Balneologia - czym się zajmuje i jakie zabiegi oferuje?

Balneologia to jedna z najstarszych dziedzin medycyny. Nauka ta zajmuje się badaniem właściwości leczniczych wód podziemnych i borowin. Dodatkowo określa kiedy i przy jakich schorzeniach może przynieść ulgę chorym i wspomóc klasyczną terapię.

Niezwykłe możliwości wód leczniczych docenili już starożytni, jednak dopiero badania przeprowadzone przez współczesnych wykazały, że minerały zawarte w wodach podziemnych mogą przenikać w głąb skóry i łagodzić dolegliwości niektórych chorób przewlekłych. Tego typu terapie nie tylko leczą, ale i poprawiają wygląd skóry. 

Balneologia cieszy się dużą popularnością głównie w sanatoriach i uzdrowiskach. W Polsce może się pochwalić bogatymi złożami leczniczych wód mineralnych. Najczęściej spotykanymi wodami są: wody chlorkowo-sodowe, wodorowęglonowe, siarczkowo-siarkowodorowe , radoczynne i termalne. Mają bogaty skład chemiczny i doskonale sprawdzają i nadają się do się kąpieli leczniczych oraz inhalacji, irygacji i kuracji pitnej. W balneoterapii stosowane są następujące kąpiele:

  • solankowe
  • kwasowęglowe
  • siarczkowo- siarkowodorowe
  • radoczynne

Czy wodę można przedawkować? [NaZdrowie]

Kąpiele solankowe sprawdzają się w chorobach ortopedyczno-urazowych, reumatycznych, neurologicznych, ginekologicznych.

Kąpiele kwasowęglowe polecane są przy niektórych chorobach serca, nadciśnieniu tętniczym, niedokrwieniu kończyn dolnych oraz nerwicach narządowych. Do tego rodzaju kąpieli zaliczają się kąpiele gazowe, czyli  w naturalnym lub sztucznym dwutlenku węgla, uchodzą za bardziej łagodne i bezpieczniejsze dla układu krążenia.

Kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe zaleca się w chorobach: reumatycznych, ortopedyczno-urazowych, wybranych chorobach dermatologicznych oraz w niedokrwieniu kończyn dolnych.

Kąpiele radoczynne stosowane są w chorobach naczyń obwodowych, chorobach górnych dróg oddechowych, chorobach reumatycznych i ginekologicznych.

Kąpiele w mieszance tlenowo-ozonowej choć są mało znane, świetnie sprawdzają się w chorobach naczyń w kończynach dolnych spowodowanych zmianami miażdżycowymi lub będącymi powikłaniami po cukrzycy.

W zakres balneologii wchodzi także peloidoterapia. Taka forma leczenia wykorzystuje niezwykłe właściwości borowiny, która powinna pochodzić z wartościowego i dobrze zbadanego złoża borowinowego. Na szczęście Polska dysponuje dużymi zasobami złóż borowinowych do najczęściej stosowanych zabiegów borowinowych należą:

  • okłady całkowite i częściowe
  • kąpiele borowinowe i zawiesinowe
  • tampony borowinowe
  • jonoforeza borowinowa
  • zabiegi z pasty borowinowej

Zabiegi borowinowe polecane są osobą ze schorzeniami reumatycznymi, ortopedyczno -urazowych, neurologicznymi, ginekologicznymi i laryngologicznymi.

Woda - co w niej jest?

Wody lecznicze bogate są w sód, magnez oraz siarkę. Ta ostania poprawia wygląd skóry, wzmacnia włosy oraz paznokcie. Picie wód z domieszką tego pierwiastka wspiera pracę wątroby i pomaga oczyścić organizm z toksyn.

Mimo że balneologia to medycyna naturalna, to proponowane przez nią zabiegi są w pełni uznane i cenione przez lekarzy różnych specjalności. Trzeba także pamiętać, że - podobnie jak każde leczenie - nie można z niej korzystać na własną rękę. Konieczna jest konsultacja z lekarzem i tylko on może zalecić odpowiednią formę leczenia, tylko on może przepisać kuracje mineralne, klimatyczne lub wodne.

W czym pomoże balneolog?

Balneologia to dziedzina medycyny, która łączy w sobie czynniki fizyczne oraz naturalne metody lecznicze.

Balneolog zajmuje się leczeniem uzdrowiskowym, zatem spotkać go można przede wszystkim w sanatoriach i uzdrowiskach. Do jego najważniejszych zadań należy:

  • przeprowadzanie testów elektromiografii, wodnych, biodozymetrii i innych;
  • wypisywanie skierowań na leczenie  i zabiegi;
  • prowadzenie dokumentacji medycznej;
  • wypisywanie recept 
  • kwalifikowanie pacjentów i dobieranie dla nich odpowiednich terapii (ciepłolecznictwa, wodolecznictwa, elektrolecznictwa, terapii laserem, polem magnetycznym, ultradźwiękami, podczerwienią oraz inhalacjami);
  • ocena układu mięśni, kości i stawów, celem ustalenia wskazań i ewentualnych przeciwwskazań;
  • badanie pacjentów.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: