4-tygodniowych odstępach.
Pomiędzy zabiegami należy pielęgnować skórę preparatami intensywnie nawilżającymi, regenerującymi oraz dotleniającymi. Ponadto należy stosować kremy z filtrem UV, ponieważ promieniowanie słoneczne może skutkować pojawieniem się plam lub reakcji alergicznych. Przez kilka dni po fotoodmładzaniu twarzy trzeba również zrezygnować z makijażu, kosmetyków pielęgnacyjnych, zawierających alkohol, korzystania z sauny oraz intensywnej aktywności fizycznej.