Czy czosnek rzeczywiście jest naturalnym antybiotykiem? [NaZdrowie]

Czosnek z pewnością jest naszym sojusznikiem w sezonie infekcji, ale czy nazywanie go naturalnym antybiotykiem nie jest jednak przesadą? Warto się przekonać...
Zobacz wideo

Skoro antybiotyk to lek zawierający substancję czynną o dowiedzionym działaniu przeciwbakteryjnym, niewątpliwie możemy tak nazywać czosnek. To charakterystyczne białe warzywo ma zresztą także inne, cenne zalety.

Czosnek ma moc zwalczania bakterii, głównie dzięki zawartości substancji o nazwie allicyna. To związek siarkowy, który nadaje czosnkowi specyficzny zapach. Allicyny boi się nawet Helicobacter pylori, ale nowoczesnych preparatów z apteki czosnek nie zastąpi. Zarazem: warto korzystać z natury, bo allicyna dodatkowo obniża ciśnienie tętnicze i wpływa pozytywnie na poziom cholesterolu, a także zmniejsza obrzęki i stany zapalne stawów.

Czosnek zawiera również ajoen, który zwalcza wirusy. Łagodzi każdy kaszel i katar, oprócz alergicznego. Może pokonać niektóre grzyby chorobotwórcze.

Jednak co za dużo, to niezdrowo. Nadmierne spożycie czosnku to nie tylko problem towarzyski. Może źle wpływać na pracę wątroby i nerek.


NaZdrowie to cykl wideo poruszający kontrowersyjne tematy związane ze światem medycyny. Opisujemy aktualne trendy i staramy się rozstrzygnąć, z czym mamy do czynienia - faktem czy mitem.

Zdecydowanie więcej o czosnku

Białe warzywa a odporność

Więcej o: