Zespół chronicznego zmęczenia - przewlekłe wyczerpanie bez określonej przyczyny. Objawy i leczenie

Zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia to uciążliwa dolegliwość, której objawy trudno zwalczać. Jej przyczyny nie są określone. Zespół chronicznego zmęczenia dotyczy niemal wyłącznie osób dorosłych.
Zobacz wideo

Zespół chronicznego zmęczenia: co to jest?

Zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia także syndrom chronicznego zmęczenia; w skrócie CFS, od angielskiego chronic fatique syndrome) to choroba, która polega na występowaniu stałego lub nawracającego uczucia wyczerpania. Do zmęczenia dochodzą inne dolegliwości takie jak bóle mięśni czy kłopoty z koncentracją.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Nie wiadomo dokładnie, ile osób choruje na CFS. Według statystyk jest to od 0,002 do 1 procenta populacji. Najczęściej chorują kobiety rasy białej z klasy średniej, w wieku od 20 do 50 lat. ZPZ dopada niemal wyłącznie dorosłych; zauważono, że są na niego podatne przede wszystkim osoby wykształcone i ambitne.

Zespół chronicznego zmęczenia: przyczyny

Dokładne przyczyny zespołu przewlekłego zmęczenia nie są znane. Naukowcy wysuwali różne hipotezy. Przypuszczano, że rozwój choroby wiąże się z obecnością wirusa XMRV, jednak teza nie została udowodniona; podobnie stało się z wirusem CMV, EBV czy innymi herpeswirusami. Możliwe, że za chorobą stoją zaburzenia układu odpornościowego i hormonalnego czy niedobory pokarmowe. Do zachorowania może (ale nie musi) przyczyniać się przewlekłe zmęczenie i stres.

Zespół chronicznego zmęczenia: objawy

Przed zdiagnozowaniem zespołu przewlekłego zmęczenia należy wykluczyć wszystkie schorzenia, które również mogą wywoływać chroniczne wyczerpanie - zarówno somatyczne, jak i psychiczne. Objawy zespołu chronicznego zmęczenia to:

Zespołowi chronicznego zmęczenia może towarzyszyć szereg dodatkowych objawów, nie są one jednak konieczne do tego, by postawić diagnozę. Pozostałe objawy zespołu chronicznego zmęczenia to:

Zespół chronicznego zmęczenia: leczenie

Jak leczyć zespół przewlekłego zmęczenia? Niestety - brak konkretnej przyczyny schorzenia uniemożliwia jego skuteczne leczenie. Stosuje się różne sposoby, od farmakologii po psychoterapię. Lekarz może zalecić leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, a także środki przeciwdepresyjne czy uspokajające. Wskazane jest uprawianie aktywności fizycznej.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: