Zawroty głowy - co może być ich przyczyną? Domowe sposoby na zawroty głowy

Czemu mamy zawroty głowy? Problem polega na tym, że przyczyn może być wiele. Wśród nich można wyliczyć zarówno te dość błahe, jak i związane z groźnymi chorobami. Takich objawów nie można nigdy lekceważyć.

Zawroty głowy - przyczyny wystąpienia tych przykrych dolegliwości

Czemu cierpimy na zawroty głowy? Przyczyny mogą być bardzo różnorodne. Trzeba przyznać, że jest to bardzo często pojawiająca się przypadłość. Wiele zależy od tego, jak często mamy z nimi do czynienia i w jakich okolicznościach to następuje. 

Popularne ''kręcenie się w głowie'' pojawia się częściej wraz z wiekiem. Jest to związane z zaburzeniami równowagi, w szczególności błędnika. Występuje wtedy wrażenie tego, że otoczenie wokół porusza się lub poczucie braku równowagi wraz z wrażeniem upadku. 

Niekiedy zawroty głowy pojawiają się przy zbyt gwałtownym wstawaniu, jednak ich częste występowanie powinno nas zaalarmować i skłonić do wizyty u lekarza. Mogą one, chociaż wcale nie muszą, być jednym z objawów groźnych chorób i urazów. Chodzi przede wszystkim o:

Zaburzenia równowagi - zawroty głowy. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Jakie jeszcze informacje warto wiedzieć o takiej przypadłości, jak zaburzenia równowagi? Zawroty głowy mogą mieć charakter:

  • układowy - chory odczuwa kołowy ruch otoczenia lub własnego ciała. Występują tu też nudności, wymioty czy oczopląs. Łatwo jest je zdefiniować
  • nieukładowy - zaburzenia są na tyle nietypowe, że chory ma trudność w ich zdefiniowaniu. Trudności w utrzymaniu równowagi są mniej typowe

Oczywiste jest więc, że częste zawroty głowy powinny skłaniać nas do wizyty u lekarza. Często po podstawowych badaniach musi dojść do konsultacji ze specjalistami jednej z gałęzi medycyny. Przed postawieniem diagnozy lekarze posługują się najczęściej przede wszystkim wywiadem lekarskim, ale także:

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

Zawroty głowy - co robić, gdy się pojawią?

Kiedy zacząć obawiać się, gdy pojawiają się zawroty głowy? Co robić po ich zakończeniu? Pojedynczy epizod nie musi być powodem do paniki. Jeśli jednak jego doświadczenie było szczególnie silne lub zaburzenia występują regularnie. Niekiedy też ich nawrót w określonych okolicznościach powinien być dla nas alarmujący. Jeśli więc mamy wątpliwości co do stanu naszego zdrowia, to udajmy się do lekarza rodzinnego. Pokieruje on nami dalej. 

Co na zawroty głowy?

Co na zawroty głowy? Wiele zależy od tego, jaka diagnoza zostanie postawiona. Może się okazać, że przypadłość ta jest skutkiem poważnej choroby i to jej leczenie będzie podstawowym zadaniem. Najczęściej jednak stosuje się doraźne leczenie w sytuacji szczególnie silnego epizodu z zawrotami głowy. Podaje się więc m.in. neuroleptyki, leki przeciwhistaminowe, benzodiazepiny lub antagonistów wapnia. W niektórych przypadkach stosuje się kinezyterapię, czyli ćwiczenia gimnastyczne pod okiem fizjoterapeuty. 

Domowe sposoby na zawroty głowy

W jaki sposób można wykorzystać domowe sposoby na zawroty głowy? Można choćby spożywać imbir obniżający ciśnienie, regularnie nawadniać się i odpowiednio dawkować sobie odpoczynek. Pamiętajmy jednak, że często powracająca przypadłość nie może być lekceważona i domowe sposoby tutaj nie pomogą. 

Zobacz też: Zawroty głowy - dlaczego nie należy ich lekceważyć?

Więcej o: