Zawroty głowy podczas leżenia. Co może być ich przyczyną?

Jeśli cierpimy na zawroty głowy podczas leżenia, to nie od razu musimy obawiać się groźnej choroby. Trzeba jednak wzmóc czujność - zwłaszcza wtedy, gdy przytrafia nam się to często i epizody bólu są długie.

Co powoduje zawroty głowy podczas leżenia? Przyczyn może być wiele

Zanim zastanowimy się nad tym, co powoduje zawroty głowy podczas leżenia, powinniśmy przez chwilę pochylić się nad samym zjawiskiem. Uczucie wirowania świata wokół, kołysania lub unoszenia, może przydarzyć się każdemu. Choćby w wyniku zbyt szybkiego wstania z pozycji leżącej lub zatrucia pokarmowego. Niekiedy objawy są jednak bardziej specyficzne - zawroty głowy podczas leżenia doskwierają nam rzadziej, niż choćby przy wstawaniu. Warto wówczas dokładnie obserwować symptomy - ból może bowiem pojawiać się przy zmianie pozycji, ale też podczas spania na prawym lub lewym boku. Dopiero badania pozwolą stwierdzić cokolwiek z pewnością, ale specyficzne objawy mogą pozwolić na skierowanie podejrzeń w kierunku niektórych jednostek chorobowych. 

Nieprawidłowości w obrębie błędnika, prowadzące między innymi do niedosłuchu, mogą dotyczyć jego kostnej lub płynnej części. Choroba Meniere'a dotyczy płynuChoroba Meniere'a (tzw. wodniak błędnika), czyli problem z błędnikiem, który grozi nie tylko niedosłuchem

Zawroty głowy podczas leżenia - przyczyny związane z błędnikiem

Co sprawia, że dotykają nas zawroty głowy podczas leżenia? Przyczyny niekiedy bywają tylko luźno powiązane z objawami. Stąd tak wielka jest tu rola prawidłowej diagnostyki. Najczęstszym problemem wywołującym zawroty głowy nawet u młodych ludzi są problemy z błędnikiem. Objawy mogą być w tym przypadku silne i powiązane z uczuciem szumu i dzwonienia w uszach. Bezpośrednio powodować mogą je choroby ucha zewnętrznego, ucha środkowego i ucha wewnętrznego. 

Dlaczego cierpimy na zawroty głowy przy zmianie pozycji? Mniej prawdopodobny powód

Co wywołuje zawroty głowy przy zmianie pozycji ciała? Z problemami tego typu zmagają się często tzw. młodzi dorośli i osoby w sile wieku. Bardzo wiele przypadków wystąpienia takich niedogodności notuje się ok. 40. roku życia. Co bywa ich przyczyną? Winne może być zapalenie nerwu przedsionkowego. W jego przypadku częstsze są jednak zawroty głowy podczas podnoszenia się i pochylania. Jest to przy tym infekcja wirusowa, trwająca do kilkunastu dni, która nie przekłada się trwale na stan naszego zdrowia. Zawroty głowy przy zmianie pozycji z leżącej na pionową może też powodować hipotonia ortostatyczna, czyli obniżenie ciśnienia podczas pionizacji ciała. U jej przyczyn leżą - spożywanie alkoholu, przyjmowanie leków moczopędnych i rozszerzających naczynia. 

Dlaczego doskwierają nam zawroty głowy podczas leżenia na lewym boku?

Zawroty głowy podczas leżenia na lewym boku? Pojawiają się wtedy, gdy przekręcimy się na bok prawy? Bardzo możliwe, że przyczyniają się do tego łagodne położeniowe zawroty głowy. Określa się je też mianem łóżkowych. Również posiadają pochodzenie błędnikowe i pojawiają m.in. wtedy, gdy ktoś przekręca się z boku na bok. Chodzi o to, że w kanale półkolistym pojawiają się wolne kryształki. Objawy choroby są o tyle przykre, że niekiedy wywołują u pacjentów obawę przed położeniem się do łóżka. Ustają tuż po zaprzestaniu ruchu. 

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

Zawroty głowy podczas leżenia na prawym boku. Jaki może być powód?

Co sprawia, że pojawiają się zawroty głowy podczas leżenia na prawym boku, przekręcania lub leżenia na wznak? Poza wymienionymi jednostkami chorobowymi można podejrzewać szereg innych dolegliwości. Niektóre z nich są poważne i dlatego, w przypadku odczuwania zawrotów tylko przy leżeniu na jednej pozycji, warto udać się do lekarza. Można podejrzewać m.in. problemy z nadciśnieniem, miażdżycą, ale też wadami serca. Czasem zdarza się, że objawy powodują zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa - dochodzi wówczas do ucisku na naczynia doprowadzające krew do mózgu. 

Zawroty głowy po przebudzeniu mogą być objawem choroby. Zdjęcie ilustracyjneZawroty głowy po przebudzeniu. Przyczyny, charakterystyka, leczenie

Zawroty głowy podczas leżenia - leczenie

Jak wyeliminować zawroty głowy podczas leczenia? Terapia musi być dobrana do konkretnej jednostki chorobowej. Diagnoza wymaga często bardzo wielu badań - od podstawowej diagnostyki, aż po specjalistyczne. W przypadku typowej przyczyny zawrotów głowy podczas leżenia, czyli położeniowych zawrotów głowy, stosuje się obserwację oczopląsu podczas wystąpienia objawów. W celu zwalczenia łóżkowych zawrotów głowy wykorzystywany jest manewr repozycyjny Epleya. Polega on na właściwym ustawieniu głowy przez odpowiedni czas. Wówczas wolne kryształki przesuwają się do przedsionka błędnika. Efektem bywa przede wszystkim ustanie objawów lub ich znaczne ograniczenie.

Zobacz też: Zawroty głowy - co może być ich przyczyną? Domowe sposoby na zawroty głowy

Więcej o: