Nadciśnienie tętnicze wtórne, zwane również nadciśnieniem objawowym, jest to choroba, która stanowi skutek uboczny innej choroby lub przyjmowania pewnych leków. Jest to stosunkowo rzadki rodzaj schorzenia, ponieważ wśród osób, które mają problem ze zbyt wysokim ciśnieniem, tylko u 5 proc. występuje nadciśnienie tętnicze wtórne.
Nadciśnienie tętnicze wtórne jest to charakterystyczna choroba, będąca wynikiem innego schorzenia lub stosowania leków oraz innych preparatów. W związku z tym, zwykle nie ma problemu z diagnozą przyczyny tego rodzaju nadciśnienia. Przyczyny nadciśnienia tętniczego wtórnego dzieli się na dwie grupy: częste oraz rzadkie. Do częstych przyczyn tej choroby zalicza się:
Podstawowe objawy nadciśnienia tętniczego wtórnego są takie same, jak w przypadku zwykłego nadciśnienia, czyli zbyt wysokie wartości ciśnienia. Ten rodzaj nadciśnienia diagnozuje się zwykle po objawach towarzyszących, które stanowią symptomy innych chorób.
W przypadku najczęściej występującego nadciśnienia wtórnego, spowodowanego chorobami nerek pojawiają się następujące objawy:
Jeżeli nadciśnienie tętnicze wtórne spowodowane jest obturacyjnym bezdechem sennym, chory odczuwa zmęczenie, silne bóle głowy oraz problemy z koncentracją i zaburzenia rytmu serca.
Trzecią, najczęstszą przyczyną nadciśnienia wtórnego jest zespół Conna, który polega na nadmiernym wydzielaniu aldosteronu przez nadnercza, co skutkuje uszkodzeniem naczyń krwionośnych, a w efekcie – nadciśnieniem. Chory, cierpiący na nadciśnienie wywołane tym schorzeniem odczuwa również skurcze, mrowienie i osłabienie mięśni, ma duże pragnienie oraz częstomocz.
Objawy, które bezpośrednio wskazują na to, że pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze wtórne (a przy tym na inną chorobę) to:
Ze względu na to, że nadciśnienie tętnicze wtórne wpływa na nieprawidłową pracę wielu narządów, diagnostyka, oprócz naocznych i odczuwalnych przez chorego objawów jest niemożliwa. Pacjenci, u których wystąpi podejrzenie nadciśnienia tętniczego wtórnego, kierowani są na badania krwi, moczu, a także mają wykonywane badania obrazowe. Oprócz tego, stale monitorowane jest ich ciśnienie.
Sposób leczenia nadciśnienia tętniczego wtórnego uzależniony jest od przyczyny, która ten stan wywołała. Jeżeli zdiagnozowano chorobę przyczyniającą się do wysokich wartości ciśnienia, leczenie polega na zniwelowaniu tego schorzenia. W przypadku nadciśnienia wywołanego przyjmowaniem konkretnych preparatów, lekarze zalecają odstawienie tych środków lub przepisują zamienniki. Często stosuje się leki w celu obniżenia ciśnienia, a niemalże zawsze, w ramach leczenia, zalecana jest zmiana diety na różnorodną i zbilansowaną oraz wdrożenie regularnej aktywności fizycznej.