Zapalenie spojówek - uważaj, wirusowym łatwo się zakazić. Jak długo dokucza?

Jak leczy się zapalenie spojówek? Czy jest groźne? Wszystkie choroby oczu wzbudzają w nas niepokój. Warto więc zapoznać się z ich przyczynami, rozpoznać i nie dopuścić do groźnych konsekwencji.

Zapalenie spojówek - co to jest?

Jak wygląda zapalenie spojówek? Co to jest? Przede wszystkim jest to jedna z najbardziej powszechnych chorób oczu. Jej powody i przebieg są różne, natomiast dotyczy ona spojówki, czyli cienkiej błony zapewniającej oku ochronę i odpowiedzialnej za rozprowadzanie łez. Niestety, cechuje ją duża wrażliwość. 

Co może wywołać zapalenie spojówek?

Jakie przyczyny może mieć zapalenie spojówek? Problemem jest wielość czynników, które mogą powodować tę chorobę. Co do zasady wyróżnia się zapalenia infekcyjne i nieinfekcyjne. Zapalenia infekcyjne dzielimy na wywoływane przez:

  • bakterie
  • grzyby
  • wirusy
  • chlamydie

Zapalenia nieinfekcyjne mogą być wywoływane przez czynniki fizyczne, chemiczne, alergie, mieć charakter odczynowy lub występować jako choroba towarzysząca np. grypy, odry czy różyczki

Zobacz wideo Dowiedz się więcej o zapaleniu spojówek

Zapalenie spojówek - objawy. Po czym poznać zapalenie?  

Po czym poznajemy, że dolega nam zapalenie spojówek? Objawy tego schorzenia obejmują dość typowe objawy dla problemów okulistycznych. Chodzi m.in. o światłowstręt, swędzenie, pieczenie, łzawienie, ale też uczucie kłucia, występowania grudek lub pojawienie się ropnej wydzieliny. Oczywiście jednym z typowych objawów jest też przekrwienie oczu. 

Zobacz też: Czym jest atropina? Zastosowanie i skutki uboczne atropiny

Zapalenie spojówek. Czy jest zaraźliwe dla innych? 

Jak rozprzestrzenia się zapalenie spojówek? Czy może być zaraźliwe dla innych osób? Wiele zależy od tego, z jakim typem tej choroby mamy do czynienia. Co do zasady zapalenie spojówek o pochodzeniu infekcyjnym jest zaraźliwe. W szczególności niezwykle łatwo rozprzestrzenia się choroba powodowana przez wirusy. Mitem jest jednak przekonanie, że każde zapalenie spojówek ma zaraźliwy charakter. Nie dotyczy to nieinfekcyjnych rodzajów tego schorzenia. 

Zapalenie spojówek - jaki lekarz nam pomoże?

Co zrobić, gdy podejrzewamy zapalenie spojówek? Jaki lekarz nam pomoże? Choroba ta ma charakter samoograniczający. Skutkuje to ustąpieniem objawów po 4 - 5 dniach. W sytuacji, gdy problemy nie mijają same, powinniśmy się udać do specjalisty. W tym przypadku będzie to okulista.  

Zapalenie spojówek - jak leczyć? Najczęstsze metody

Co zrobić, żeby pokonać zapalenie spojówek? Jak leczyć tę chorobę? Wizyta u okulisty jest niezbędna w cięższych przypadkach także dlatego, by właściwie zdiagnozować chorobę. Wykorzystuje się do tego badanie z użyciem lampy szczelinowej, ale także badanie bakteriologiczne lub posiew. Dzięki ustaleniu przyczyny można dobrać sposób leczenia. W przypadku większości chorób o łagodnym przebiegu stosuje się domowe sposoby lub krople. W przypadku infekcji bakteryjnej wykorzystuje się antybiotykoterapię pod różnymi postaciami. Zwykle leczenie trwa do tygodnia. W przypadku atypowego zakażenia bakteryjnego czas ten może być jednak wielokrotnie dłuższy. 

Krople na zapalenie spojówek. Co warto o nich wiedzieć?

Krople na zapalenie spojówek mogą występować jako preparaty sprzedawane na receptę lub bez niej. Warto jednak wiedzieć, że krople bez recepty służą raczej łagodzeniu objawów, niż leczeniu. Zastosowanie leków sprzedawanych na receptę wymaga wiedzy lekarskiej - na różne typy zapalenia spojówek wykorzystuje się różne substancje.

Domowe sposoby na zapalenie spojówek

Również w domowym zaciszu możemy łagodzić objawy choroby. Jakie są domowe sposoby na zapalenie spojówek? Przede wszystkim dla łagodzenia przykrych konsekwencji zapalenia przemywa się oczy naparem z rumianku lub słabej herbaty. Stosuje się też okłady na oczy. 

Zapalenie spojówek. Czego unikać w obliczu takiej choroby? 

Jak zwalczać zapalenie spojówek? Czego unikać w trakcie jego przebiegu? Przede wszystkim nie powinno się przebywać w zakurzonych i zadymionych pomieszczeniach, nie wolno również chodzić na basen. Doradza się także odstawienie szkieł kontaktowych, zrezygnowanie z oglądania telewizji i mycie rąk przed każdym zakraplaniem oczu.   

Zobacz też: Badania układu równowagi (wideonystagmografia, VNG) - na czym polega badanie?

Więcej o: