Zespół chronicznego zmęczenia - przewlekłe wyczerpanie bez określonej przyczyny. Objawy i leczenie

Zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia to uciążliwa dolegliwość, której objawy trudno zwalczać. Jej przyczyny nie są określone. Zespół chronicznego zmęczenia dotyczy niemal wyłącznie osób dorosłych.
Zobacz wideo

Zespół chronicznego zmęczenia: co to jest?

Zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia także syndrom chronicznego zmęczenia; w skrócie CFS, od angielskiego chronic fatique syndrome) to choroba, która polega na występowaniu stałego lub nawracającego uczucia wyczerpania. Do zmęczenia dochodzą inne dolegliwości takie jak bóle mięśni czy kłopoty z koncentracją.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Nie wiadomo dokładnie, ile osób choruje na CFS. Według statystyk jest to od 0,002 do 1 procenta populacji. Najczęściej chorują kobiety rasy białej z klasy średniej, w wieku od 20 do 50 lat. ZPZ dopada niemal wyłącznie dorosłych; zauważono, że są na niego podatne przede wszystkim osoby wykształcone i ambitne.

Zespół chronicznego zmęczenia: przyczyny

Dokładne przyczyny zespołu przewlekłego zmęczenia nie są znane. Naukowcy wysuwali różne hipotezy. Przypuszczano, że rozwój choroby wiąże się z obecnością wirusa XMRV, jednak teza nie została udowodniona; podobnie stało się z wirusem CMV, EBV czy innymi herpeswirusami. Możliwe, że za chorobą stoją zaburzenia układu odpornościowego i hormonalnego czy niedobory pokarmowe. Do zachorowania może (ale nie musi) przyczyniać się przewlekłe zmęczenie i stres.

Zespół chronicznego zmęczenia: objawy

Przed zdiagnozowaniem zespołu przewlekłego zmęczenia należy wykluczyć wszystkie schorzenia, które również mogą wywoływać chroniczne wyczerpanie - zarówno somatyczne, jak i psychiczne. Objawy zespołu chronicznego zmęczenia to:

Zespołowi chronicznego zmęczenia może towarzyszyć szereg dodatkowych objawów, nie są one jednak konieczne do tego, by postawić diagnozę. Pozostałe objawy zespołu chronicznego zmęczenia to:

Zespół chronicznego zmęczenia: leczenie

Jak leczyć zespół przewlekłego zmęczenia? Niestety - brak konkretnej przyczyny schorzenia uniemożliwia jego skuteczne leczenie. Stosuje się różne sposoby, od farmakologii po psychoterapię. Lekarz może zalecić leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, a także środki przeciwdepresyjne czy uspokajające. Wskazane jest uprawianie aktywności fizycznej.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Komentarze (4)
Zespół chronicznego zmęczenia - przewlekłe wyczerpanie bez określonej przyczyny. Objawy i leczenie
Zaloguj się
 • marych

  Oceniono 4 razy 4

  Do zespołu chronicznego zmęczenia może się przyczyniac przewlekłe zmęczenie. Brawo GW!

 • xanonymous

  0

  Od kilku lat w USA oficjalnie uznaje się istnienie takiej choroby jak: Systemic Exertion Intolerance Disease (SEID) - Ogólnoustrojowa choroba nietolerancji wysiłku (dawny tzw. syndrom/zespół chronicznego zmęczenia).
  Ale aby można coś takiego zdiagnozować nalezy najpierw wykluczyć wszelkie infekcyjne przyczyny czy hormonalne zaburzenia itp. Od kilku lat w USA chroniczne zmęczenie jest nową jednostką chorobową - tak jak inne choroby, przypadłość ta jest w trakcie badań ....

  Syndrom/zespół chronicznego zmęczenia - badania i edukacja kliniczna - serwis internetowy prowadzony przez amerykańską CDC ( pl.wikipedia.org/wiki/Centers_for_Disease_Control_and_Prevention )

  Chronic Fatigue Syndrome Advancing Research and Clinical Education
  cdc.gov/mmwr/volumes/65/wr/mm655051a4.htm
  (często osoby z przewlekłym zmeczeniem mają także różne bóle ciała ale nie zawsze)

  Chroniczny syndrom zmęczenia (CFS) to złożona i poważna choroba, która często jest źle rozumiana. Eksperci zauważyli, że termin "syndrom chronicznego zmęczenia" może trywializować tę chorobę i piętnować osoby, które doświadczają jej objawów ( 1 ). Nazwa została wymyślona przez grupę klinicystów powołanych przez CDC pod koniec lat 80. w celu opracowania definicji przypadku choroby, która w tamtym czasie była nazywana syndromem wirusa Epsteina-Barra. Nazwa CFS została zasugerowana z powodu charakterystycznego uporczywego zmęczenia odczuwanego przez wszystkich dotkniętych chorobą oraz dowodów, że ostra lub reaktywowana infekcja Epsteina-Barra nie była związana z wieloma przypadkami ( 2 ). Jednak zmęczenie w tej chorobie jest uderzające i różni się od powszechnego zmęczenia, którego doświadczają wszyscy. Używano wielu innych nazw, w tym mielicznego zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego (ME), ME / CFS, chronicznej dysfunkcji zmęczeniowej, a ostatnio systemowej nietolerancji wysiłkowej - SEID ( 3 ). Brak porozumienia w sprawie nazewnictwa nie musi być przeszkodą w rozwoju krytycznie potrzebnych badań i edukacji. Termin ME / CFS zostanie użyty w tym artykule.

 • xanonymous

  0

  forum.gazeta.pl/forum/w,35537,165278926,165278926,Ogolnoustrojowa_choroba_nietolerancji_wysilku.html

 • drzejms-buond

  Oceniono 4 razy -2

  Właśnie skończyłem lekturę dokumentów wskazujących na GŁÓWNĄ przyczynę tzw "chronicznego zmęczenia" i innych zaburzeń- fale elektromagnetyczne (telefony komórkowe, wi-fi)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX